Пошук

Експерти проаналізували дані про захворюваність і смертність від ВІЛ з 1990 по 2017 рік. Висновки вийшли помірно оптимістичними для світу в цілому, але не для Грузії, Росії та Казахстану

Результати дослідження, в якому взяли участь вчені з 195 країн, опубліковані в журналі Lancet HIV.

Епідемія ВІЛ набирала обертів у всьому світі у 1980-х і 1990-х роках. В середині 1980-х щорічно інфікувалося 1,5 мільйона осіб. До 1992 року число недужих щороку перевищувало два мільйони, а загальне число інфікованих перевалило за 10 мільйонів. Пік поширення смертоносної інфекції прийшовся на другу половину 90-х років. Тоді в рік захворювало більше трьох мільйонів осіб, а загальне число інфікованих перевищувало 20 мільйонів.

За кілька років після піку захворюваності, природно, пішов пік смертності. В середині 2000-х років епідемія забирала життя майже двох мільйонів осіб на рік.

Сьогодні, незважаючи на загальне зростання населення, в цілому по світу спостерігається спад захворюваності і смертності від ВІЛ. Інфікується менше двох мільйонів осіб в рік, а помирає менше мільйона. При цьому загальне число інфікованих оцінюється в 35 мільйонів осіб.

ВІЛ зачіпає в основному людей працездатного віку. Більшість жінок, які померли від ВІЛ, мало вік 30-39 років, тоді як чоловіків - 35-44 роки. У 2007 році близько 17% інфікованих заразилося в дитинстві, але за десятиліття цей відсоток знизився майже втричі.

Ключову роль в боротьбі з епідемією ВІЛ грає антиретровірусна терапія (АРТ). Своєчасний прийом препаратів дозволяє пацієнтові прожити довге і щасливе життя, не даючи вірусу вийти з-під контролю.

"Прикладом може служити знаменитий баскетболіст Ірвін" Меджік "Джонсон, пару тижнів тому розміняв сьомий десяток, - розповідає співавтор дослідження Станіслав Відставний з Московського фізико-технічного інституту. - ВІЛ у нього діагностували ще в 1992 році. Безумовно, фінансові можливості талановитого спортсмена недосяжні для здебільшого ВІЛ-інфікованих. Однак в результаті реалізації ініціатив по боротьбі з епідемією ВІЛ АРТ до сьогоднішнього дня стала доступна більш ніж половині від загальної кількості інфікованих".

Традиційно найменш сприятлива обстановка з поширенням ВІЛ спостерігається в Африці. Однак там же за минуле десятиліття досягнуто і найбільший прогрес: рекордне зниження смертності від ВІЛ зафіксовано в Зімбабве (на 20,8%) і Танзанії (17,7%), а зниження захворюваності - в Есватіні (Свазіленді): на 21,8% .

"На жаль, із загальної тенденції є і виключення. На планеті існує область, де епідемія ВІЛ набирає обертів, - коментує Відставний. - Це ряд держав колишнього СРСР".

За минуле десятиліття найбільший приріст смертності спостерігається в Грузії (на 17,6%), а захворюваності - в Росії (13,2%) і Казахстані (12,1%).

"Про масштаби проблеми красномовно говорять цифри: число інфікованих за рік в Росії оцінюється в 139 тисяч осіб. Для порівняння, в сусідньому Китаї, на порядок більше численному, інфіковано було лише близько 33 тисяч осіб" - говорить Відставний.

Експерт називає кілька можливих причин подібної ситуації. Це і обмежений доступ до АРТ, і високий рівень наркозалежності при законодавчій забороні замісної терапії. Крім того, групи з високим ризиком зараження ВІЛ (ін'єкційні наркозалежні, "жриці кохання" і їх клієнти) не звертаються вчасно за медичним обстеженням і допомогою і не отримують їх у потрібному обсязі.

Згубну роль відіграє і табуювання теми ВІЛ (і сексу) в суспільстві. Люди часто не знають ні про реальні масштаби проблеми, ні про сучасні перспективи лікування, ні навіть про шляхи поширення ВІЛ .

Нагадаємо, що ВІЛ передається при статевому контакті без презерватива, через шприц, яким недавно користувалася інфікована людина, і від матері до дитини в період виношування. Втім, своєчасний прийом АРТ-препаратів може допомогти жінці не передати інфекцію плоду.

При цьому ніякої небезпеки не представляють дотики, обійми і поцілунки ВІЛ-інфікованого, а також спільне користування побутовими приладами, рушниками та посудом.

Автори дослідження також з'ясували, наскільки реалістичні цілі в області боротьби з ВІЛ, заявлені ООН, і відповідні цілі сталого розвитку до 2030 року.

На думку експертів, показники забезпеченості пацієнтів антиретровірусною терапією (81% інфікованих до 2020 року, 90% до 2030 року) виглядають цілком реальними для більшості держав світу.

А ось досягти заявлених цифр щодо зниження захворюваності та смертності від ВІЛ не вдасться без скоординованої роботи в глобальному масштабі. Свій внесок повинні внести не тільки розробники ліків, лікарі та організатори охорони здоров'я, але також законодавці, мас-медіа та кожен громадянин, який знає шляхи поширення ВІЛ і приймає заходи, щоб не заразитися

Більше про медичну реформу в Україні в розділі #Соціалка на Соцпорталі.

Комментарии