Поиск

На Чорнобильській АЕС планують масові скорочення

На Чорнобильській атомній електростанції відбуваються масштабні скорочення, які, незважаючи на надзвичайну популярність однойменного серіалу від HBO, залишаються поза широкою увагою.

Як передає Соціальний рух, за словами працівників станції, нещодавно відбулась зміна керівництва. Виконувачем обов'язків генерального директора став колишній підрядник Сергій Калашніков, який керував будівництвом захисної споруди над ЧАЕС, відомої як Арка.

- Ця людина, яка була виконавцем і будувала Арку, зараз буде її ж і приймати, - зазначає одна з активісток Профспілки працівників атомної енергетики.

У свою чергу профспілковий лідер атомників ЧАЕС Максим Орлов наголошує, що новопризначений в.о. немає відповідної освіти, хоча цього вимагає законодавство.

Він приймає кадрові рішення, не володіючи фаховими навичками та освітою. Ми знаємо, яку роль може зіграти людський фактор у разі надзвичайної ситуації, - наголошує профспілковець.

Окрім того, за його словами, працівникам стало відомо про плани щодо суттєвого скорочення персоналу. Це також підтверджують інші працівники.

В першу чергу звільнення торкнуться, і вже є перші прецеденти, висококваліфікованого персоналу і тих небагатьох, хто відкрито висловлює незгоду з діями нового виконуючого обов'язки. На підприємство ведеться цілеспрямована компанія по залякуванню незгодних з боку адміністрації і розгорнута справжня війна проти профспілкової організації, як єдиної перешкоди на шляху реалізації задумів адміністрації, - розповів на умовах анонімності один з працівників.

При цьому, як наголошує Максим Орлов, масові звільнення мають намір провести без погодження з профспілкою, що суперечить законодавству.

У березні Віталій Петрук, голова агентства, що керує об'єктами у зоні відчуження, представив профспілкам проект реформи. Пізніше ми дізнались, що він був насправді підписаний ще 15 лютого. Очевидно, за участі міністра екології. Відповідно до проекту, 21 місцеве підприємство хочуть об'єднати у 5. Нам обіцяли, що скорочення персоналу буде мінімальним, на ділі ж ситуація виявилась іншою,- заявляє Максим Орлов.

За його словами, персонал, який відповідає за санітарний стан на ЧАЕС, з окремого підрозділу приєднають до основних працівників-атомщиків. При цьому об'єми робіт зменшити неможливо, однак скорочення штату передбачено.

Зараз відомо, що скоротити хочуть 114 чоловік (загалом у зоні ЧАЕС працює близько 7 тис. чоловік, - ред.). Жодних правових підстав для цього немає. До конкретних людей підходять, говорять, щоб вони починали шукати іншу роботу. Іншим погрожують. Налаштовують один проти одного. За цей час в нас померло дві людини від серцевого нападу. Одному було 48 років, другий старший, але був здоровий. Їхав на роботу на електричці і таке сталося, - розповів профспілковець.

За словами персоналу, найстрашніше для працівників ЧАЕС і мешканців Славутича - міста, яке будувалось саме для працівників ЧАЕС і насилу пережило зупинку блоків на початку 2000-х, це залишитися без роботи взагалі.

Справа в тому, що в місті і так не вистачає робочих місць, а після завершення проекту укриття, який передадуть вже на початку липня, і скорочень на станції, кількість безробітних у Славутичі виросте в багато разів. І багато сімей опиняться на межі виживання. При цьому потрапити на іншу діючу атомну станції в Україні дуже складно. У всіх містах- супутниках АЕС подібна ситуація з робочими місцями і багато мешканців роками чекають можливість влаштуватися на АЕС. Якщо говорити про роботу поза атомної енергетики, то все дуже залежить від спеціальності. Так, для фахівців і мають освіту фізиків-ядерників або просто "ядерників", за спеціальністю не влаштуватись. Для більш загальних спеціальностей, наприклад, електриків, хіміків або ж працівників "економічних" спеціальностей, шансів знайти гідну роботу поза Славутича та атомною галуззю трохи більше. Але тут потрібно тверезо оцінювати ситуацію в країні в цілому. Боюся, що реальний вихід для багатьох буде їхати на заробітки в Європу або з усією родиною мігрувати за кордон, будь то Білорусь, Росія або на Захід, - наголосив один зі співробітників ЧАЕС.

В той же час за словами Максима Орлова, профспілка буде опиратися скороченню та готується до відповідних дій.

Ми працюємо в епіцентрі найбільшої техногенної катастрофи ХХ сторіччя, її наслідки будуть відчуватись ще 25-30 тисяч років. Тут ми виконуємо потрійну задачу - будуємо укриття, зупиняємо роботу ЧАЕС, яка насправді є надскладним інженерним комплексом, і працюємо з радіоактивними відходами, досліджуємо і відправляємо їх у тимчасові сховища. І ми будемо боротись за кожного зі своїх співробітників, - наголосив він.

Всі київські новини в розділі #Київград на Соцпорталі

Комментарии