Поиск

Як держава допомагає колишнім полоненим ​

Інтерв’ю з Іриною Калупахою, начальницею Управління з питань ВПО та гуманітарного співробітництва МінТОТ про державну допомогу колишнім полоненим, перевірки СБУ та мотивацію людей після полону.

На Вашу думку, чому держава має допомагати колишнім полоненим?

В першу чергу тому, що держава відповідає перед кожним громадянином. Відповідає за дотримання його прав та свобод. Коли території України були окуповані, багато наших громадян проявили себе дуже мужньо та героїчно, ставши на захист країни. І наша задача тепер створити сприятливі умови для цих людей, повернути їх до нормального життя в суспільстві, особливо тих, хто звільнений з полону. І зробити це можна у тому числі і через програми з надання матеріальної допомоги.

Мова йде про допомогу від держави в розмірі 100 тис. гривень?

Так, в першу чергу про цю допомогу.

А хто саме має право її отримати?

Відповідно до діючих сьогодні нормативних актів, а саме Порядку, затвердженого Постановою Кабінетом міністрів України за №38, право на цю допомогу мають особи, яких було незаконно позбавлено особистої свободи внаслідок дій незаконних збройних формувань або органів влади Російської Федерації на окремих територіях Донецької та Луганської областей та тимчасово окупованому Криму, та звільнених 27 грудня 2017 р. та 24 січня 2018 р. Інші громадяни, які були в полоні, мають право на інші види допомоги, психологічну реабілітацію, правову допомогу, але це питання регулює інший документ.

Що повинен зробити громадянин, який був звільнений в зазначений Вами час, для того щоб отримати гроші?

Перш за все, такий громадянин має підтвердити факт перебування в полоні. Для цього він звертається до СБУ, де йому мають видати відповідну довідку. Тільки після того, як ми отримали підтвердження від правоохоронців, що цей громадянин дійсно був в полоні, орган соц. захисту населення може розглядати питання стосовно надання йому допомоги. Отримавши довідку від СБУ, громадянин далі звертається до управління соціального захисту населення за місцем проживання. Зробити це він повинен протягом 6 місяців після звільнення. Вже з УСЗН документи надходять до нас.

Наразі з 75 осіб, які зазначені в списках СБУ, приблизно 69 вже подали документи до УСЗН за місцем проживання. Зараз ми аналізуємо ці заяви і на підстави вже наших висновків органи соц. захисту на місцях будуть приймати рішення стосовно виплат.

А коли люди зможуть отримати гроші?

Я не можу сказати конкретний термін, коли будуть перераховані кошти. В державному бюджеті вони є. Питання лише в тому, як швидко ми отримаємо всі необхідні документи. Вже кілька областей надали нам повний пакет документів для нарахування цієї допомоги.

Такий самий порядок і для колишніх полонених, які не належать до категорії звільнених 27 грудня 2017 та 24 січня 2018?

Різниця в тому, що як я вже зазначила, такий громадянин не матиме права на допомогу в розмірі 100 тис. грн, але матиме право на отримання інших видів допомоги. Це в першу чергу допомога з житлом, соціальна та психологічна реабілітація. Обов’язок надати ці види допомоги покладений на місцеві державні адміністрації та КМДА. Крім того, місцева влада може також надавати матеріальну допомогу. Так, наприклад Донецькою військово-цивільною адміністрацією була створена комісія, яка ухвалила рішення про надання матеріальної допомоги в розмірі 50 тис. грн за рахунок коштів місцевого бюджету для 14 колишніх полонених. В Луганській області такі особи отримували матеріальну допомогу в 5 тисяч гривень. Це була ініціатива самих обласних адміністрацій.

Чи можна очікувати, що право на ці 100 тис. отримають колишні полонені, які не належать до зазначених двох категорій?

Зараз надходять до нас запити на те, щоб поширити дію цього Порядку на інших громадян, які були в полоні та були звільнені в інший час. Так як розробка цього порядку - це ініціатива Мінсоцполітики, і питання соціальної допомоги в їх компетенції, то якщо буде від них ініціатива стосовно поширення дії цієї постанови на інших, ми будемо над цим працювати.

А крім зазначеної матеріальної допомоги, якими ще питаннями колишніх полонених займається Управління?

Питання матеріальної допомоги колишнім полоненим – лише одне з широкого спектру питань, якими займаються наші спеціалісти. Наприклад, допомога полоненим у відновленні документів. Багато звільнених з полону громадян не мали жодних документів, тому ми в співпраці з Державною міграційною службою займалися їх відновленням. Крім того, ми постійно тримаємо зв'язок із родинами колишніх полонених, надаємо консультації, поради. Це може звучати дивно, але іноді нам потрібно було пояснювати громадянам важливість оформлення всіх необхідних документів для отримання допомоги. Бувають випадки, коли людина каже, що їй нічого не потрібно від держави, вона не хоче проходити бюрократичні процедури і т. д. Але ми розуміємо, що для її повернення до нормального життя, оформлення документів, наприклад - це дуже важливо і намагаємось переконати її в цьому.

Комментарии