Поиск

«Невиробнича» смерть. Як Держпраці стає на бік роботодавців

Державна служба України з питань праці визнала летальний нещасний випадок на Волині не пов’язаним з виробництвом. 4 квітня ц.р. на території ТДВ «Нововолинський завод залізобетонних виробів» один робітник загинув, а двоє травмувались.

Робітники та їх сім’ї позбавляються передбачених законом гарантій, адже офіційно працювали за цивільними угодами.

«Нещасний випадок з робітниками, які забезпечують себе роботою самостійно, не пов’язаний з виробництвом, оскільки потерпілі не перебували у трудових відносинах з товариством, а виконували роботи за цивільно-правовими договорами на свій страх і ризик», – зазначено у висновку комісії.

Віталій Дудін, юрист ГО «Соціальний рух»:

– Позиція Держпраці Волинської області надто формальна, а, враховуючи наслідки, – цинічна. Вона суперечить Конституції, згідно з якою кожен має право на безпечні умови праці, а життя визнається найвищою соціальною цінністю. Одразу після трагічного випадку було озвучено інформацію про те, що робота здійснювалась за цивільною угодою, а за місяць розслідування комісія не змогла довести зворотнє. Чи був складений такий цивільний договір після трагедії? Чому сторону цивільної угоди іменують саме «робітниками»? Держпраці мало б дослідити умови праці інших працівників. Проблеми з оформленням відносин у інших могло б побічно вказати й на те, що робота загиблого здійснювалась без належних правових підстав. Також невідомо, чи підтвердила податкова сплату ЄСВ. Хоча навіть якби цивільний договір було укладено відповідно до закону, то є підстави казати про його фіктивність.

До того ж є приклад, коли Держпраці не взяло до уваги посилання на цивільно-правовий договір після загибелі будівельника у Сумах й підтвердило саме трудовий характер відносин.

Держпраці могло б звернутись до суду. На щастя, нещодавня практика дає підстави для оптимізму, зокрема, постанова Хмельницького окружного адмінсуду від 15 травня 2017 р. «Визначальним для висновку стосовно того, чи є договір трудовий, чи цивільно-правовий, є не його назва чи окремі норми, а встановлення конкретних обставин організації та умов праці фізичної особи, її оплати», – сказано в рішенні. Було констатовано, що праця «не була юридично самостійною», а здійснювалась за графіком і періодично оплачувалась. Більше того, важливим є висновок, що укладення цивільно-правового договору є формальним і спрямованим на уникнення відповідальності.

Підхід Управління Держпраці Волинської області стимулює роботодавців прикриватись цивільними угодами для уникнення негативних наслідків від смерті працівників.

Комментарии