Поиск

Вчені пояснили, чому діабет підвищує ризик розвитку раку

Простим і доступним способом зниження ризику розвитку раку у діабетиків є постійний контроль рівня цукру в крові - учені

Протягом багатьох років дослідники намагалися зрозуміти, чому люди з цукровим діабетом мають підвищений ризик розвитку деяких типів раку. Можливе пояснення запропонувала команда професора Джона Терміні (John Termini) з некомерційного клінічного дослідницького центру City of Hope.

Про це пише Вісті Наука

Фахівці виявили, що внаслідок підвищення рівня цукру в крові збільшується ризик пошкодження ДНК людини (в порівнянні з ризиками, які є в тому випадку, якщо цукор в крові тримається на здоровому рівні). А через пошкодження ДНК, в свою чергу, зростає ймовірність розвитку раку.

"Давно відомо, що у людей з діабетом ризик розвитку деяких видів раку в 2,5 рази вище. Оскільки захворюваність на діабет продовжує зростати, рівень захворюваності [онкологією], ймовірно, також зросте", - підкреслив важливість висновків нового дослідження Терміні.

Він також зазначив, що в число типів онкології, ризик яких підвищується у людей з діабетом, входить рак яєчників, молочної залози і нирок.

Раніше висловлювалися припущення, що ймовірність розвитку раку підвищується у діабетиків через порушення вироблення гормонів. Так, у людей з діабетом другого типу інсулін не забезпечує ефективну транспортування глюкози в клітини. Таким чином, підшлункова залоза виробляє все більше інсуліну, і розвивається стан під назвою гиперинсулинемия.

Але крім контролю рівня глюкози в крові, гормон інсулін також може стимулювати ріст клітин, і це може привести до раку.

Крім того, більшість людей з діабетом другого типу мають надлишкову вагу, а надлишки жирової тканини виробляють більш високі рівні гормонів адіпокіни, ніж у людей зі здоровим вагою. Ці гормони викликають хронічне запалення, яке також пов'язане з раком.

"Гормональної гіпотези" дотримуються багато вчених, однак переконливих доказів на її користь поки немає, відзначає Джон Терміні.

Тим часом його команда висунула іншу версію. Фахівці задалися питанням, чи може підвищення рівня глюкози в крові, що спостерігається при діабеті, зробити нитки ДНК більш схильними до пошкоджень. У ході роботи з'ясувалося, що високий рівень глюкози впливає на процес її фіксації клітинами.

"Вплив високих рівнів глюкози призводить як до [появі] ДНК-адуктів, так і до придушення їх репарації, що в поєднанні може викликати нестабільність геному і рак", - пояснив Терміні.

За його словами ученого, вже існує кілька препаратів, які стимулюють HIF1α або mTORC1. Надалі вчені хочуть перевірити, знижують ці препарати ризик захворювання на рак у модельних тварин з діабетом. Якщо відповідь буде позитивною, підуть клінічні випробування.

Важливо відзначити ще одну перспективну стратегію. Відомо, що препарат метформін, який допомагає знизити рівень глюкози в крові, також стимулює відновлення ДНК. Команда має намір перевірити, чи може посилити позитивний ефект комбінована терапія - використання метформіну в поєднанні з лікарськими засобами, які стабілізують HIF1α або підсилюють передачу сигналів mTORC1.

На закінчення автори роботи відзначають, що вже зараз існує більш простий і доступний спосіб зниження ризику розвитку раку у діабетиків - постійний контроль рівня цукру в крові.

Про виконану роботу команда відзвітувала на Національній зустрічі Американського хімічного товариства (ACS National Meeting & Expo 2019).

Про останні досягнення в світі науки і техніки читайте в розділі #Х-Files на Соцпорталі.

Комментарии