Пошук

​Вчителів російськомовних шкіл відправлять на перепідготовку

Міносвіти проведе літні школи для вчителів, яким з нового навчального року доведеться викладати українською мовою.

Міністр освіти і науки України Ганна Новосад повідомила, що для переходу викладання українською мовою вчителів російськомовних шкіл відправлять на курси підвищення кваліфікації. Про це вона розповіла в інтерв'ю Інтерфакс-Україна.

- Ми зараз готуємося до того, щоб з вересня школи, які навчалися російською, з п'ятого класу перейшли на вивчення предметів українською мовою. При цьому рідна мова і література викладатиметься російською. Плюс є можливість факультативів та позакласного навчання. А початкова школа залишається рідною мовою, - повідомила Новосад.

Вона також розповіла, що в учнів буде адаптаційний період, під час якого вони зможуть перейти на українську термінологію в різних предметах.

- Нам зараз насправді важливіше підготувати вчителів, щоб вони були готові викладати державною мовою і підтягнули свою термінологію. Для них ми будемо робити окремі курси підвищення кваліфікації, літню школу для того, щоб вони поліпшили свої знання мови, - наголосила вона.

Що стосується того, чому Україна для російської мови не відстрочила перехідний період імплементації мовної статті закону Про освіту до 2023 року, як для мов Європейського Союзу, Новосад зазначила, що в першу чергу це було аргументовано близькістю мов. За словами міністра, для дітей, які навчаються російською мовою, вивчити українську і вчитися нею значно легше, ніж для дітей, які, наприклад, вчаться угорською мовою, оскільки російська і українська мови належать до однієї мовної групи і в російськомовному середовищі українська мова в тій чи іншій мірі завжди присутня.

- Це середовище, в якому українську мову чують. Тому для них цей перехід буде менш болючим і менш складним, - впевнена міністр.

Як повідомлялося, з вересня 2020 року російськомовні школи перейдуть на українську мову навчання.

Верховна Рада 327 голосами прийняла в другому читанні закон "Про повну загальну середню освіту".

Прийнято новий закон про повну загальну середню освіту. Яких змін чекати школам?

Про це повідомляє прес-служба Міносвіти.

Як зазначено, основними нововведеннями закону для учнів будуть наступними:

  • зарахування дітей до початкової школи без конкурсів
  • діти на тривалому стаціонарному лікуванні отримають захищене законом право здобувати освіту в медустановах
  • інклюзивність освіти для дітей з особливими потребами.

Новим законом змінюється логіка освітнього процесу, він буде складатися з декількох циклів:

  • 1-2 класи - адаптаційно-ігровий цикл початкової освіти;
  • 3-4 класи - основний цикл початкової освіти; 5-6 класи - адаптаційний цикл базової середньої освіти;
  • 7-9 класи - базове предметне навчання;
  • 10 клас - профільно-адаптаційний цикл середньої освіти;
  • 11-12 класи - профільний цикл середньої освіти.

Також змінюється тривалість уроків. Урок для першокласників тепер не повинен тривати більше 35 хвилин, 2-4 класи - до 40 хвилин. Змінюється і необхідна кількість учнів для комплектації класу. Тепер достатньо 5 дітей. Законом передбачена, крім зазначеного, педагогічна інтернатура, контракти для директорів і вчителів на пенсії, учнівське самоврядування, можливості для створення справжньої старшої профільної школи, можливість для учнів вибирати свою освітню траєкторію, фінансова автономія шкіл, більше можливостей для професійного зростання і збільшення зарплат вчителів.

У законі прописані також мовні норми. Документом передбачено, що особи, які належать до національних меншин України, мови яких не є офіційними мовами ЄС, отримують в державних, комунальних чи корпоративних установах освіти базову і профільну середню освіту державною мовою в обсязі не менше 80% річного обсягу навчального часу.

Також у законопроекті прописано, що діти, які належать до нацменшин і їхньою рідною мовою є офіційна мова ЄС, навчаються державною мовою в обсязі не менше 20% річного обсягу навчального часу. При цьому з п'ятого класу цей обсяг щорічно збільшується (не менш 40% в 9-му класі). А профільну середню освіту такі учні отримують державною мовою в обсязі не менше 60% річного обсягу навчального часу.

У законі також йдеться про те, що освітні програми установ загальної та середньої освіти можуть передбачати вивчення одного або декількох навчальних предметів (інтегрованих курсів) разом з державною мовою, англійською або іншою офіційною мовою Європейського Союзу.

Всі новини освіти, вступу та ЗНО читайте в розділі #Соціалка на Соцпорталі.

Комментарии