Поиск

"Риба, яка вбиває": В Україні стрімко зростає кількість випадків ботулізму

​Послаблення контролю за якістю продуктів харчування з боку перевіряючих структур, а також невчасне реагування чиновників МОЗ по забезпеченню необхідних для лікування медичних препаратів призвели до страшних наслідків.

У Києві чоловік помер в результаті отруєння рибою, купленої в столичному супермаркеті. Про це повідомили в Госпродуктпотребслужбе столиці.

"За два дні сталося три випадки отруєння рибою, яку купили в супермаркетах. Одна покупка була здійснена в Мегамаркеті, який знаходиться на вулиці Горького, друга - в Магеллане. Постраждалі також заразилися ботулізмом. Один з отруєних помер в лікарні 27 травня. Двоє інших - в задовільному стані ", - відзначили в ДППЗ.
Асоціація рибалок України б’є на сполох: «В Україні стрімко зростає кількість випадків ботулізму через вживання неякісної риби»

Упродовж останнього тижня в країні продовжують реєструватися випадки захворювання на ботулізм серед населення країни, пов’язані з вживанням рибної продукції.

Упродовж останнього тижня в країні продовжують реєструватися випадки захворювання на ботулізм серед населення країни, пов’язані з вживанням рибної продукції.

Як повідомили у Держпродпотребслужбі, зафіксовано нові випадки захворювання на ботулізм у трьох регіонах України: у Полтавській, Сумській та Запорізькій областях.

"В Україні не зареєстровано жодного препарату проти ботулізму, отрут змій та каракуртів" - МОЗ
Сироватки протиботулінічні типів А, В, E кінські очищені концентровані рідкі закінчилася у 2014 році

На сьогодні в Україні відсутня реєстрація медичних імунобіологічних препаратів таких, як сироватки протиботулінічні, сироватка проти отрути гадюки та павука каракурти тощо.

Враховуючи загострення епідемічної ситуації та наявність випадків різних інфекційних захворювань (ботулізму, сказу, правця, дифтерії тощо) та відсутність зареєстрованих лікарських засобів для здійснення невідкладних заходів з профілактики та лікування цих захворювань, МОЗ України дозволив одноразове ввезення незареєстрованих ліків проти ботулізму, правцю та укусів гадюк.

Дозвіл передбачає ввезення в Україну наступну кількість препаратів: проти ботулізму – 1500 доз; проти отрути гадюки – 1200 доз; проти правцю – 70 тис. доз.

За словами фахівців МОЗ України, цієї кількості має вистачити для потреб регіонів.

З початку року в Україні зафіксовано 44 спалахи кишкових інфекційних захворювань.

Основними причинами спалахів, стали грубі порушення санітарного законодавства.

У І кварталі 2017 року працівники Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 44 спалахів кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 505 осіб, з них 447 дітей (88,5%). За аналогічний період 2016 року було зареєстровано 22 спалахи, внаслідок яких постраждало 165 осіб, з них 109 дітей (52,2%).

Спалахи реєструвались майже на всіх адміністративних територіях, за виключенням Івано-Франківської, Луганської, Херсонської та Хмельницької областей. Найбільшу кількість спалахів зареєстровано у Одеській області та по Києву (по 5), Запорізькій, Київській областях (по 4).

Довідка. Ботулізм – небезпечне токсико-інфекційне захворювання, що протікає з ураженням нервової системи, що викликається паличкою ботулізму. Захворювання виникає в результаті попадання в організм продуктів харчування, води або аерозолів, заражених ботулотоксином, який виробляє паличка ботулізму.

А поки чиновники "граються" в реєстрацію, хто перший повинен "постукати" до них в кабінет і зробити пропозицію, смертельний недуг отруєння забирає життя в різних куточках нашої країни.

На Львівщині одна особа померла від ботулізму, ще троє госпіталізовані у важкому стані.

На Кіровоградщині 77-річна жінка померла через ботулізм.

На Донеччині через відсутність антитоксичної сироватки від ботулізму помер 30-річний чоловік.

Складна ситуація, що склалася в країні з недостатнім рівнем імунізації проти основних вакцинокерованих інфекцій, ставить під загрозу здоров’я населення країни, особливо дітей.

У МОЗ України під головуванням в.о. Міністра охорони здоров’я України Віктора Шафранського відбувся круглий стіл з обговорення стану імунопрофілактики в країні та визначення шляхів вирішення ситуації, що склалася з вакцинацією, підвищення рівня охоплення щепленнями цільових груп населення України, повідомляє сайт МОЗ України.

Участь в ньому взяли представники медичних, педагогічних та науково-дослідних установ, головні позаштатні спеціалісти МОЗ України, представники міжнародних організацій ВООЗ і ЮНІСЕФ, органів влади, громадських об'єднань, вищих навчальних закладів, засобів масової інформації.

МОЗ ініціює розробку Національної стратегії імунізації, ключовими складовими якої, мають стати:

- забезпеченість вакцинами, враховуючи їх якість та доступність;

- компетентний медичний персонал з єдиною однозначною позицією стосовно вакцинації;

- підвищення рівня прихильності населення до вакцинації.

****

Крім вищого ніякого іншого сорту для риби не існує! - Асоціація рибалок України

Незважаючи на широкий вибір, представлений на наших прилавках, купити якісну, свіжу рибу - велика проблема. Щоб впоратися з нею і не принести з магазину в сім'ю неякісний рибний продукт, ми повинні знати на які хитрощі йдуть продавці та постачальники риби, щоб збути нам небезпечний для нашого здоров'я товар.

Де купувати?

- Слід пам'ятати, що в маленьких магазинчиках через невеликий оборот товару продукти можуть залежуватися і тому шукати якісну рибну продукцію в них не варто. Так само уникайте вуличних стихійних ринків, на них риба невідомого походження, - каже голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков - Віддайте перевагу супермаркету або спеціальним рибним магазинах з великою прохідністю, де рибу швидко розкуповують, і вона не встигає зіпсуватися. І де вона проходить хоч якийсь контроль, а так само має супровідні документи. Втім, і тут треба тримати вухо гостро, так як супермаркет - це безвідходне виробництво.

Асоціація рибалок України б'є на сполох, щоб провести перевірку якості товарів, що продаються в супермаркеті державним контролюючим органам необхідно за два тижні повідомити керівництво торгової мережі про плановану перевірку. Мало того, потрібно вказати крім числа і часу коли пройде перевірка, а й мету, тобто, який товар перевіряючі органи будуть перевіряти і на що ...

- Ясна річ, що такі перевірки перетворюються на фарс. Що можна виявити, якщо інспектор повинен чітко в запиті вказати коли, у скільки і що він буде перевіряти. Недобросовісним продавцям такими нормами значно полегшили "роботу", - говорить глава Асоціації рибалок України Олександр Чистяков - Здавалося б ринки і базари, ось де «розсадник» торгівлі неякісним товаром ... Але виявляється, що пальму першості в поширенні неякісного, простроченого, а то й відверто «лівого» товару сьогодні тримають великі торгові мережі, на увазі складності їх перевірки. Базари відкриті для перевірок інспекторів в будь-який час «дня і ночі». І тому все рідше можна виявити на них товар без документів. Інша справа супермаркети ... Весь нелегал переїхав в них.

Кілька порад

Звичайно, якщо ви не женіться за «заморськими» делікатесами, то найкраще купувати живу рибу, яка плаває в акваріумах супермаркетів. В основному це рідні нашому слуху: карась, короп, товстолобик, білий амур. Але є і щука, форель, стерлядь. Зазвичай вони штучно вирощені на місцевих фермерських рибних господарствах.

- Не треба проходити повз нашої вітчизняної риби, яка вирощена в ставкових господарствах або виловлена в наших річках і морях. Вона смачна і корисна, - каже Олександр Чистяков - Хоча з вибором її теж потрібно бути уважним, так як можливо вона виловлена незаконно браконьєрами і не пройшла належний ветеринарний контроль якості. Тому перед покупкою бажано попросити документи і дізнатися про її походження і чи безпечна вона. На відміну від стихійних ринків, у великих супермаркетах риба на прилавку повинна мати всі документи. Справа в тому, що дуже багато риби заражено гельмінтами, особливо це стосується річкової риби.

Пам'ятайте! Навколишнє середовище річкових риб давно вже бажає кращого. У річки потрапляють промислові і побутові стоки. А, як відомо в нездоровому середовищу важко вирости здоровому організму. Вчені стверджують, що річкова риба схильна до багатьох хвороб, в тому числі заражена і паразитами. Тому річкову рибу краще самому не солити, оскільки сіль не вб'є можливих паразитів. Умертвити невидимі оку личинки може тільки тривале замороження (при температурі -20 градусів протягом 6-8 діб). Річкову або озерну рибу необхідно готувати, дотримуючись ретельну термообробку. Тому виловлюй живу рибку зі ставка або акваріума в супермаркеті і смаж, вари, запікай або готуй її на пару. А ось робити суші, роли, тартар и інші страви з сирої риби смертельно небезпечно. Лікарі, які стикалися з епісторхозом (так по-науковому називається поразки риби гельмінтами) і знають сумну статистику в даній області, давно обходять стороною суші-бари.

Риба не може бути першого або другого сорту. Рибний продукт повинен бути тільки свіжий! Класифікація риби на нашому прилавку виглядає так: риба жива; риба охолоджена; риба свіжоморожена; заморожена риба і продукт зроблений з риби (копчення, консерви).

- Асортимент охолодженої риби набагато ширший, ніж свіжою. Охолоджена риба несе значно більше користі для здоров'я людини, ніж заморожена. Термін зберігання охолодженої риби в холодильнику магазину при температурі 0-2 ° С обмежений, як правило, 3-5 днями (та й то лише при дотриманні всіх необхідних для цього умов); в домашніх умовах її краще приготувати протягом 24 годин після покупки - кажуть експерти Асоціації рибалок України - При виборі слід звернути увагу на те, що її блискуча луска повинна щільно прилягати до тіла, м'ясо повинно бути пружним і при натисканні на нього пальцем, ямка повинна відразу розпрямлятися, у риби повинні бути світло-червоні зябра і яскраві, блискучі очі з чорними зіницями і прозорою рогівкою. Але, якщо очі у рибини потьмяніли і впали, від тушки виходить навіть найменший душок, а зябра стали майже чорними, луска відстає, такий продукт краще не купувати. Якщо ж продукт нарізаний на шматки або продається у вигляді філе, треба дивитися на якість м'яса - воно повинно мати здоровий і соковитий зовнішній вигляд, не варто брати обвітрені і потемнілі по краях шматочки.

- При виборі охолодженої риби потрібно розбиратися в її видах, інакше можна отримати фальсифікат. Не всі види риб можуть за технічними можливостями потрапити до нас на прилавок в охолодженому вигляді. В основному охолодженими продають штучно вирощений продукт: норвезького лосося, форель, дораду, сибаса - і це нормально. Їх везуть до нас в такому вигляді - продовжують експерти Асоціації - Якщо ж на прилавку з'являється охолоджена промислова риба (далекосхідний лосось, горбуша, тріска, зубатка, палтус, навага та ін.), Велика ймовірність того, що напередодні її просто розморозили. Справа в тому, що на сучасних риболовецьких траулерах улов піддають глибокому заморожуванню прямо на кораблях і в такому вигляді везуть в вагонах з холодильниками. Але охолоджена риба дорожче мороженої. І тому в гонитві за прибутком продавці йдуть на хитрість, размораживая рибу. Але при цьому в м'ясі риби починаються незворотні процеси. Тому промислову рибу безпечніше і дешевше купити замороженої.

Копчені смаколики

На прилавках наших магазинів великий відсоток продукції «кустарного» виробництва. Особливо це стосується солоної або копченої риби.

Переробкою риби займаються тисячі дрібних приватників, і далеко не завжди виробництво відбувається з дотриманням норм санітарної безпеки. Тому краще всього купувати солону рибу цілою: це ознака того, що використовувався свіжий примірник. Бажано, щоб рибка лежала в упаковці виробника і була зроблена по ГОСТу. Останнє має гарантувати, що замість ніжного «слабо соленого» оселедця або сьомги тобі не дістанеться пересолений продукт, напханий хімікатами.

Для рекламної привабливості, щоб зробити більш «яскравим і апетитним» м'ясо форелі і лосося підфарбовують ще в садкових господарствах під час росту, додаючи в корм риби барвники. Вторинне «фарбування» вони проходять в процесі засолювання або копчення, тому перед покупкою варто звернути увагу на колір м'яса. Якщо воно яскраве, значить, його точно відкоригували, і вдома такий продукт залишить червоний слід на білій серветці. Звичайно, ви заперечите, сьогодні застосовуються дуже широко харчові барвники, фактично у всіх кондитерських виробах і так далі. Але, погодьтеся краще натурального може бути тільки натуральне!

Не соромтеся перед покупкою копчену рибу понюхати. Якщо аромат копчення дуже різкий і хімічний, значить, рибу точно готували за допомогою рідкого диму. У правильно приготовленого свіжого продукту повинен бути присутнім легкий аромат копчення і приємний запах деревного диму. На жаль, рідкий дим не заборонений законом, і іноді його використовують навіть в поєднанні з натуральним копчення.

Наприклад, спочатку рибу тримають над дровами, щоб надати їй трохи справжнього аромату, і потім «доготовляють» за допомогою препаратів.

- Розумію, що всі ГОСТи, шкідливі добавки і емульгатори в голові не втримаєш, як і всі ознаки якості рибного продукту. Все ж хочеться застерегти Вас від вивертів, на які йдуть ділки в гонитві за миттєвим прибутком, наражаючи на небезпеку здоров'я наших сімей. І поки чиновники не будуть сумлінно виконувати свої обов'язки по контролю за якістю продуктів харчування, до цих пір ми можемо розраховувати тільки на себе і свій досвід по вибору якісного товару, - каже голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков - ЗАПАМ'ЯТАЄТЕ !!!! Риба буває тільки свіжої! Все інше це рибний продукт сумнівної якості. Риба повинна бути тільки вищої якості. Рибний продукт дуже корисний для людського організму, але за умови, якщо він свіжий. Неякісний рибний продукт може бути смертельно небезпечний. Бережіть себе і свої сім'ї!

Комментарии