Поиск

Аби втримати робітників в Україні недостатньо лише підняти зарплату, - профспілка будівельників

Після отримання "безвізу" тенденція щодо виїзду українців на заробітки, за інформацією ряду ЗМІ, зросла. Особливо це стосується робітничих професій та, зокрема, будівельників. Частина експертів з цього приводу пророкує зростання зарплат для тих, хто залишився, інші ж - значні проблеми економіці.

Голова Профспілка працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів Василь Андрєєв розповів активістам "Соціального руху" по те, чи справді ситуація є загрозливою та що слід змінювати, аби працівники залишались вдома.

Катастрофи поки немає

Катастрофічних змін на ринку праці сьогодні-завтра не відбудуться. По-перше, рівень заробітних плат для будівельників всередині України все ж не настільки низький. Але погано те, що зарплати більше ніж на половину в тіні. Порівнюючи 30 тисяч заробітної плати, майже напевно готівкою, для кваліфікованого робітника там (особисто я такі пропозиції, підкріплені документами, бачив в пропозиціях кадрових агенцій із працевлаштування закордоном) і 15 тисяч зарплати також готівкою тут, - це різниця, яка змусить потенційного мігранта добре рахувати вартість життя закордоном і залишок, який він зможе повернути родині в Україні.

Однак зміни на ринку праці будуть

Перш за все, через виїзд наших громадян на постійне місце проживання на захід. Досвід східно-європейських країн підтверджує, що буде збільшуватись кількість мігрантів, які виїжджають на ПМП зі всією сім'єю в країни із вищим рівнем життя. Риба шукає, де глибше, а людина – де краще. Нестачу працівників роботодавці будуть компенсувати підвищенням зарплати. Я не здивуюсь, якщо заробітна плата в середньому зросте на 50% протягом наступного року. І навіть за такого рівня зростання заробітної плати буде відчуватись брак робітничих кадрів. Їх мало хто з підприємців готує власним коштом, фінансування профтехосвіти урізається щороку – всі скаржаться, що є нестача кваліфікованої робочої сили, яка повинна з'явитись, мабуть, сама собою. Інфляція, якою лякають підприємці, не з'явиться без попиту. Вартість нерухомості – дуже яскравий приклад цього. Попри зростання накладних витрат, у тому числі на зарплату, за останні три роки вартість кв. м. житла навіть у гривнях впала у багатьох випадках. Товар можна продавати за будь-якою ціною. Питання, за яку ціну його куплять.

Скільки насправді трудових мігрантів

Питання 5-6-7 мільйонів мігрантів із України – це статистично непідтверджені політичні заяви. Екскурс в «катастрофічні» цифри і сценарії міграції із України можна зробити тут (особлива увага на прізвище Карпачова). Підгрунтя міграції, острахи бізнесу і об'єктивні підстави для виїзду кваліфікованих працівників із України полягають в десятиріччях відсутності гідних умов праці в Україні. І низький рівень оплати праці – це лиш один із факторів, які женуть українців закордон.

Профспілкова допомога заробітчанам

Профспілка реагує на виклики міграції. Перед усім, ми виступаємо за те, щоб люди знаходили гідні умови праці там, де зможуть. Міграція були завжди в світовій історії і завжди буде. Для того, щоб будівельники із України робили свідомий, а не емоційний вибір, ухвалюючи рішення мігрувати до ЄС, ми беремо участь в проекті Європейської інформаційної мережі міграції будівельників ECMIN. Це ресурс, де українські робітники українською мовою можуть подивитись, які справжні (за законом та національною колективною угодою між роботодавцями і профспілками) гарантії в 15 європейських країнах, де можуть отримати допомогу в профспілці та інші питання трудового законодавства.

Що для тих, хто залишився

В Україні Профспілка працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів веде переговори щодо збільшення заробітної плати і поліпшення умов праці, в тому числі, щоб працівники мали підстави ухвалити рішення не мігрувати, а залишитись і працювати в Україні. 10 серпня 2017 року між профспілкою і міністерством регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства були підписані зміни до Галузевої угоди про підвищення заробітних плат.

Як повідомляв "Соціальний рух", Україна не приймає обіцяні ЄС норми охорони праці.

Комментарии