Поиск

Чорновіл розповів, з кого знімуть недоторканність

Пов’язувати зняття Радою депутатської недоторканності з візитом до Києва держсекретаря Рекса Тіллерсона неправильно. Так само як говорити, що це якось пов’язано з візитом Порошенка до Трампа. Про це у блозі на НВ пише колишній нардеп Тарас Чорновіл.

Справа по Розенблату і Полякову готувалась ще тоді, коли Трамп навіть не був президентом (і ніхто не думав, що його виберуть на цю посаду), а Тіллерсон спокійно займався своїм бізнесом. Так само й інші справи: піднімались і розкручувались задовго до того, як відбувся візит держсекретаря США в Україну. Справа Лозового, наприклад, має вже кількамісячну історію – вона один раз вносилась і відкликалась через недостатню підготовленість. Інші так само.

Але варто відзначити, що зараз зійшлися три фактори тиску на український парламент, в тому числі і фактор міжнародного тиску.

Перший фактор – фактор громадськості. Цей тиждень ненависті, через дике і безкарне хамство регламентного комітету Верховної Ради. «Ми ж нардепи – у нас голуба кров». Я впевнений, якби ситуація не змінилась, вони і з Добкіна депутатську недоторканність не знімали б, щоб не розривати це порочне коло.

Другий фактор – жорстка позиція і пресинг президента на свою фракцію. Щоб в першу чергу по Розенблату депутати не просто зняли недоторканність, а добились рішення про затримання і арешт.

Третій фактор – серйозний тиск західних партнерів. Він не був персоналізований до конкретно цього факту зняття депутатської недоторканності. Якби це зняття недоторканності не відбулося, думаю, що нас очікували би серйозні неприємності. Нам би це згадували, ставили питання про невиконання Україною своїх зобов’язань.

Об’єднання цих трьох факторів допомогло зламати кругову корупційну поруку. Поки що лише в регламентному комітеті. Але мені здається, що ситуація змінилась для всієї Верховної Ради. Певний фактор політичного пресингу з боку тих самих Сполучених Штатів і момент присутності в Києві Тіллерсона і його відповідних коротких заяв, де він так само згадав про корупцію – все це впливатиме на нардепів.

Інша річ, що це питання не буде напряму куруватися тим самим Тіллерсоном. Він не зустрічався з лідерами фракцій, які не дуже то хочуть підтримувати ці рішення і знімати недоторканність зі своїх депутатів. Але сама згадка про цю проблему з вуст держсекретаря, очевидно, діятиме на депутатів. Було б добре, якби на них так само діяли згадки від інших західних партнерів, які говорять про необхідність голосування за реформи. Зокрема, за пенсійну реформу. Але, на превеликий жаль, тут поки що немає фактору трьох тисків.

Якщо говорити про кількість нардепів, з яких Рада все-таки зуміє зняти недоторканність цього тижня, то питання зводиться до двох речей. По-перше, технічна. Чи буде проведено всі необхідні процедури по Добкіну, тому що він має шанс отримати повне зняття недоторканності по всіх трьох пунктах. Так само як і Розенблат.

Якщо справа Добкіна буде підготовлена, то по шістьох людях ми матимемо такі результати:

По Розенблату і Добкіну – зняття депутатської недоторканності і дозвіл на затримання та арешт.

По Полякову – хоча там теж є звернення про затримання та арешт, але, думаю, буде лише зняття недоторканності. Голосів на інші два пункти не набереться.

По Довгому – питання відкрите і важко зараз спрогнозувати. Я майже впевнений, що депутатська недоторканність буде знята. А щодо дозволу на затримання та арешт – швидше так, ніж ні.

По Лозовому та Дейдею – там питання стоїть лише про зняття депутатської недоторканності. В цій ситуації є легальний спосіб сплатити податки і вийти з-під переслідування. Підозрюю, що в нинішніх обставинах, дозвіл на зняття недоторканності все-таки буде.

Комментарии