Поиск

​В 2018-му році в Україні з’явиться електронний сертифікат походження риби

Сертифікація походження риби повинна зупинити браконьєрство в Україні – Асоціація рибалок України

Вивести рибну галузь «з тіні» та унеможливити реалізацію браконьєрської риби в Україні допоможе запровадження обов’язкового Сертифіката Походження риби та системи моніторингу вилову риби. Держрибагентство та експерти розпочали роботу над ними у лютому 2017 року, запровадити на практиці їх планують вже наступного року.

За даними галузевих асоціацій та експертів в 2015 році незаконний вилов риби по кількості впритул наблизився до легального вилову у 74 тис. тонн. Запровадження нової системи підтвердження законності походження риби та відповідного сертифікату мінімізує незаконний браконьєрський вилов, унеможливить реалізацію нелегальної риби, захищатиме інтереси національних виробників.

- Сертифікат матиме виключно електронну форму, кожній партії риби присвоюватиметься власний унікальний номер. Представники державного органу, і звичайні споживачі зможуть зайти на спеціальний електронний портал та отримати інформацію про походження риби«Сертифікат матиме виключно електронну форму, кожній партії риби присвоюватиметься власний унікальний номер. Представники державного органу, і звичайні споживачі зможуть зайти на спеціальний електронний портал та отримати інформацію про походження риби - повідомив Голова Держрибагентства Ярема Ковалів, - повідомив Голова Держрибагентства Ярема Ковалів - Планується, що система буде максимально автоматизована, без людського фактору та пов’язаних з ним корупційних ризиків. Наше завдання – детінізація галузі через використання інструментів прозорих для суспільства і простих для підприємців.

В рамках підготовки концепції та законодавчої бази задля впровадження сертифікату походження риби та системи моніторингу вилову Держрибагентство звернулося за допомогою до Офісу підтримки реформ «Підтримка впровадження сільськогосподарської та продовольчої політики в Україні»

Костянтин Дем’яненко, експерт Офісу підтримки реформ, відзначив, що завдання налагодити систему моніторингу вилову риби і її походження для комерційних операцій на внутрішньому ринку та для експорту також передбачено для України Угодою про Асоціацію з Європейським Союзом. Це стосується, як промислового вилову риби, так і вилову аквакультури.

За його словами сьогодні в Україні не існує жодного механізму підтвердження легальності походження партії риби чи конкретного взятого екземпляру, не існує системи моніторингу комерційних операцій з водними біоресурсами. Тому до продажу, особливо на ринках та в точках стихійного продажу, попадає браконьєрська риба.

- В ЄС система сертифікації вважається ключовим фактором для забезпечення простежуваності водних біоресурсів у комерційних операціях. Це важлива складова боротьби з незаконним, непідзвітним та нерегульованим рибальством. Законодавчо вона регулюється як на національному рівні, так і регламентними документами No 1005/2008 (ЕС), No 1224/2009 на рівні ЄС, що імплементовані в національне законодавство всіх країн-членів - зауважив Дем’яненко.

Розробляючи правила моніторингу вилову та сертифікації для України експерти врахують досвід Данії, Великобританії, Словенії, Естонії та Норвегії, а також директиви Генеральної Комісії з питань рибальства у Середземномор'ї (GFCM).

Введення Сертифікату Походження риби як документу сурової звітності який буде відповідати за легальність походження риби чи рибної продукції одна із складових плану по боротьбі з браконьєрством на вітчизняних водоймах вважає голова «Асоціації рибалок України» Олександр Чистяков.

За його словами, потрібно зробити так, щоб без Сертифікату Походження риби в Україні не можна було жодного «хвоста» продати. Це повинно вивести з тіні увесь об’єм необлікованої виловленої промисловиками риби, також вирощеної рибовиростними господарствами, та стане «заслоном» при ввезені в нашу країну неякісної рибної імпортної продукції незрозумілого походження. Сертифікат Походження риби повинен дуже серйозно вдарити по збуту незаконно виловленої риби. Не буде збуту – у браконьєрства не буде фінансового підґрунтя вбивати наші водойми. Займатися браконьєрством втратить сенс!

― Необхідно зробити браконьєрство економічно невигідним, - сказав Олександр Чистяков. - Потрібно піднімати штрафи і посилювати покарання за вбивство природи "до небес". Щоб браконьєр знав: хочеш взяти в руки сіті ― готуйся продати "хату", щоб виплатити штрафи і компенсацію за завдані збитки. Хочеш взяти в руки електровудку - "суши сухарі", адже за масове вбивство риби однозначно повинне бути кримінальне покарання

Але Сертифікат не є самоціллю. Він знаходиться на верхівки піраміди з необхідний дій щоб подолати в країні браконьєрство. Для того щоб він запрацював в повній мірі треба його підкріпити законодавчо. В першу чергу на законодавчому рівні треба зробити більш жорстке покарання та багаторазово збільшити штрафи за торгівлю незаконно виловленої рибою. Ми про це говорим сім років поспіль. Нарешті громадськість почули!

― В першу чергу треба вибити фінансовий фундамент з під браконьєрства, посиливши покарання за торгівлю незаконно виловленою рибою та забороненими знаряддями лову - додав Олександр Чистяков - З браконьєрством потрібно боротися всім світом! Це наші водойми! І нам на них наводити порядок! Не прилетить блакитний вертоліт з чарівником і не вирішить відразу всі проблеми. Ми всі повинні зрозуміти, що несемо відповідальність за свої річки. І тому якщо ви побачили правопорушення на водоймах, негайно повідомляйте про це на телефони "Гарячої Лінії" природоохоронних або правоохоронних служб. Розумію, що зараз ці "телефони" працюють через пень колоду, слабо реагуючи на дзвінки. Але це тому що дзвінки поодинокі. Якщо буде шквал повідомлень, це змусить чиновників від природоохорони на них реагувати і сумлінно виконувати свої обов'язки. Дуже важливий громадський контроль за водоймами і над роботою природоохоронних структур.