Поиск

​Підвищення мінімальної заробітної плати: чи відчули українці позитивні зміни?

Останнім нововведенням, що жваво обговорюється в українському суспільстві, є підвищення мінімальної заробітної плати до рівня 3 200 грн. Політики переконують українців у кращому майбутті, та водночас 69% опитаних стверджують, що такий крок суттєво не підвищить рівень життя громадян, а лише спричинить «галопуючу» інфляцію в країні. Як же останнім часом змінилась зарплатна політика компаній та чи в усіх проф. сферах відбулося підвищення заробітної плати працівникам, дізнавався Міжнародний кадровий портал hh.ua.

Існує чимало точок зору експертів, політологів та громадських діячів щодо позитивних та негативних наслідків впровадження закону про підвищення мінімальної зарплатні. За даними опитування, лише кожен п’ятий українець зазначив, що його зарплатня в новому 2017 році змінилася, і причиною тому стало підвищення мінімалки. Натомість 75% українців не відчули на собі підвищення якості життя.

Ініціатори підвищення мінімальної зарплатні вказували, що зміни в оплаті праці українців стануть поштовхом до покращення благополуччя українців. Автори закону стверджували, що це допоможе українцям не лише отримувати вищу зарплатню, але і вийти із кризи споживчого кошика. Однак, згідно з даними опитування, підвищення мінімальної заробітної плати (3200 грн) суттєво не вплинуло на зарплатну політику більшості компаній. Про зміни у виплатах заявили тільки 20% українців. І навіть у цьому випадку про підвищення винагороди повідомили 51% респондентів, натомість 25% опитаних констатували зменшення розміру виплат внаслідок перерозподілу зарплат між всіма співробітниками компанії. Тих, кому підвищилилише офіційну зарплату, а надбавку виплачують у конверті, — 19%.

Схема працевлаштування українців достатньо строката. Кількість неофіційно працевлаштованих українців висока, що не дає можливості з точністю дослідити зміни у зарплатній політиці компаній. Якщо порівнювати зарплатну політику працівників різних професійних сфер, то побачимо, що рівень офіційно працевлаштованих буде неоднорідним.

Найбільша кількість українців (94%), котрі отримують офіційну зарплатню, зосереджена у державному секторі, — працевлаштування у цій сфері дозволяє розраховувати на зростання винагороди після підвищення рівня оплати за тарифною сіткою для бюджетників. Лише 6% держслужбовців стверджують, що отримують неофіційну зарплату.

Половина фахівців, зайнятих в енергетиці та важкій промисловості, отримують офіційну зарплатню та мають право очікувати не тільки на підвищення винагороди в результаті зростання мінімалки, але і розраховувати на захист своїх трудових прав. 28% працівників, що не оформлені офіційно, в разі отримання виробничих травм розраховують на матеріальну допомогу, спираючись виключно на совість роботодавця.

Наразі в роботі ІТ-компаній спостерігається така тенденція: майже половина співробітників отримують офіційну зарплатню, а в їхніх трудових книжках є запис про працевлаштування. З огляду на дані опитування, кожен третій IT-спеціаліст отримує «чорну» зарплату, незначна частина програмістів (13%) отримують «сіру» зарплатню.

40% опитаних юристів відповіли, що одержують офіційну зарплатню та отримали підвищення своїх виплат в результаті підвищення рівня мінімалки. Кожен третій занятий у юридичній проф. сфері отримує «сіру» зарплату, тож податки з його нарахувань не в повному обсязі відраховуються до державного бюджету. 20% працівників юридичної сфери зауважили, що взагалі отримують неофіційні виплати, тобто їхня діяльність є по суті незаконною та не захищеною ні державою, ні роботодавцем.

67% опитаних медиків працевлаштовані офіційно, мають право на оплачувану відпустку і лікарняні. Кожен четвертий медпрацівник отримує «сіру» зарплатню. І лише 6% працівників медичної сфери не оформлені офіційно і з їхньої зарплатні не відраховуються податки, а разом із тим і не відбувається нарахування стажу, що стає важливим під час виходу на пенсію або під час оформлення соціальних виплат у випадку безробіття.

Дані були отримані в результаті опитування зареєстрованих користувачів сайту hh.ua, проведеного у лютому 2017 року. В опитуванні взяли участь 784 респонденти з різних регіонів України.

Комментарии