Поиск

​Українці обрали найважливіші новини часів незалежності

У рамках проекту Музей новин 30 експертів із різних галузей визначили 100 найважливіших новин сучасної України. Під час роботи експозиції відвідувачі також мали змогу голосувати та створили власний рейтинг. Опитування тривало 22 дні, участь у ньому взяли понад 2700 людей з усіх регіонів України. Виявилося, що важливі новини для експертів та пересічних українців значно відрізняються.

Перше місце у рейтингу експертів посіла анексія Криму 18 березня 2014 року. На другому місці — 30 листопада 2013 року бійці спецпідрозділу МВС «Беркут» розігнали протестувальників на Майдані. Почалася Революція гідності. Замикає топ-3 новина про розстріли на Інститутській та втечу Віктора Януковича до Криму.

Проголошення незалежності України, анексія Криму та обрання першого президента — саме ці новини визнали найважливішими вже пересічні українці.

«Ми хотіли почути думку своїх відвідувачів. Тож у Залі 100 новин усі охочі могли проголосувати і створити власний рейтинг новин за 26 років історії сучасної України, — розповідає організатор проекту, генеральний директор «1+1 медіа» Олександр Ткаченко. — Мій особистий вибір співпав з версією гостей музею. Я досі пам’ятаю 24 серпня 1991 року: я тоді був саме у будівлі Верховної Ради і передавав агентству Reuters інформацію про голосування в парламенті».

У першу десятку також потрапили дві події, які відбулися у 2000 році: зупинка Чорнобильської АЕС (4 місце) та вбивство журналіста Георгія Гонгадзе (5 місце). Цікаво, що у переліку експертів новина про Гонгадзе посіла лише 9 місце, а Чорнобиль зовсім не потрапив у топ-10. Новини про перші насильницькі смерті під час Революції гідності та жорстокий розгон протестувальників на Майдані посіли 6-те і 9-те місця у голосуванні українців, і відповідно 7-му та 2-гу позиції в експертному рейтингу.

Важливість перемоги Джамали на «Євробаченні» (7 місце) та проведення у Києві фіналу чемпіонату «Євро-2012» (10 місце) високо оцінили лише відвідувачі виставки.

«Такі відмінності у рейтингах свідчать, що звичайні українці у державі, яка не здобула особливих перемог ні у політиці, ні в економіці, хочуть асоціювати своє життя хоч з якимось успіхом. Для нас цим успіхом в тому числі стали спорт і музика. Також це доводить, що в українському суспільстві є такий собі банальний націоналізм. Це не стосується теми Бандери, УПА тощо. Він виражається не у політичних програмах чи подіях, а в ось таких неполітичних перемогах. Адже простим людям дуже потрібно відчувати гідність», — говорить історик Ярослав Грицак.

Із повним списком 100 найголовніших новин України можна ознайомитися тут.

Музей новин, присвячений 20-річчю ТСН, став першим в Україні виставковим проектом про виробництво новин та їхній вплив на суспільство. А також першою спробою подивитися на те, які новини окреслили історію України. Від початку роботи виставки екскурсоводи «Мистецького Арсеналу» провели понад 500 екскурсій. Всього за три тижні роботи виставку відвідало майже 100 тисяч людей.

Комментарии