Поиск

Скільки студентів в Україні навчаються за рахунок держави - дані МОН

За кошти державних та регіональних бюджетів своє навчання минулого року розпочали 215 тисяч абітурієнтів. Загалом у 2018 році вступників було 533 тисяч.

Відповідну статистику навело Міністерство освіти та науки України на запит Соцпорталу.

Найбільше бюджетних місць - 76 тисяч, пропонувалось на освітньо-кваліфікаційний рівень “молодший спеціаліст” , який найчастіше надають коледжі та технікуми. На бакалаврат набрали 73 тисячі "бюджетників". Найменше - 65 тисяч, - на рівень магістра.

Екс-заступниця міністра освіти, віце-президентка Київської школи Економіки Інни Совсун наголошує, що зараз шанси потрапити на навчання в університет по держзамовленню вищі, ніж у 2000-их.

У нас дуже сильно скоротилась кількість випускників школи. При цьому кількість місць державного замовлення скорочувалась повільніше. Тому сьогодні шанси вступити на бюджет удвічі вищі, ніж у 2001 році коли я вступала до університету, - зазначає вона.

У свою чергу соціологиня Вікторія Мулявка зазначає, що університети лишаються менш доступними для дітей із сіл і бідних родин.

На відміну від колишньої системи, зараз без “зв'язків” насправді дуже просто вступити, якщо в тебе хороші результати ЗНО. Але проблема в тому, що результати ЗНО залежать від можливості фінансування додаткової підготовки до тесту, типу репетиторів і курсів, - підкреслює дослідниця.

Директор аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний вважає, що держзамовлення необхідно скорочувати.

І не тому, що хтось хоче обмежити доступ комусь до вищої освіти, а тому, що необхідно забезпечити заробітну плату викладачам та персоналу, комунальні та інші витрати, аби готувати студентів. Проблема - недостатнє фінансове забезпечення. Знайдуть додаткові гроші - прекрасно. Немає грошей, і це я вважаю нашим найближчим майбутнім, - треба оптимізовувати витрати. В тому числі підвищуючи суму грошей, яку ми платимо за одне бюджетне місце. А це несе за собою скорочення бюджетних місць, - вважає експерт.

У свою чергу Інна Совсун пропонує вирішувати проблему нестачі ресурсів для вишів іншим шляхом.

30% видатків іде на стипендії. І ці стипендії призначаються найчастіше на основі результатів навчання. А високі результати мають ті, у кого початково високий рівень освіти. Діти з бідних родин, яким батьки не можуть оплатити репетиторів, приходять гірше підготовлені, і потім гірше вчаться і ще й не отримують стипендії. Натомість купа дітей з родин, котрі повністю покривають їх проживання, отримують стипендію як приємний бонус. Ці гроші можна було б використовувати значно більш ефективно, і для цього необхідно переосмислити саму модель фінансування університетів - яким чином розподіляти державні ресурси з найбільшою суспільною віддачею. Для цього, у тому числі, варто більш раціонально підходити до витрат на стипендії. Залишити 10% на соціальні стипендії, щоб гарантувати доступ для найменш захищених категорій студентів, а вивільнені кошти - спрямувати на капітальні видатки, - вважає експертка.

При цьому вона наголошує, що у більшості європейських країн вища освіта є безкоштовною.

Дуже часто вказують, що у Британії освіта платна, але це не зовсім так, тому що плата за навчання там впроваджена досить недавно (в кінці 1990-их). І також усі студенти автоматично отримують позику від держави і виплачують її після завершення навчання за умови отримання певного рівня зарплати. І зараз у них є проблеми - бо дуже велика частина людей не повертає. Але у будь-якому випадку - так, майже у всіх європейських країнах вища освіта є безкоштовною для студентів, - підкреслює Інна Совсун.

Комментарии