Поиск

Бойовики не уникнуть покарання за злочини на окупованих територіях

Представники влади та громадськості домовились про координацію роботи з моніторингу порушень прав людини та скоєння злочинів на окупованій території Криму та Донбасу.

З такою ініціативою 3 квітня на круглому столі «Насильство і тортури на окупованому Донбасі: покарання невідворотнє» виступила Наталія Зарецька, керівник Офісу Уповноваженого президента України з питань реабілітації учасників АТО.

- Ми готові бути комунікаційною платформою для координації спільної діяльності. Наша задача полягає в тому, щоб залучити всіх фахівців, незалежно від того, державна це структура чи недержавна, які можуть бути компетентні в виконані цих функцій, - зазначила пані Зарецька.

Представники державної влади відзначили, що їм довелось спостерігати конкуренцію між різними організаціями, які займаються документуванням злочинів, скоєних проти громадян України на окупованій території Донбасу та Криму. Однак підготовка доказів для початку розслідування Міжнародним кримінальним судом злочинів на окупованій території Криму та Донбасу вимагає більш системного підходу та об’єднання зусиль всіх зацікавлених в успішному результаті сторін. Крім того документування злочинів щодо осіб, які пройшли через полон, вимагає особливої делікатності, і прояви конкуренції в роботі з такими особами є неприпустимими. Самої роботи настільки багато, що її вистачить на всіх.

Одним із ініціаторів початку налагодження координації стали експерти проекту документування злочинів в рамках програми «Радник з питань ВПО».

Ірина Лоюк, координаторка цього проекту, звернула увагу присутніх на заході на важливість системного підходу до документування свідчень громадян, які були звільненні з полону.

- Ми намагаємось виявити системність тих злочинів, тих подій, які відбуваються на окупованій території. Ми збираємо інформацію для того, щоб визначити, які саме структури були залучені до скоєння цих злочинів, хто несе за це відповідальність, - зазначила Ірина Лоюк.

За словами учасників заходу на Міжнародний кримінальний суд вже надіслані сотні доказів про скоєння таких злочинів на окупованих територіях Криму та Донбасу тощо.

- Ми надіслали на Міжнародний кримінальний суд три подання, два по Донбасу та одне по Криму. По Донбасу в першій подачі було 300 справ про скоєння таких злочинів, як тортури, незаконне ув’язнення, насильницьке переміщення, обстріли. В грудні минулого року ми подали другу подачу по Донбасу, яка включала в себе 208 фактів обстрілів та атак на цивільну інфраструктуру, - зазначив Роман Авраменко, представник правозахисної організації Truth hounds.

Георгій Тука, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, зазначив, що з загальної кількості всіх доказів, наданих на розгляд як до МКС, так і до інших судових інстанцій, близько 80% надані неурядовими організаціями. Саме завдяки роботі неурядових організацій на сьогодні ідентифіковано більше 1,5 тис. кадрових російських військових, які брали участь в анексії Криму. Зібрана інформація про кілька десятків тисяч громадян, які підозрюються у скоєні незаконних дій на території України, в першу чергу на Донбасі. За словами урядовця, невідворотнім буде покарання і злочинів, скоєних на підконтрольній Україні території.

Учасники круглого столу домовились координувати свою роботу та спільно працювати над підготовкою доказової бази про злочини на окупованій території Криму та Донбасу. Спільні зусилля будуть також спрямовані на продовження роботи зі звільнення українських полонених та супроводу звільнених з полону.

- Наша стратегічна задача – виписати єдиний алгоритм супроводу звільнених з вимушеної ізоляції, врахувати в ньому специфіку роботи з військовими та цивільними, - Наталія Зарецька, керівник Офісу Уповноваженого президента України з питань реабілітації ветеранів АТО.

Раніше Соцпортал розповідав, що кілька днів тому бойовики "ДНР" закатували до смерті 18-річного хлопця.

Комментарии