Поиск

Від мозку до чорних дір: оголошені лауреати наймасштабнішої наукової премії

Нагороди дісталися фізикам, математикам та біологам

Стали відомі імена лауреатів премії "Прорив" (Breakthrough Prize) за 2020 рік. Переможці розділять між собою 21,6 мільйона доларів США.

В цьому році присуджена одна нагорода з фізики, чотири з біології та одна з математики. Кожна з них становить три мільйони доларів США.

Також журі присудило шість премій "Нові горизонти" (New Horizons), які вручаються за досягнення в галузі фізики і математики на ранніх етапах кар'єри. Кожна з цих премій становить сто тисяч доларів США.

Церемонія нагородження лауреатів відбудеться 3 листопада.

Коротко про роботи, за які присудили премію "Прорив" 2020 року.

Премію з фундаментальної фізики поділять між собою 347 членів колаборації Event Horizon Telescope. Вони удостоєні нагороди "за перше зображення надмасивної чорної діри, отримане за допомогою об'єднання телескопів.

Астрономи отримали перше в історії зображення чорної діри. Для цього вони об'єднали в єдину систему шість радіотелескопів, розташованих в Іспанії, Антарктиці, Чилі, Мексиці, на Гаваях і в континентальній частині США. В результаті вийшов єдиний супертелескоп з унікальним дозволом (здатністю розрізняти дрібні деталі).

Такий інструмент дозволив фахівцям отримати зображення чорної діри масою в 6,5 мільярда сонць, розташованої в центрі галактики М87.

Нагороди в області математики удостоївся Алекс Ескін (Alex Eskin) із Чиказького університету. Премія буде вручена йому "за революційні відкриття в динаміці і геометрії просторів модулів абелевих диференціалів, включаючи спільне з Мар'ям Мірзахані доказ" теореми про чарівну паличку ".

Результат, отриманий Ескін в 2013 році в співавторстві з нині покійною Мірзахановою, без довгих пояснень можуть оцінити і зрозуміти лише математики. Доведена цими вченими теорема дозволила вирішити безліч давно поставлених завдань.

Ось одна з них. Нехай в кімнату з дзеркальними стінами, підлогою і стелею під певним кутом проникає промінь світла від точкового джерела. Дзеркала вважаються ідеальними, тобто світло відіб'ється від них нескінченне число разів. Чи означає це, що він врешті-решт пройде через кожну точку в кімнаті?

З відкриттів Ескін і Мірзаханов випливає наступний висновок. Нехай кімната являє собою призму (наприклад, паралелепіпед), а її основа - багатокутник з кутами, величини яких є раціональними числами. Тоді в приміщенні залишиться лише кінцеве число неосвітлених точок.

Одна з чотирьох присуджених за 2020 рік премій в галузі наук про життя дісталася Джеффрі Фрідману (Jeffrey Friedman) з Університету Рокфеллера та Медичного інституту Говарда Хьюза. Він отримає нагороду "за відкриття нової ендокринної системи, через яку жирова тканина посилає мозку сигнали, що регулюють споживання їжі".

Фрідман з'ясував, яку роль в регулюванні нашої дієти грає лептин, що виділяється жировою тканиною. Цей гормон виробляється, коли вуглеводи перетворюються в нові жирові відкладення. Низький рівень лептину викликає почуття голоду.

Відкриття Фрідмана допомогло вченим краще зрозуміти біологічну природу ожиріння. Сьогодні терапія лептином допомагає хворим з ліподистрофією - рідкісної, але дуже важкої форми діабету. Очікується, що ліки на основі лептину будуть ефективними при лікуванні деяких форм ожиріння. Нагадаємо, що від надмірної ваги сьогодні в світі страждає більше людей, ніж від недоїдання.

Ще одну премію за біологічні дослідження розділять Франц-Ульріх Хартль (Franz-Ulrich Hartl) з Інституту біохімії Товариства Макса Планка і Артур Хорвіч (Arthur Horwich) з Єльської школи медицини. Лауреати будуть нагороджені за "виявлення функцій молекулярних шаперонов в опосередкування згортання білка і запобігання його агрегації".

Згадані біологи відкрили механізм, що дозволяє молекулам білків правильно складатися в третинну і четвертинну структуру. У міру старіння організму ця система працює все гірше, і деякі молекули білка беруть неправильну форму. Так закладається грунт для раку, а також нейродегенеративних захворювань, зокрема хвороб Альцгеймера і Паркінсона.

Тепер фахівці шукають способи зупинити або повернути назад деградацію цієї важливої біологічної системи.

Ще одну "біологічну" премію за 2020 рік одержить Девід Джуліус (David Julius) з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско. Нагорода дістанеться йому за "відкриття молекул, клітин і механізмів, що лежать в основі відчуття болю".

Дослідження Джуліуса стосуються питання, звідки береться біль, але зачіпають і суміжні теми. Так, учений встановив, що відчуття печіння від гострого перцю і прохолоди від ментолу виникає не просто так: що містяться в них речовини дійсно дратують температурні рецептори.

Роботи вченого можуть допомогти медикам створити нові знеболювальні препарати, які не викликають звикання і інших побічних ефектів.

Нарешті, ще одна премія в галузі науки про життя відійде Вірджинії Ман-І Лі (Virginia Man-Yee Lee) з Університету Пенсільванії. Вчена була удостоєна нагороди "за виявлення агрегатів білка TDP43 при лобно-скроневої деменції і бічному аміотрофічному склерозі, а також за виявлення того, що різні форми альфа-синуклеїну в різних типах клітин лежать в основі хвороби Паркінсона і множинної системної атрофії".

Відомо, що в нервовій системі пацієнтів з хворобою Альцгеймера тау-білки згортаються в клубки. У 1991 році Лі припустила, що саме ці клубки і є причиною неправильної роботи нейронів.

Дослідження лауреата змінили уявлення вчених про нейродегенеративні захворювання і дали людству надію на розробку ефективних ліків від цих недуг.

Про наукові відкриття читайте в в розділі #Х-Files на Соцпорталі.

Комментарии