Поиск

Закрити офшори. Як ЄС відповість на скандал навколо Panama Papers

Стали відомі пропозиції по подоланню офшоризації, які будуть затверджені Європарламентом у грудні ц.р. Їх було підготовлено за результатами роботи комісії, створеної через «Панамський скандал». Чимало ідей актуальні для України, а окремі з них обговорювались лівими дослідниками раніше. Впровадження цих рекомендацій означатиме, що інтереси суспільства починають домінувати над міркуваннями комерційного інтересу і навіть незалежності окремих професій (адвокатів, аудиторів, банкірів).

Комітет з розслідування Європейського парламенту з питань відмивання грошей та ухилення від сплати податків (PANA) 18 жовтня ц.р. затвердив проект остаточної доповіді, підготовленої за наслідками Панамського скандалу. Результати розслідування та політичні рекомендації повинні бути схвалені пленарним засіданням Європарламенту в грудні. Під час остаточного голосування на пленарному засіданні результати слідства не можуть бути змінені, проте рекомендації можуть. Очікуються суперечливі голоси.

Свен Гіґолд, координатор від фракції «Зелених» в Комітеті розслідування, прокоментував результати голосування: «Комітет значно звинувачує європейські уряди в тому, що вони понад 20 років були співучасниками з відмиванням грошей та звільнення від податків. Деякі країни-члени ЄС зробили податковий демпінг бізнес-моделлю для компаній та багатих людей, завдаючи тим самим величезний збиток іншим країнам ЄС».

Комітет з питань розслідування закликає Комісію ЄС забезпечити більш надійний захист інформаторів. Нещодавнє вбивство журналістки на ім’я Дафна Карауна Галиція показало, наскільки ухильники бояться журналістів і розслідувачів. Нам потрібно заохочувати таких мужніх людей, як Галиція, та створювати додаткові гарантії для їх діяльності.

Комітет з питань розслідування визнав відповідальність урядів Мальти, Люксембургу, Кіпру та Великої Британії у відмивання грошей. Також у панамських документах фігурують такі країни як Іспанія та Латвія, які поки що не відображені в жодному українському офшорному списку.Християнські демократи намагалися підтримувати підтримку саморегулювання адвокатами, податковими радниками та нотаріусами, але вони не набрали голосів.

Серед іншого говориться про значну роль Великобританії та її заморських територій: понад 75% корупційних справ про майно, що розслідуються компетентними органами, стосуються компаній у цих юрисдикціях. Спеціальні економічні зони ЄС, такі як Мадейра, сприяють зловживанню великих компаній та багатих осіб.

Слабо врегульована діяльність довірчих трастів та управителів активів, що сприяє приховуванню справжніх власників. Банки не завжди встановлювали справжніх власників своїх клієнтів і лише формально виконували відповідні обов’язки.

Автори звіту закликають до більш ефективних, переконливих та пропорційних санкцій (штрафи у вигляді конфіскації доходи не повинні зменшувати податкову базу). Значною є роль адвокатів і аудиторів у процесі податкових ухилень. Професійна таємниця не може використовуватися з метою захисту, приховування нелегальної практики або порушення духу права. Адвокати, що надають консультації клієнтам, повинні бути юридично відповідальними за розробку ухилень від сплати податків та агресивних податкових планів, що караються законами та схемами відмивання грошей; коли вони беруть участь у шахрайстві, вони мають нести відповідальність у виді кримінального покарання і дисциплінарних санкцій.

Єврокомісія має ініціювати врегулювання питання, коли компанії змінюють штаб-квартиру в межах ЄС, щоб уникнути податків.

Слід внести податок податок на репатріацію (withholding tax) або заходи з подібним ефектом, щоб уникнути ситуації, за якої прибуток залишає кордони ЄС без оподаткування.

Єврокомісія повинна розпочинати процедури проти держав-членів за невідповідність законодавству Союзу. Результатом може бути обмеження прав держави у ЄС.

Жодна компанія чи посередник, залучений до податкової гавані, не може отримувати фінансування від ЄС. Жодна компанія, що має стосунок до податкових гаваней, не може брати участі у тендерних процедурах.

Всі компанії повинні бути зобов’язані обґрунтувати економічні причини, чому їм потрібно створювати офшорні структури.

Визнається нагальна потреба в загальному міжнародному визначенні того, що являє собою офшорний фінансовий центр, податкові гавані та країну високого ризику в плані відмивання грошей. Єврокомісія має скласти список низькоподаткових країн, до яких рекомендується застосовувати санкції, наприклад, призупинення режиму еквівалентності у фінансовому секторі.

З метою виключення можливості недобросовісної податкової конкуренції між країнами ЄС пропонується ввести уніфіковані ставки корпоративних податків. Вимагається встановити єдине визначення податкового злочину. Звертається увага, що у Люксембургу, з яким Україна підписала податкову конвенцію, відсутня кримінальна відповідальність за ухилення від оподаткування.

Необхідно посилити органи фінансової розвідки, здатні ефективно протидіяти правопорушенням. Слід надати їм відповідні ресурси та кадри.

Замість саморегулювання окремих професій, таких як адвокати, пропонується запровадити регулювання з боку держави. Визнається, що адвокатські асоціації не схильні суворо карати адвокатів, а самі адвокати украй рідко повідомляють владу про підозрілі операції клієнтів. Пропонується розробити механізм позбавлення ліцензій тих фахівців, послуги яких використовувались для фінансових злочинів.

При укладенні договорів про уникнення подвійного оподаткування з третіми країнами (наприклад, Україною) ЄС має діяти як єдиний суб’єкт, а не продовжувати укладати двохсторонні угоди, керуючись інтересами лише окремої держави.

Обмін інформацією має стати головним пріоритетом. Він має здійснюватись на основі механізму американського закону FATCA або подібних йому.

Необхідним є захист осіб, що піддаються тиску на роботі у зв’язку з повідомленням про податкові ухилення (whistle-blowers). Чинне трудове законодавство України не забороняє звільняти таких осіб (мова йде лише про викриття фактів корупції).

Нагадаємо, що у дослідженні «Центру соціальних і трудових досліджень» 2015 року мова йшла, зокрема, про необхідність посилення вимог до юридичних консультантів, запровадження презумпції винуватості корпорацій, використання механізмів обміну інформацією типу FATCA, а також усунення офшорних компаній від тендерів.

Віталій ДУДІН,«Соціальний рух»

Комментарии