Поиск

В Україні стало менше шкіл, але більше учнів - дослідження

В ході освітньої реформи в Україні протягом декількох років закривали малонаповнені та недостатньо якісні сільські школи та створювали опорні з кращим викладацьким складом та фінансуванням.

реформа освітиОднак таке нововведення викликало певні проблеми, стверджують дослідниці Ганна Куровська та Вікторія Мулявка у соціологічному журналі "Спільне"

Щоб забезпечити вищу якість освіти в селах, треба закрити малочисельні школи, а натомість організувати опорні заклади. Учнів же треба возити до місця навчання. Таким є стратегічне бачення Міністерства освіти і науки України. В результаті з 2014/15 по 2017/18 навчальні роки закрили близько 1400 шкіл. Проте учнів у цей період стало більше, а це значить, що збільшились класи та навантаження вчителів в опорних школах, - зазначають вони.

Крім того, як вказано, проблему з підвезенням учнів, особливо з віддалених місцевостей, остаточно не вирішили. За даними дослідниць, проблеми також виникають і на рівні реформування вищої освіти.

В Україні вищу освіту має менша частка людей, ніж у Європі. Попри це, політика влади спрямована на ще більше скорочення навчальних місць. Тут використовують такі міфи."Роздута вища освіта як пережиток радянської системи". Насправді студентів стало більше вже після розпаду Радянського Союзу з появою приватних послуг. До того ж неправдивим є той факт, що 80% українців мають вищу освіту. 2010 року таких було лише 25%."Потрібно скорочувати кількість університетів через демографічні причини". Показник народжуваності коливається залежно від соціально-економічних умов. Народжуваність вже впала через кризу, як можна побачити на графіку. Закриття університетів в моменти спаду є зручним механізмом скорочення видатків на освіту. Однак ніщо не гарантує, що в часи соціально-економічного підйому ці заклади знову будуть працювати."Вища освіта не відповідає умовам ринку праці". Основна проблема — економічний застій та брак висококваліфікованих робочих місць, а не кількість випускників, - йдеться в досліджені.

Вказується і на скорочення стипендій та держзамовлення, що негативно впливає на рівність студентів. В умовах обмежених економічних можливостей це звузить доступ до вищої освіти для дітей з бідних сімей.

Також, за даними Ганни Куровської та Вікторії Мулявки, тривожною тенденцією є переведення коледжів, технікумів, ПТНЗ на фінансування місцевими бюджетами та/або передача коледжів/технікумів на баланс університетів.

Є ризик для автономії та загалом існування таких навчальних закладів через нестачу коштів у місцевих бюджетах. Адресність розміщення бюджетних місць, а заразом і фінансування ВНЗ та ПТНЗ за принципом конкурентності (більше заяв — більше бюджетних місць) загрожує концентрацією потенціалу в кількох найпрестижніших університетах разом із занепадом та відмиранням периферійних ВНЗ. Це знизить доступ до освіти та призведе до зникнення наукових напрямків та наукових шкіл у таких ВНЗ, - зазначають вони.

Комментарии