Поиск

Саморегуляція бізнесу небезпечна. Рада може повернути перевірки

У Раді на фоні трагедії в Кемерово почали перейматись пожежною безпекою в багатолюдних місцях. Раніше уряд встановив мораторій на перевірки бізнесу, а також відмінив ряд актів щодо пожежної безпеки та охорони праці. Це закономірно призвело до збільшення пожеж та смертності на виробництві. «Соціальний рух» підкреслює, що пріоритетом держави має бути життя і здоров'я громадян, а не прибутки бізнесу.

До Верховної Ради від групи позафракційних депутатів подано проект постанови щодо посилення заходів протипожежної безпеки в ТРЦ, вокзалах, готелях та інших публічних місцях.

Відповідно до проекту, від Кабміну вимагають з 1 травня провести позапланові перевірки всіх багатолюдних місць, у тому числі торгово-розважальних центрів, басейнів, аеропортів вокзалів, автобусних станцій, концертних залів, готелів і т.д., а також посилити відповідальність за порушення. На думку депутатів, мізерні штрафи не виконують превентивної функції, а мораторій на перевірки наражає громадян на небезпеку. Як вказано у пояснювальній записці, кількість пожеж минулого року зросла на 12% внаслідок мораторію на перевірки. ДСНС у звіті за 2017 рік вказує, що через її зусилля головним чином були спрямовані на надання консультацій, а не перевірки. Зважаючи на трагічні події в російському Кемерово, а також минулорічні в одеському дитячому таборі, так тенденції не можуть не викликати занепокоєння.

«Соціальний рух» нагадує, що неодноразово закликав відмовитись від невиправданої дерегуляції бізнесу, оскільки це наражає на небезпеку пересічних споживачів. Після відміни Кабміном ряду актів з охорони праці та пожежної безпеки на практиці виявилось, що інспектори Держпраці не можуть зупинити небезпечне виробництво, а ДСНС – потрапити до підприємств, щоб перевірити дотримання пожежних норм, або ж заборонити експлуатацію приміщень не можуть навіть у судовому порядку. Наприклад, в торгівельній мережі «МЕТРО» виявили 80 порушень у чотирьох гіпермаркетах, однак суд, посилаючись на відсутність потрібного нормативного акту, відхилив позов.

У «Соціальному русі» підкреслюють, що дерегуляцією в першу чергу скористався не малий бізнес, яким показово опікується уряд, а великі металургійні підприємства, будівельники, виробники одягу. Врешті смертність на виробництві зросла минулого року на 50% . Також закономірними плодами дерегуляції стали фальсифікація харчових продуктів, забруднення земель, невидача спецодягу, аварій громадського транспорту.

Як зазначає активіст «СР» і експерт Центру соціальних і трудових досліджень Віталій Дудін, частота перевірок та розмір штрафів не впливає на місце країни у рейтингу Doing Business. Руйнівна дерегуляція може навпаки завдати шкоди інвестиційному клімату, повідомляє він у своєму дописі.

Держава не має права знімати з себе відповідальність за життя і здоров’я громадян. Уряд має припинити виправдовувати огульне скасування актів корупцією серед перевіряльників. Він спрямувати всі зусилля на подолання корупції. Потрібно ліквідувати регуляторні перепони для позапланових перевірок Держпраці та ДСНС, а також забезпечити високу винагороду працівникам даних служб. Потрібно посилити зв’язки громадськості з цими органами з метою захисту здоров’я громадян під час роботи та відпочинку.

Комментарии