Поиск

В Україні могуть поширюватися резистентні форми ВІЛ

Досягнення України у протидії ВІЛ/СНІДу перебувають під загрозою

Заміна схем лікування ВІЛ-позитивних людей може призвести до поширення в Україні резистентної форми вірусу ВІЛ.

Такі висновки можна зробити з соціологічного дослідження, проведеного за ініціативи Східноєвропейського і Центральноазійського об'єднання людей, які живуть з ВІЛ, в дев'яти областях України.

«Результати дослідження викликають серйозну стурбованість. Воно виявило, що для 21% ВІЛ-позитивних пацієнтів були замінені схеми антиретровірусної терапії без їх згоди. Серед цих пацієнтів тільки один з трьох був задоволений новою схемою лікування. Значно більше, близько половини, незадоволені результатами лікування за новою схемою. Часто це відбувається тому, що не закуплений вчасно той чи інший препарат. Якщо ці дані масштабувати на всіх людей, які отримують АРВ-терапію в Україні, то виходить, що більш ніж 15 000 пацієнтів, що перебувають на лікуванні, могли зіткнутися з цією проблемою. Це говорить про те, що всі досягнення України з протидії ВІЛ/СНІДу перебувають під загрозою! Тому що, якщо людині стало гірше, вона може кинути лікування, і далі поширювати резистентну форму вірусу», - говорить Президент ECUOВолодимир Жовтяк.

Дані, отримані в ході дослідження свідчать про недостатню обізнаність респондентів про причини зміни схеми лікування, недостатню якість консультування по лікувальним питанням, яке отримали пацієнти під час супроводу АРТ.

Актуальною залишається проблема формування прихильності до лікування. За останні 6 місяців третина опитаних пропускали прийом препаратів, з них 33% - більше 4 разів. Як правило, пропуски в прийомі АРТ виникають як результат особистого рішення пацієнта, які не узгодженого з лікарем (часто внаслідок поганого самопочуття або погіршення самопочуття, на думку пацієнта, внаслідок побічних дій ліків.

Ініціатори дослідження наполягають на доцільності більш детального аналізу питань, пов'язаних із заміною окремих препаратів або схем антиретровірусної терапії, причин таких замін і клінічних результатів для здоров'я пацієнтів.

Значна частина пацієнтів з ВІЛ (30%) не готові до відкритого обговорення свого діагнозу з лікарями (не інфекціоністами поза спеціалізованих медичних установ) і вважають за краще приховувати від медичного персоналу лікувальних установ загального профілю свій ВІЛ-статус.

Більшість респондентів не зацікавлені в тому, щоб їх лікування було передано на рівень первинної медико-санітарної допомоги. 63% респондентів не хочуть отримувати АРВ-препарати в поліклініках за місцем проживання, а 46% - в аптеках за рецептами. Основною перешкодою є психологічні установки і переконання пацієнтів, а саме: ризик недотримання конфіденційності їх діагнозу, сумніви в можливості організувати зручні і безпечні для пацієнтів умови видачі препаратів в аптеках.

Дослідження «Доступ людей, які живуть з ВІЛ-інфекцією, до медичних та соціальних послуг» було проведено в травні-червні 2017 року дев'яти областях України за ініціативою ECUO силами шістнадцяти ВІЛ-сервісних організацій, що входять до складу Консорціуму ключових спільнот України, в рамках проекту «Зміцнення впливу регіональних спільнот ЛЖВ для поліпшення доступу до своєчасного, комплексного, якісного АРВ-лікування в регіоні Східної Європи і Центральної Азії», який реалізує ECUOза фінансової підтримки Фонду Роберта Карра в підтримку мережевих об'єднань громадян (RCNF). В рамках дослідження було опитано 449 осіб, які знають про свій ВІЛ-позитивний статус не менше одного року.

Метою дослідження було визначення бар'єрів в отриманні людьми, що живуть з ВІЛ, медичних та соціально-психологічних послуг, а також оцінка дотримання ключових прав пацієнтів в різних лікувально-профілактичних установах і задоволеності ЛЖВ медичної та немедичною допомогою.

Аналіз даних дослідження проведено за підтримки Аналітичного центру «Соціоконсалтинг». На думку директора цього Центру Ірини Демченко, такі дослідження повинні стати механізмом регулярного громадського контролю, що реалізується найбільш зацікавленими та свідомими пацієнтами - людьми, які борються сьогодні за життя у вкрай несприятливих умовах.

За офіційними даними Центру громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України, за 30 останніх років (за період 1987 - 10 місяців 2017 року) офіційно зареєстровано 312 091 випадків ВІЛ-інфекції серед громадян України, в тому числі 100 363 випадків захворювання на СНІД та 44 221 випадків смерті від захворювань, обумовлених СНІДом.

Станом на 1 листопада 2017 року в установах охорони здоров'я під контролем перебувало 139 394 ВІЛ-інфікованих громадян України (показник 329,6 на 100 000 населення). З них 42 666 хворих з діагнозом СНІД (100,9).

Протягом десяти місяців 2017 року в Україні щодня реєстрували 48 випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію, 24 захворювання на СНІД та 8 випадків смерті від СНІДу.

Найвищі показники поширеності ВІЛ-інфекції реєструвалися в Одеській, Дніпропетровській, Миколаївській, Херсонській, Київській, Чернігівській областях та в Києві.