Поиск

В яких умовах вентилятори більше шкодять, ніж охолоджують

Вентилятори допомагають людям "охолонути" в спеку при високій вологості. Але в жарких і сухих умовах використовувати прилад марно, а часом небезпечно

Електричні вентилятори рятують від спеки чимало людей по всьому світу. Однак використовувати ці прилади не завжди безпечно для здоров'я, заявляють австралійські вчені.

Як з'ясувала команда з Університету Сіднея, ефективність електровентиляторів залежить від умов, в яких вони працюють. Дослідники запросили взяти участь у випробуванні 12 здорових молодих чоловіків. Їх попросили надіти шорти і сидіти в кімнаті протягом двох годин.Тести проводилися за різними сценаріями: у всіх випадках в кімнатах було спекотно, а ось відносна вологість повітря становила або 50%, або 10%. Всі добровольці проводили половину часу в кімнатах з електричними вентиляторами, а іншу половину - без них.Температура в кімнаті з більш вологим повітрям становила 39,9 ° C з працюючим вентилятором і 40,3 ° C - без нього. При цьому індекс теплового навантаження (показник, що характеризує загальну дію на організм людини параметрів мікроклімату, тобто температура "за відчуттями") становив 55,1 ° C і 56,9 ° C, відповідно. У кімнаті з низькою вологістю повітря температура трималася на рівні 47,2 ° C при працюючому вентиляторі і 46,7 ° C - без нього. Приблизно на такому ж рівні був в цьому випадку і теплової індекс - 46 ° C.

До і після експериментів чоловіки вимірювали температуру, частоту серцевих скорочень і артеріальний тиск, ризик зневоднення (швидкість потовиділення по всьому тілу) і рівень теплового комфорту. Як і слід було очікувати, учасникам не дуже сподобалося перебувати в такій спеці - незалежно від сценарію.

Однак чоловіки повідомили, що в жаркій кімнаті з вологим повітрям відчували себе вдвічі комфортніше при включеному вентиляторі (у порівнянні з тестом без приладу). Аналізи показали, що температура тіла учасників і рівень серцево-судинного тиску були нижче, коли вентилятор був включений. А ось потіли люди при цьому більш інтенсивно. Коли ж вентилятор працював в жаркій кімнаті з сухим повітрям, всі показники чоловіків, як і їх самопочуття, були гірше в порівнянні зі сценарієм без охолоджуючого приладу. І це незважаючи на те, що тепловий індекс в даному випадку був нижче, ніж в тестах з високою вологістю повітря.

Автори роботи відзначають: людям не слід використовувати вентилятори, коли тепловий індекс перевищує температуру їх тіла. Пояснюється це тим, що вентилятори фактично збільшують теплове навантаження, з якою повинен справлятися організм. Але результати нового дослідження показують, що покладатися на один тільки теплової індекс - можливо, не найкращий спосіб визначити "корисність" вентилятора. При жарі вологість повітря стає не менш важливим показником.

Втім, самі автори визнають, що на даному етапі їх висновки не остаточні, оскільки вибірка була занадто мала, а випробування тривали недовго. Надалі будуть потрібні більш масштабні дослідження, щоб з'ясувати, як використання вентиляторів в тих чи інших умовах позначається на організмі людей різного віку і з різним станом здоров'я. Крім того, важливо враховувати й інші фактори - харчування, фізичну активність, прийом тих чи інших препаратів.

Команда вже приступила до вивчення різних "стратегій охолодження" літніх людей і пацієнтів з ішемічною хворобою серця. На основі даних таких робіт фахівці зможуть скласти рекомендації щодо ефективного порятунку від спеки, запобігання теплових ударів і зневоднення.

Наукова стаття за підсумками цього дослідження представлена в журналі Annals of Internal Medicine.

Про секрети здоров'я і молодості читайте в розділі #LifeStyle на Соцпорталі

Комментарии