Поиск

Поліція обіцяє карати за самосуд над ромами

У медіа почастішали повідомлення про самосуди, які відбуваються в Україні над ромами. Насправді ж «ромської загрози» немає – це лише один із проявів ксенофобії, пише Олег Шинкаренко для видання Opinion.

Нещодавно на сайтах «Народна правда» та «Патріоти України» з’явилося повідомлення про самосуд, який невідомі вчинили над громадянами України ромської національності: «У четвер, 5 квітня, в київському тролейбусі № 30, що курсує за маршрутом “Вулиця Милославська – Кадетський гай”, пасажири побили групу кишенькових злодіїв ромської національності … Конфлікт стався через те, що кишенькові злодії-роми викрали в її сестри мобільний телефон».

У коментарях до посту також було зазначено, що «на горіхи» дісталося і чоловікам, і їхнім супутницям. «Били всіх, незважаючи на ґендер … Били і ногами, і кулаками».

Пост викликав неабияке задоволення у користувачів Facebook. «Спасибі всім учасникам заходу!», «Яка гарна новина! Цигани задовбали вже!», «Дааааааааа! Нарешті ви зрозуміли, що треба робити!», «Нарешті-то їм дали люлей», – написали коментатори.

Подібна реакція, на жаль, є характерною для деяких українців. Її часто можна зустріти, наприклад, у закритій Facebook-групі «Л.О.В.Ц.І.», яка вже нараховує понад 3000 членів.

Адміністраторка групи Роксолана Лісовська закликає її учасників до насильства й самосудів над громадянами ромської національності: «Давайте привітаємо сьогодні наших циганів зі святом вчорашнім. Обливаний понеділок і все таке. Вода може бути гаряча. Хто не в курсі, вчора вони були надзвичайно активними. Тільки я вийшла з приміщення, біля “Добробуту” одразу ж побачила трьох новеньких шмар старшого віку, які майже витягли гаманець. Моя реакція їх надзвичайно швидко і сильно обурила, тому не затягнувся той момент коли в хід пішли кулаки та ноги. Що їхні, що мої… АЛЕ. Є сьогоднішній день. І 2-3 людини це мало. Води – мало. Чарівні палички вітаються».

Останнє речення означає, що члени групи озброюються електрошокерами та телескопічними палицями для вчинення актів насильства. Фотографії цих засобів вони публікують на сторінці «Л.О.В.Ц.І.». Самі вони пояснюють свої дії тим, що нібито Національна поліція не справляється самостійно із «ромською загрозою».

Національна поліція попереджає, що будь-які самосуди та «допомога» є абсолютно неприпустимими. Заступник голови прес-служби Національної поліції України Микола Гулевичповідомив, що Національна поліція має у своїй структурі такий підрозділ, як Управління захисту прав людини. Цей підрозділ здійснює моніторинг дотримання прав людини в системі органів і підрозділів поліції. «Ми також наголошуємо, що жодним чином не поділяємо людей за релігійною, національною чи іншою ознакою, зокрема, і тоді, коли йдеться про підозрюваних у вчиненні правопорушень, – каже Микола Гулевич, – відповідно, діяльність Facebook-групи “Л.О.В.Ц.І.” може бути незаконною (у разі вчинення конкретних правопорушень) і підпадати під статтю, яка передбачає кримінальну відповідальність за розпалювання міжнаціональної ворожнечі».

Цей злочин описаний у ст. 161 Кримінального кодексу України, де зазначено покарання у вигляді штрафу від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нині це від 176 200 до 440 500 грн) або обмеженням волі на термін до п’яти років.

«Якщо ці люди вчинять стосовно представника чи представниці національної меншини якийсь фізичний вплив, то додається ще одна стаття, – попереджає Микола Гулевич, – Нацполіція однозначно реагуватиме на повідомлення про подібні випадки, так само, як і на інші звернення про вчинення злочинів чи правопорушень. У будь-якому разі наявність чи відсутність складу кримінального правопорушення у кожному конкретному випадку визначають слідчі – після отримання відповідного звернення».

Микола Гулевич радить громадянам, які знають про факт крадіжки або підозрюють, що вони стали свідками злочину, повідомляти про нього до Національної поліції. Якщо деякі громадяни України намагатимуться вчиняти самосуд і брати на себе функцію правоохоронної системи України, тим самим вони порушать закон. Вчинення самосуду – це порушення статей Кримінального кодексу, а також конституційного принципу презумпції невинуватості. До вироку суду ніхто не має права назвати людину злочинцем, а тим паче карати її за злочин.

Чи можна взагалі казати про існування «ромської загрози» або етнічної злочинності? Про це потрібно запитати працівників поліції, які стикалися з цим на практиці.

Адвокат Антон Целінський три роки (2002-2005) працював слідчим одного з райвідділків Запоріжжя. За цей час він розслідував сотні дрібних крадіжок, але серед підозрюваних лише один раз був громадянин України ромської національності. «Я був присутнім під час обшуку у ромській родині, – розповідає Антон, – в їхньому будинку ми знайшли величезну кількість аудіотехніки: магнітол, магнітофонів та іншого. Ми конфіскували цю техніку і перевезли мікроавтобусом до райвідділку». Там оперуповноважені порівняли її серійні номери із заявами громадян про крадіжки. З’ясувалося, що жоден із цих предметів не знаходився у базах даних вкрадених речей. «Мені довелося повернути ромам всю цю техніку», – пригадує Антон Целінський.

Також, за його словами, на ринках є «каста кишенькових злодіїв», які займаються подібними злочинами все життя. «Але я підозрюю, що ромів серед них дуже мало», — каже Антон Целінський.

Військовослужбовець Богдан пропрацював у карному розшуку Черкас понад 16 років. «Групи ромів дійсно можуть займатися крадіжками на ринках, – розповідає він, – проте вони ніколи не нахабніють, можуть вкрасти те, що лежить “на виду”. Але я не бачу сенсу групуватися та відловлювати ромів, бо вони не являють собою жодної серйозної загрози. За моїми підрахунками із сотні вкрадених мобільних телефонів лише один-два були вкрадені ромами».

Якщо «ромська загроза» не є реальною, то чи можна вважати її ознакою ромофобії? Голова Коаліції ромських неурядових організацій «Стратегія-2020» Володимир Кондур розповів, що за результатами моніторингу Харківського інституту соціологічних досліджень, презентованого у березні цього року в офісі омбудсмана, 80 % українського суспільства налаштовані проти ромів, а це призводить до дискримінації. «Жодної “ромської загрози” не існує, це насамперед ознака ксенофобії у людей, які про неї кажуть, – вважає Володимир Кондур, – і медіа мають долучатися до боротьби з цією ксенофобією».

Між іншим, за кордоном підрахували кількість засуджених громадян за етнічним складом та представили результати цього дослідження у презентації «Національність і злочин». За її результатами з’ясувалося, що, наприклад, у Великобританії 91 % є білими, 9 % – не білими, 5 % – азійської раси, 2 % – афрокарибської. Але лише 74 % ув’язнених є білими, тоді як 15 % – афрокарибської, а 7 % – азійської раси. У США афроамериканці складають 13 % від усього населення, але 50 % від ув’язнених. Автори дослідження вважають, що ця цифра є дуже завищеною через дискримінацію не білих громадян у правоохоронній системі. «Офіцери поліції більш схильні до арештів представників національних меншин, так само і судді призначають їм суворіші терміни покарання», – вважають автори дослідження.

Очевидно, що ситуація в Україні не відрізняється радикально від британської чи американської. Представники всіх національностей однаково схильні до вчинення правопорушень, тому не можна казати про «ромську» чи якусь іншу загрозу, а тим паче вдаватися до самосуду.

Комментарии