Поиск

Експерт: Політизація економіки – це основна загроза економічному зростанню

​«Якщо країна хоче досягти економічного зростання – вона повинна скоротити політизацію своєї економіки і керуватися виключно законами ринку і верховенства права. Політизація економіки – це основна загроза економічному зростанню», – про це заявив Голова Національного Банку Польщі (2001-2007) Лешек Бальцерович у ході 10-го Київського безпекового форуму, організованого Фондом Арсенія Яценюка «Відкрий Україну».

Не є таємницею, що траєкторія зростання будь-якої економіки може перериватись. Це нормальний процес і тому звинувачення що, кризи виникають тільки в умовах ринку, є неправильними і як правило звучать з боку тих країн, в яких утримується тотальний контроль з боку держави над їх економіками. Насправді найбільші кризи в світовій економіці відбувають там, де є велика концентрація влади на економічною політикою держави. Такою, зокрема, була ситуація в Китаї, де політика Мао Цзедуна призвела численних жертв», – зазначив Лешек Бальцерович.

При цьому він додав, що твердження про те, що кризи в економіці виникають через ринок є абсолютним міфом. «Те, що кризи в економіці виникають через ринок є абсолютним міфом. Вони виникають виключно через надмірний авторитаризм і тотальний контроль над економікою держави. Прикладом може бути глобальна економічна криза, зокрема, ситуація в Греції. Тоді криза в цій країні була наслідком не того, що її економіка була ринковою, а виключно політичних рішень грецького уряду», – заявив польський економіст.

«Коли ми говоримо про кризи в фінансовому секторі, то в якості причини часто називаємо приватні банки. Проте, якщо проаналізувати цю проблему, стає очевидним, що за неправильним рішенням приватних банків, стоять неправильні політичні рішення, зокрема, неправильна регуляція банкового сектору, неправильні рішення щодо позик і т.д.», – додав він.

Що стосується економічної ситуації в Україні, то на думку Лешека Бальцеровича, в 2014 році вона знаходилась на грані економічного колапсу. Проте через відповідні дії української влади, її вдалось уникнути. «В країні почались реформи, які вже дають позитивний результат. І сьогодні в Україні є резерви для продовження цих реформ. Головним вашим завданням є уникнення політичної кризи. Якщо вам це вдасться і якщо ви зможете ефективно використати ваші резерви, те економічне зростання, яке ми можемо спостерігати сьогодні, може продовжитись і на далі», - вважає Лешек Бальцерович.

Комментарии