Поиск

Від Інститутської до Небесної сотні: історія однієї вулиці

Колись Інститутська, зараз Героїв Небесної сотні. Коли з'явилася і як розвивалася одна з найвідоміших київських вулиць?

новини Києва, краєзнавство

На це питання відповіли київські краєзнаці з Клубу корінних киян, передають Новини Києва. Соцпортал.

- Вулиця Інститутська — одна із вулиць Києва, розташована в історичній місцевості Липки у Печерському районі. Простягається від Майдану Незалежності і Хрещатика до Кловського узвозу, - уточнює автор.

Вулиця виникла на початку XIX століття вздовж давнього, відомого від часів Київської Русі. Колись це був Іванівський шлях, що починався біля Лядських воріт на нинішньому Майдані Незалежності. Цим шляхом з Верхнього міста можна було дістатися до Печерська.

Пізніше обабіч шляху почали виростати першібудинки, і його стали на¬зивати Іванівською вулицею.У 1820-ті роки і до 1842 називалася вулиця Бегічевська, за прізвищем генерала М. Є. Бегічева, власника садиби в цьому районі. У триповерховому будинку на території садиби Бегічева деякий час розміщувався щойно створений київський університет.

Потім на цьому місці за проектом В. І, Беретті спорудили Інститут шля¬хетних дівчат (1838—1842), і вулицю почали називати Інститутською.Інтенсивна забудова вулиці розпочалася тільки в другій половині XIX століття. Одна за одною виростали монументальні споруди біржі, банку та ін.

Початок XX століття був характер¬ний масовим поширенням в архітектурі стилю модерн, який відповідав смакам тодішньої буржуазії. На до¬году замовникам архітектори штучно пристосовували академічні форми до нових типів споруд і нових будівельних матеріалів та конструкцій. У такому стилі 1912 року на високо¬му схилі над Хрещатиком було зведено перший на той час висотний два надцятиповерховий житловий буди¬нок, що за ім`м господаря звався хмарочосом Гінзбурга.

Проект цієї будівлі створив архітектор Ф. А. Троупянський. І у передвоєнні роки будинок Гінзбурга лишався найвищим у Києві. Восени 1941 року будинок було зруйновано. Нині на цьому місці височить готель «Україна» (колишній готель «Москва»). У період з 1919—1944 роки вулиця Інститутська мала назву вулиця 25 Жовтня (на честь Жовтневого перевороту 1917), у 1944 - 1993 роках— вулиця Жовтневої революції.Наразі, невелика частина вулиці переіменована на честь героїв Небесної сотні.

Нагадаємо, раніше:

Комментарии