Поиск

​Впровадження ринку землі: чого очікувати українцям?

Відповідно до проведеного в червні 2019 року опитуванням Соціологічної групи "Рейтинг", скасування мораторію підтримують 68% українців.

Впровадження ринку землі: чого очікувати українцям?

Телеграм-канал "Адвокат права" розбирався, чтого очікувати українцям від цієї новації.

У січні 2001 року парламент України ухвалив закон, яким заборонялося власникам паїв продавати чи дарувати землю, але дозволялося передавати їх у спадок чи продавати для громадських або державних потреб. Заборона вводилася тимчасово, до прийняття Земельного кодексу.

У жовтні 2001 того ж року був ухвалений Земельний кодекс № 2768-III, яким введено мораторій на продаж землі до 1 січня 2005 року. Згодом його дію продовжили.

Наприкінці 2011 року у першому читанні був узгоджений законопроект «Про ринок земель» 9001-д від 07 грудня 2011 року, проте у 2012 році його відхилили та зняли з розгляду.

Цим документом передбачалося впровадження земельної реформи та запровадження ринку землі на початку 2013 року. Прийняття законопроекту також означало зняття мораторію на продаж земель сільгосппризначення і заборону продажу землі іноземцям та створення Державного земельного банку.

Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук анонсував відкриття ринку землі в Україні з 1 жовтня 2020 року. Про це він заявив під час зустрічі з аграріями, присвяченій земельній реформі.

За словами Гончарука, придбати землю зможуть тільки українські громадяни і компанії. Він підкреслив, що купувати державну і комунальну землю будуть на публічних прозорих торгах, щоб у всіх була рівна можливість придбати землю.

Також прем'єр зазначив, що ті, хто на цей момент орендують ділянку, матимуть можливість викупити землю в першу чергу.

Гончарук заявив, що одна особа не матиме права придбати понад 15% землі на рівні області і 0,5% на рівні країни.

Слова Прем'єра підтвердив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький у коментарі ЕП.

- Законопроект буде поданий до 1 жовтня. Доручення президента буде виконано, – сказав він.

Зазначається, що обмеження по концентрації землі буде 15% у межах області та 0,5% у межах країни для пов’язаних осіб. Державні землі будуть продаватися через аукціони.

Висоцький додав, що земельний кадастр наповнений на 76%, зараз він активно наповнюється. До середини 2020 року він буде наповнений на більш як 85%. Тобто, продаватися буде лише та земля, яка зареєстрована в кадастрі.

Скасувати заборону на продаж сільгоспземель рекомендують кредитори і західні партнери України. У меморандумі про співпрацю між Україною та Міжнародним валютним фондом в рамках нової кредитної програми stand-by йдеться, що український уряд разом з експертами Світового банку розробили законопроект, який передбачає введення ринку земель сільськогосподарського призначення.

В Україні будуть продавати близько 3% сільгоспземель на рік

Відкриття ринку землі в Україні дозволить продавати близько 3% сільгоспземель на рік. Такий прогноз зробив глава комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин Микола Сольський на конференції з реформи управління земельними відносинами.

Про це пише Інтерфакс-Україна

Сольський повідомив, що така цифра заснована на тому, що можна побачити по емфітевзису (довгострокове право користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення – ред.), договорах оренди і очікуваннях.

Глава комітету каже, що це українська статистика, і вона збігається зі статистикою країн, які мають схожу історію. У Молдові та інших країнах, де сталося розпаювання, населення продає близько 3-4% земель на рік. Ринок уже існує.

В Україні за останні три роки укладені договори емфітевзису й інші договори більш ніж на 40 років на 1,2 млн га. Сольський уточнив, що з 3 млн га земель особистого селянського господарства (не під мораторієм) за останні два роки вже продано 900 тис. га, в тому числі компаніям і фермерам. Депутат підкреслив, що за останні 5-7 років не спостерігалося укрупнення великих підприємств або зникнення дрібних.

За його словами, у всіх підприємств і фермерів у 99% договорів є право на купівлю цих земель.

Всі новини економіки України читайте в розділі #Банкова на Соцпорталі. Читайте також:

Комментарии