Поиск

КСУ не скасував закон про строкові контракти для артистів

Конституційність закону про запровадження строкових контрактів у сфері культури не буде перевірятись. Артисти готуються до нових протестів. Про це повідомляють активісти ГО «Соціальний рух».

Конституційний Суд України на засіданні 20 квітня ц.р. відмовив у відкритті провадження за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень законів України «Про культуру» та ряду інших актів. «Суд прийняв Ухвалу про відмову у відкритті конституційного провадження», – сказано у повідомленні на офіційному сайті. Подання омбудсмена мотивувалось посиланнями не лише на норми Основного Закону (звуження обсягу прав), а й на міжнародні акти – на директиву ЄС 1999/70/ЄС (пріоритет стабільних відносин) та Конвенцію МОП №158 (неможливість припинення трудових відносин без обгрунтування).

Можливість укладати контракти тривалістю від 1 до 3 років передбачена законом №955-VIII, котрий було підтримано фактично усіма фракціями Верховної Ради одразу у двох читаннях. Наслідком застосування закону стало переведення тисяч артистів на строкові контракти і звільнення лише в Києві десятків незгодних з такими умовами.

Підстави відмови на разі невідомі. При цьому «Соціальний рух» звертає увагу на те, що ухвала винесена з порушенням місячного строку, вказаного у ст.46 Закону про КСУ. «Рішення виносилось три місяці, а не один. За цей період звільнили артистів. Якби ухвала була винесена у встановлені строки, то артисти могли б прийняти рішення про звільнення за власним бажанням, – підкреслюють активісти. – Не виключена можливість внесення нового подання: щодо конституційності «Прикінцевих положень» Закону №955-VIII. Ними передбачено розірвання усіх трудових договорів, що суперечить ст.58 Конституції про неможливість зворотної дії законів у часі. Навіть новий Трудовий кодекс пропонується застосовувати лише до відносно, що виникли після».

Як пояснює Віра Корнілова, голова вільної профспілки Нацопери, строкові контракти у сфері культури несуть ще більшу небезпеку, аніж для працівників взагалі. «Вчитись треба дуже довго (16-20 років), потім все життя вдосконалюватись, а сенсу в цьому жодного», – зазначала вона. Як вдалось довідатись про зарубіжний досвід, у ЄС строкові контракти у культурі поширюються лише на керівних кадрів.

«Боротьба артистів проти строкових відносин дуже важлива, адже допомагає усвідомити небезпеки нового ТК. Він взагалі не встановлює мінімального строку найму для артистів та дозволяє укладати тимчасові договори з усіма, від кого роботодавець добився відповідної ініціативи», – зазначає Віталій Дудін, юрист ГО «Соціальний рух». Для артистів також передбачене спрощене залучення до нічних робіт та інші обмеження прав.

Артисти готуються до судових засідання щодо поновлення на роботі та акцій протесту проти закону №955-VIII. Зокрема, у столиці акція протесту пройде біля Національної опери ім.Т.Г.Шевченка 1 травня о 12.00. Під час заходу до Дня праці артисти виконуватимуть музичні твори, а солідарність з ними висловлять представники низки незалежних профспілок.

Комментарии