Поиск

Нічого зайвого, жодних олігархічних алюзій, тільки факти, що стосуються споживачів.

Повернення повного майнового і технологічного комплексу «Київенерго» під контроль Міста. Петиція з такою назвою зібрала майже 10 тис. підписів на сайті Київської міської ради. Треба сказати, влада Києва й сама не опирається: Комісія Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку вже погодила проект рішення про припинення дії угоди КМДА з «Київенерго» з управління тепловими мережами столиці з 27 квітня 2018 року.

«Угода з "Київенерго" закінчується 31 грудня 2017 року. Щоб упередити виникнення позаштатних ситуацій під час опалювального сезону і забезпечити належну поставку теплової енергії киянам, проект передбачає продовження угоди на 4 місяці – до 26 квітня 2018 року. В проекті рішення окремим пунктом чітко вказано, що договір з "Київенерго" місто припиняє 27 квітня 2018 року", – йдеться в повідомленні.

1. Заборгованість столичних споживачів теплової енергії перед ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» з початку 2017 року зросла на 1,1 млрд грн і на 1 березня склала 4,9 млрд грн. Найбільшу заборгованість за тепло, опалення та гарячу воду перед КИЇВЕНЕРГО мають населення та житлово-експлуатаційні організації столиці – 2,37 млрд грн та 931,3 млн грн відповідно. Суттєву заборгованість за опалення та гарячу воду накопичив державний бюджет. На 1 березня 2017 року заборгованість організацій, які фінансуються з держбюджету становила 265,1 млн грн, а борг держбюджету з компенсації пільг та субсидій – 878,4 млн грн.

2. Збитки столичної теплоенергетики у 2016 році зумовлені відсутністю галузевих реформ та боргами споживачів.

За підсумками 2016 р. основні види діяльності ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» продемонстрували загальний валовий збиток в сумі 589,7 млн грн. Позитивна динаміка електричного блоку була нівельована збитковістю теплового. Збитки від виробництва, транспортування та постачання теплоенергії у 2016 р. склали 1,2 млрд грн (у т. ч. послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання).

Збитковість усієї української теплоенергетики зумовлена перш за все неузгодженістю нормативно-регуляторної бази, несинхронністю зміни ринкових цін на газ і тарифних джерел, а також зростанням боргів споживачів.

3. Борг столичних споживачів за використану електричну енергію перед ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» на 1 квітня 2017 р. склав 939,6 млн грн. Протягом березня він збільшився на 13,5 млн грн.

У березні найбільший приріст заборгованості за електроенергію перед компанією продемонстрували підприємства життєзабезпечення міста комунальної форми власності, населення та державний бюджет – з компенсації пільг та субсидій. Сумарно заборгованість цих споживачів збільшилась на 74,1 млн грн до 816,5 млн грн.

4. 70% всіх столичних тепломереж вже вичерпали свій нормативний ресурс експлуатації, який становить 25 років, та потребують заміни. Протягом 2016 року оперативні бригади КИЇВЕНЕРГО залагодили 9,5 тис. пошкоджень на тепломережах.

5. Показники тепловтрат - за це має відповідати підприємство, яке надає тепло в житло споживачів.

У Києва, як бачимо, ситуація не найгірша, але він все-таки пасе задніх. І показники за 2016 рік у порівнянні з 2015-м покращилися незначно.

Коментар експерта:

«Публічний аудит» постійно вивчає ефективність діяльності вітчизняних теплопостачальних підприємств і неодноразово акцентував, що потрібно кардинально змінювати підхід держави до управління тепловими мережами (причому, не лише столиці). Адже сьогоднішня модель управління призводить лише до того, що ресурс їх експлуатації ніяк не покращується, а лише вичерпується. У той же час енергетичні компанії замість того, щоб шукати інвестиції, аби модернізовувати, покращувати, удосконалювати власне обладнання та якість мереж, просто закладають необхідні для цього видатки у тариф для населення, - розповів Соцпорталу керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Як пояснює експерт, йдеться про так звані амортизаційні витрати, прописані в інвестпрограмах теплопостачальників. У випадку з «Київенерго» йдеться немало-небагато про як мінімум 240 млн грн у рік, які компанія отримує завдяки виключно споживачам.

Такі обставини, за висновком незалежних аудиторів, наводять на дві ключові тези.

По-перше, має бути проведений аудит діяльності «Київенерго». І якщо за його результатами аудитори виявлять порушення з боку компанії та завдані місту збитки, то відповідно до ст. 611 ЦК України столична громада цілком вправі розраховувати на «неустойку».

По-друге, потрібно зобов’язати теплопостачальників в обов’язковому порядку проходити енергетичний аудит, який виявлятиме завищення витрат, а отже, тарифів, що нараховуються споживачам. Це дозволить обмежити «забаганки» монополістів, які вони на сьогодні досить вільно закладають в інвестиційні програми, а останні ж у свою чергу досить безвідмовно схвалюються Нацкомісією, що здійснює регулювання ринку енергетики та компослуг.

«Час повертати поняття реальних інвестицій у розвиток за рахунок компанії-власника. А також висувати вимоги щодо належного утримання майна, яке міська громада передає тій чи іншій компанії в експлуатацію», – резюмує Гольдарб.

Нагадаємо, сьогодні на сесію Київради 20.04.2017 р. був винесений проект рішення “Про припинення Угоди щодо реалізації проекту управління та реформування енергетичного комплексу м. Києва від 27.09.2001, укладеної між Київською міською державною адміністрацією та Акціонерною енергопостачальною компанією “Київенерго”. Проте, питання було зняте з розгляду.

Зауважимо, що Угода діє до кінця 2017 року. КМДА пропонує подовжити цю Угоду до кінця опалювального сезону 2017/2018, щоб гарантувати послуги з теплопостачання для населення, бюджетних закладів та інших споживачів.

На засіданні комісії Київради з питань ЖКГ та ПЕК цей проект рішення Київради був розглянутий та підтриманий представниками 4-х фракцій Київради.

Проти виступає тільки фракція "Свободи", яка має альтернативний погляд на вирішення проблем, пов'язаних з цією Угодою та пропонує розірвати Угоду до початку опалювального сезону 2017/2018.

Як зазначив у коментарі Соцпорталу, голова фракції «ВО «Батьківщина» в Київраді, голова комісії Київради з питань ЖКГ та ПЕК, Володимир Бондаренко, зміна оператора теплопостачання посеред опалювального сезону є неприпустимою і гарантовано зірве його другу половину. Треба розривати Угоду або до початку опалювального сезону, що потягне за собою тисячі позовів до суду (і перевага буде у "Київенерго"), або після його закінчення, забезпечивши шматок спільної міської діяльності до 1 червня 2018 року в специфічному режимі.