Поиск

Міськрада своїм рішенням узаконила кримінальні правопорушення,- екологи

7 травня 2018 року Кам’янець-Подільська міська рада ухвалила рішення № 513 «Про погодження туристичних маршрутів «Проекту - БРДМ - Тур». Цим рішенням депутати дозволили приватному підприємцю проводити екскурсії на переобладнаному БРДМ-2 руслом р. Смотрич у Смотрицькому каньйоні.

Таку думку у коментарі журналістам висловили еко-експерти з ЕПЛ.

Смотрицький каньйон, що оточує природним бар’єром старе місто Кам’янця-Подільського, є геологічною пам’яткою природи загальнодержавного значення, створеною ще у 1984 році Постановою Ради Міністрів УРСР № 139 від 21.03.1984 р. Каньйон має виняткову природоохоронну цінність і є місцем поширення низки видів тварин та рослин, занесених до Червоної книги України. Смотрицький каньйон також є водно-болотним угіддям міжнародного значення, що охороняється Рамсарською конвенцією відповідно до Закону України від 29 жовтня 1996 року № 437/96-ВР «Про участь України в Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів». Пам’ятка природи також входить до складу Національного природного парку «Подільські Товтри». Оселища, які сформовані на схилах та дні каньйону, охороняються ратифікованою в Україні Бернською конвенцією.

Не менш важливу роль каньйон відіграє і в галузі охорони історико-культурної спадщини, адже є унікальним для України прикладом використання природного ландшафту як фортифікаційної споруди. Архітектурний ансамбль Старого Міста оточений з усіх боків каньйоном.

Останніми роками саме тут відбуваються щоденні туристичні прогулянки на БРДМ, який пересувається безпосередньо руслом річки та призводить до знищення природного ландшафту та охоронюваних видів флори і фауни. Влада міста не забороняє власнику БРДМ проводити свою діяльність. Більше того, міський портал окремо рекламує його послуги.

Такі дії є прямим порушенням законодавства, адже будь-яка діяльність на території об’єктів природно-заповідного фонду, що призводить до їх погіршення – заборонена. Відповіальність за такі порушення передбачена статтею 252 Кримінального кодексу України.

Відповідно до Положення про геологічну пам'ятку природи загальнодержавного значення «Смотрицький каньйон»:

«3.1 на території пам'ятки природи обмежується або забороняється будь-яка діяльність, що суперечить цілям i завданням, передбаченим положенням про пам'ятку природи;

3.2 господарська, наукова та інша діяльність, що не суперечить цілям i завданням пам'ятки природи, проводиться з додержанням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища;

3.3 власники або користувачi земельних ділянок природних об'єктів, оголошених пам'яткою природи, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму її охорони та збереження. Ст.28 З.У. про ПЗФ України. (…);

3.7 будь-яке засмічення та забруднення території пам'ятки природи;

3.9 інші види робіт, що можуть призвести до порушення природних зв'язків та ходу природних процесів, втрати наукової, господарської, естетичної цінності пам'ятки природи».

Відповідно до п. 2.2 вищезазначеного Положення, «Головним завданням геологічної пам'ятки природи загальнодержавного значення "Смотрицький каньйон" є збереження розрізу силурійських відкладів та розвитку осадових порід, а також збереження рідкісних рослин, які зростають на схилах каньйону, занесених до Червоної книги України».

Боротьба проти таких «екскурсій» є однією із центральних тем для свідомих кам’янчан вже не перший рік. До цієї справи долучалися громадські організації з інших міст і областей, народні депутати та Міністерство екології та природних ресурсів України. Тим не менше, замість покласти край порушенням, міська рада ухвалила рішення узаконити їх. Разом із тим, рішення міської ради не може зробити законним те, що заборонено законом України.

Нагадаємо, що двома роками раніше міська рада вже ухвалювала рішення про будівництво ресторану та підняття рівня води у каньйоні Смотрича. Протягом 2 місяців рішення були оскаржені і скасовані в судовому порядку.

ЕПЛ звернулася до Генеральної прокуратури України з проханням забезпечити представництво в судах з метою скасування незаконного рішення та припинення протиправної діяльності із подальшим нарахуванням нанесених нею збитків.

Комментарии