Поиск

Які українські корпорації не платять податків?

Найбільші компанії України можуть дозволити собі не платити податки на прибуток. Не дивує, що вони пов’язані з офшорами та належать олігархам. Про це свідчить рейтинг «ТОП-100 кращих компаній», підготовлений Державною фіскальною службою України.

У жовтні ДФС опублікувала список зі 100 найбільших платників податків України за результатами сплачених ними у І півріччі 2017 року платежів. Дані компанії формують близько половини дохідної частини бюджету. Хоча, як нам здається сплачувати вони могли б значно більше.

Податкова система України стала сприятливішою для великого бізнесу за часи з революційних подій на Майдані. Разом з тим, темп виведення коштів до офшорів не змінився. Плюсом можна назвати те, що ситуація у цій сфері стала більш прозорою – встановити завдяки реєстрам справжнього власника чи офшорне коріння стало простіше. Хоча і тут компанії, які вважають себе ніби соціально-відповідальними, дозволяють собі засекречувати інформацію про суму сплачених ними податків. Таких компаній 33. До їх переліку потрапила корпорація Roshen, яка тепер доводить, що податки вона насправді платила. При чому найбільшу їх кількість платила саме в Україні. В цій тезі є правда, адже в офшорних країнах, де зареєстрована компанія, вона податків не сплачує взагалі. Показово, що дані компанії успішно захищаються від податківців, якщо справа доходить до судів.

Хто ж має право не платити податок на прибуток до казни? Таких компаній нараховується шість.

Серед найбільших компаній слід виділити ЛВН Лімітед (50 місце), що займається горілчаним бізнесом. Засновником є компанія «НЕМІРОФФ ІНТЕЛЛЕКТЬЮАЛ ПРОПЕРТІ ІСТЕБЛІШМЕНТ» (Ліхтенштейн). Кінцевий бенефіціар: відсутній.

Нещодавно компанія виграла суд проти Офісу великих платників податків ДФС, яка підозрювала компанію у фіктивних операціях з метою отримання податкових вигод.

Також тут це компанії, що входять до холдингу «Миронівський хлібопродукт» («МХП») (95.3% акцій належать кіпрській компанії «Рафтан холдинг лімітед» (Кіпр):

– ПрАТ «Вінницька птахофабрика» (58). Засновником виступає компанія «Рафтан холдинг лімітед» (Кіпр);– ПрАТ «Миронівська птахофабрика» (73). Власником 100% акцій є ПАТ «МХП»

У липні компанія, що входить до «МХП», виграла суд проти ДФС, довівши, що не вчиняла фіктивних операцій з метою отримання відшкодування ПДВ.

Також серед неплатників – підприємства, що входять до «Метінвест Холдинг»:

– ПрАт «ММК ім.Ілліча» (72) – 99.3226% – Metinvest Management B.V. (Нідерланди);

– ПрАТ «Інгулецький ГЗК» (79) – 99.7671% – Metinvest Management B.V. (Нідерланди).

У серпні ц.р. комбінат ім.Ілліча виграв справу щодо зменшення суми податкового кредиту, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника на загальну суму близько 1 млн грн.

Нещодавно суд виграла інша компанія, пов’язана з «Метінвестом», а саме «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат». «Заявлена митна вартість товару обґрунтовувалась позивачем, в тому числі, падінням цін на сировину на світових ринках без будь-якого документального підтвердження, втім за наслідками аналізу наданих декларантом документів, митний орган дійшов висновку про заниження митної вартості товару», — говориться в рішенні.

Окрім цього, податок на прибуток у розмірі 0 грн сплатило ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» (94). На 95% акціями володіє корпорація «ІСД» (серед засновників – кіпрські компанії, а кінцевий бенефіціар невідомий).

У цьому році ПАТ виграло справу проти Дніпропетровської митниці ДФС. Податківці вважали, що компанія маніпулює з цінами при експорті продукції. «Враховуючи, що компанія – продавець «MISANO MIDDLE EAST FZ.L.L.C» (OАЕ) є керуючою компанією третіх осіб – виробників з виробничими потужностями, розташованими у Китаї та обєднаних під торгівельною маркою Misano Group, зареєстрована в офшорній зоні, наявні підстави вважати, що у наданих для підтвердження ціни виробника документах містяться не ринкові (конкурентні) ціни, а так звані трансфертні ціни, що встановлюється між пов’язаними компаніями або структурними підрозділами однієї компанії», – йшлося в рішенні.

Також є компанії, які не сплачували ПДВ. Серед них: „Південний ГЗК” (19), „Арселор Міттал Кривий Ріг” (21), „Північний ГЗК” (24), „Запоріжсталь” (33), „Природні ресурси” (44), „Східний ГЗК” (50), „Полтавський ГЗК” (64), „ММК ім.Ілліча” (72), „Азовсталь” (74), „Інгулецький ГЗК” (79), „Інтерпайп НТЗ” (91) та ін.

Якщо придивитись уважно, то побачимо, дані компанії потрапляють в топи рейтингів завдяки таким податкам, як ПДФО і ЄСВ. Цікаво, що нині уряд обговорює ідею об’єднання цих двох податків в один за грузинським варіантом. Швидше за все, під цим розуміється скасування одного із цих податків. Вчинивши так, держава надасть олігархам ще одну пільгу. Проте економіка від цього навряд чи виграє: вона збереже свій сировинний характер. При цьому нерівність у суспільстві буде поглиблюватись. Навіть консультанти з компанії Великої четвірки визнають, що податки не заважають економічному зростанню.

Комментарии