"Яйце-райце" або де сховано Кощієву смерть української олігархії

  1. Главная
  2. Архив
  3. Политика
  4. "Яйце-райце" або де сховано Кощієву смерть української олігархії
23:30, 13.12.17
Соцпортал

Українська міфотворчість, зокрема казки, знайомі, як мінімум з двома художніми образами, котрі підходять для аналізу скандалу з офшорами вітчизняних олігархів. Станом на сьогодні їх методологічний потенціал до кінця не розкритий. Згідно з нашою версією, казка про Кощія найбільш придатна для спроби провести прямі паралелі між журналістським розлідуванням щодо «Документів райських островів» і фабулою про заховану в яйці смертю Чахлика. Судіть самі.

Трохи pісторії найкрупнішого пограбування планети

За інформацією провідних світових медіа аналітична компанія Boston Consulting Group порахувала, що у світових офшорах сховано 10-13 відсотків світового ВВП.

За її даними, обсяги коштів в офшорах за 10 років зросли майже удвічі - з $6 трильйонів у 2006 році до $10 трильйонів у 2016 році.

Серед них причетних до пограбування планети Президент України Петро Порошенко, статки котрого зросли за минулий рік і складають 1 мільярд доларів. Головним джерелом збагачення Порошенка, як відомо, є його кондитерська корпорація "Рошен". Вітчизняні журналісти переконані, що її діяльність прозорою не назвеш, оскільки вона чомусь не публікує фінансових звітів. А нещодавно навіть умудрилася заборонити офіційному виданню опублікувати інформацію суму сплачених податків.

Разом з тим, ще літом 2014 року, одразу після обрання Петра Порошенка президентом України, його юристи шукали офшорний острів для корпорації Roshen. У листах до колег з острову Мен вони використали термін tax purposes, що означає «податкові цілі».

Сучасний олігарх – це казковий «Кощій» наших предків?

Відтак, згідно з нашим етнографічно-порівняльним методом, острів Мен – це дуб, на котрому схована скриня. Вона, в свою чергу виступає місцем, де ховаються скарби наших (і не лише) можновладців.

В скрині живе «качка», під котрою слід розуміти «сліпий траст» (версія юристів Порошенка) або ж так звану «мінімізацію податків» (позиція розслідувачів). Роль качки, в першу чергу медійної, грає спроба нових «любих друзів» Президента видати дійсне за бажане.

«Яйце-райце» має подвійне смислове навантаження. В першу чергу це похідна від назви островів, де ховають скарби – «райські». По-друге – це справжня «ахілесова п’ята», в котрій зосереджений реальний, а не декларований інтерес наших олігархів – прибутки.

Хто Кощій, здогадайтеся самі J.

А тепер детально.

Версія захисту. Визнаємо - крали, але «всліпу»

За словами самого Петра Порошенка, а саме він зараз перебуває в статусі морально обвинуваченого, офшорний рахунок використовують приховано, щоб мінімізувати сплату податків. У цьому випадку, каже він, все було абсолютно навпаки.

  • Щойно я став президентом — я заявив, що передам свій бізнес в абсолютно прозорий "сліпий траст" у найбільшому інвестиційному банку світу. Тепер я можу назвати цей банк — це Rothschild bank. Він не приймає українські активи, тому юристи створили компанію спеціального призначення (SPV), через яку ми відкрито трансформуємо всі активи, – відносно нещодавно заявив Президент.
  • Ми наголошуємо, що міжнародна холдингова структура, розроблена для здійснення операції з продажу корпорації "Рошен", повинна була забезпечити уникнення подвійного оподаткування з метою того, щоб усі податки повною мірою було сплачено саме в Україні, а не за кордоном. У разі продажу корпорації "Рошен" усі кошти були би перераховані кінцевому власнику в Україну, задекларовані та з них було би сплачено усі податки. Так само як сьогодні усі податки корпорація "Рошен" сплачує і надалі буде сплачувати в Україні, - підкреслили в компанії.
  • Натомість, коли у цих документах фігурує Петро Порошенко, питання намагаються перевести в юридичну площину, - зауважила вона.
  • Офшори для відмивання податків були створені для того, щоб український бюджет від корпорації «Рошен» і інших активів президента не отримав жодної копійки», – наголосила вона.

В свою чергу юридична компанія Avellum, яка надає послуги корпорації «Рошен» Петра Порошенка, заявляє, що опубліковане 5 листопада журналістське розслідування (Слідство.інфо, прим. авт.) використовує маніпулятивні твердження, нібито не підтверджені фактами.

За твердженням компанії, окремі способи продажу корпорації «Рошен», які розглядалися, не могли бути здійснені без міжнародної холдингової структури. Зокрема мова іде про здійснення первинного публічного розміщення акцій (IPO) корпорації «Рошен» на іноземній біржі або продаж міжнародній публічній корпорації.

Avellum стверджує, що, оскільки продати корпорацію «Рошен» було неможливо через комерційні обставини, було прийнято рішення передати корпорацію у «сліпий траст» відповідно до міжнародних стандартів.

Позиція звинувачення. Істина не на денці «яйця»

Щоб не розповідали на захист свого клієнта (а вибір тут невеликий, погодьтеся?) юристи Президента, ситуація дуже подібна до спроби виправдати неможливе. Альтернативна точка зору, а саме на ній послідовно наполягає ВО «Батьківщина» стверджує, що дзвіночків було більше ніж досить, пора щось робити. А конкретно - повернути в Україну 83 млрд.грн, виведених в офшори високопосадовцями на чолі з президентом.

Що для цього потрібно?

В першу чергу «Батьківщина» вимагає розглянути законопроекти, що дозволять вивести з офшорів десятки мільярдів гривень, виведені за кордон високопосадовцями України.

Про це, зокрема, заявив перший заступник Голови фракції «Батьківщина»у парламентіСергій Соболєв з парламентської трибуни, коментуючи міжнародне журналістське розслідування скандалу довкола «райських паперів».

Як зазначив Сергій Соболєв, вітчизняні можновладці уникають оподаткування, ховаючи гроші в офшорних зонах, чим завдають збитків державному бюджету на десятки мільярдів гривень. Серед цих можновладців знаходяться і перші посадові особи України, зокрема президент Петро Порошенко.

Він нагадав, що ще рік тому фракція запропонувала ухвалити два законопроекти, які враховують світову практику сплати податків до вивезення коштів в офшори, але вони так і не були винесені до сесійної зали.

Уявіть, що на місці Порошенко – Тимошенко?

В свою чергу, депутат від «Батьківщини» Альона Шкрум відмітила, що розгляд законопроекту про деофшоризацію, який розробили депутати від «Батьківщини», провладна більшість навмисне блокує у Верховній Раді.

Також, вона зауважила, що якби хтось з опонентів президента, наприклад Юлія Тимошенко, фігурував у скандалах з офшорами, то «на всіх телеканалах була б істерика і поширення інформації».

Кому Іловайський котел, а кому «золотий котьол»

Лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко заявила, що правоохоронні органи України повинні негайно розслідувати оприлюднені у світових мас-медіа факти у матеріалах так званих «райських документів», які свідчать про корупційні оборудки, що здійснювались у тому числі українськими високопосадовцями.

За її словами, напередодні чинний президент України Петро Порошенко повідомив українському суспільству неправду, спростувавши свою причетність до відмивання коштів у офшорних компаніях, адже «в той час, коли українські військові потрапили у котел, в цей час президент і його оточення відкривали офшори для відмивання податків».

Юлія Тимошенко також нагадала, що відповідні оприлюднені факти світовими мас-медіа щодо відмивання коштів «будуть заслуховуватись у плановому режимі у Європейському парламенті».

Замість висновків. Сухі підсумки скандалу

В цілому, згідно з позицією ВО «Батьківщина» вирішення питання виведення коштів з тіні, власне з офшорів автоматично дозволить вирішити питання наповнення державного бюджету України на 2018 рік і ліквідації його дефіциту.

А це, тільки уявіть: зниження інфляції, своєчасна сплата зарплат та пенсій, гроші на освіту та медицину, на забезпечення безпеки країни тощо.

Ми хочемо жити у заможній країні. Вони – теж. Ми – за рахунок своєї праці. Вони – грабунком її результатів.

Ми не можемо відкласти на «чорний день». Вони складують свої прибутки в офшорах. Ми – ділимося з армією, вони – крадуть у неї через «мінімізацію податків».

Можливо, настав час повернути собі країну? Вони знайдуть собі іншу. Ту, де на «райських островах» ростуть «золоті яйця». Де їм не треба буде пояснювати очевидне.

Але перед цим доведеться поділитися за всі 25 років. Досить прийняти закон про деофоризацію. І їдьте з Богом.

Новости по теме

Популярные новости

Новости о войне

Последние новости