Поиск

Висока вода. Які київські паводки були рекордними та на що чекати цієї весни

Цього року останні дні зими були щедрими на сніг. Тож з настанням тепла столичні водойми з великою вірогідністю поповняться талою водою і розіллються. Питання лише в тому, наскільки.

Киянам до високої води не звикати. Весняні розливи Дніпра не раз описували в художній літературі, про плавання на човнах вулицями досі розповідають легенди, а по місту можна знайти відмітки рівня води найбільших паводків. Втім, романтика романтикою, однак повінь, як показує історія, може нести як значні побутові труднощі, так і реальні загрози.

Які найбільші паводки були у Києві

За останні сто років столиця страждала від високої води не раз. Втім, найбільш руйнівні паводки траплялись до будівництва Київського (1966 рік) та Канівського (1976 рік) водосховиш. За рекордністю збитків в історію однозначно ввійшла весняна повінь 1931 року. Збіг обставин, за яким дощову осінь змінила сувора та дуже сніжна зима, а в середині квітня температура повітря різко піднялась до +14 С, став причиною справжнього стихійного лиха. При цьому метеорологи прийшли до висновку, що повінь справді буде великою, лише 25 квітня. Сили міста були кинуті на спасіння двох електростанцій, які забезпечували роботу електрики, каналізації, пожежних служб. Вікна нижніх поверхів замурували цементом, а насоси постійно відкачували воду, що проступала крізь фундамент. 28 квітня прорвало залізничний насип Рибальського півострова відрізавши його від міста. Вулиці Подолу були залиті водою, людей знімали з дахів, а по Дніпру пливли цілі хати, знесені водою. Було пошкоджено Русанівський, Наводницький та Петровський мости. Висота води тоді склала більше 8 метрів та нанесла колосальні збитки.

Наступний значний паводок ХХ сторіччя стався в 1970 році. Тоді через сильні снігопади та різку відлигу рівень Дніпра піднявся на 7 метрів. Повністю затопило Труханів острів, Гідропарк, а також частково Оболонь, Поділ, Троєщину, Русанівку і Осокорки.

В наступні роки стихію завдяки водосховищам вже вдавалось контролювати. Втім, значні розливи були і 2004 року, і три роки підряд в 2010-ому, 2011-ому та 2012-му. Неприбраний сніг спричинив підтоплення набережних Дніпра, парку Дружби Народів, частини Осокорків та Оболоні, а перед Євро-2012 навіть станції метро "Шулявська", "Лук'янівська" і територія навколо "Вирлиці".

Чи буде повінь цього року

Державне агентство водних ресурсів попереджає, що через надмірну кількість снігу, яка у лютому перевищила у півтора рази норму, ризик підтоплень у Києві буже високий. При цьому найвищий рівень води слід очікувати в середині квітня. Постраждати від повені можуть традиційно Русанівскі сади, Осокорки і Корчувате.

Про ймовірність великої повіні також попереджає Асоціація рибалок України. При цьому в організації наголошують, що Міжвідомча Комісія, відповідальна за регулювання рівня води в Каскаді Дніпровських водосховищ, у цьому разі може прийняти рішення про залпове скидання води в Київському водосховищі.

Асоціація рибалок наголошує, що в 2010 році це призвело до екологічного лиха, адже після різкого зниження рівня води товстий шар льоду розчавив більше тисячі тонн риби. Цього року вірогідність подібного сценарій теж висока, оскільки лід покритий товстим шаром снігу.

- Тому Асоціація рибалок України та Асоціація рибодобувних підприємств Київського водосховища готуються вийти на допомогу рибі. Будуть буритися лунки, прорізуватися ополонки, при необхідності на мілководдях встановлюватися компресори для збагачення води киснем. У той же час велика небезпека, що Міжвідомча Комісія прийме рішення про одноразове, а не поступове скидання води в Київському водосховищі. І ось тоді трагедію з масовою загибеллю риби не уникнути. Цього не можна допустити, - йдеться в заяві.

В той же час слід зазначити, що, за даними синоптиків, найближчими днями на столицю чекає різке похолодання. Вночі температура опуститься до 10 градусів морозу. Киян, що вже скучили за теплом, така перспектива не радує. Однак, за умови відсутності значних опадів, це може допомогти уникнути значного паводку.

Комментарии