Поиск

У ЄС недобросовісних роботодавців не допускають до тендерів. В Україні навпаки

Минулого тижня у Першого віце-прем’єр-міністра країни Степана Кубіва пройшла нарада щодо внесення змін до закону України «Про публічні закупівлі».

В ході обговорення представники роботодавців не підтримали пропозицію Федерації профспілок України щодо відмови в участі у тендерах учасникам, які мають заборгованість з виплати зарплати, передає ФПУ.

За словами активіста Соціального руху, експерта з трудового права Віталія Дудіна, у такій ситуації найбільше економічно привабливим стане постачальник, який економить на охороні праці чи не виплачує зарплати.

"У всьому світі робляться кроки, щоб торгівля здійснювалась лише за дотримання соціальних прав.У ЄС використовується термін «Соціальні публічні закупівлі», що включає, зокрема, створення робочих місць для інвалідів.Серйозним порушенням вважається наявність неоформлених працівників. Підрядники несуть відповідальність за субпідрядників (вони вправі перевіряти, чи сплачується ЄСВ та оформляються відносини). У Фінляндії недобросовісні роботодавці-субпідрядчики не можуть бути виконавцями у тендерах. Більш того, замовник тендеру може відхилити пропозиції з "аномально-низькими цінами", якщо є підозра що така ціна досягнута шляхом порушення трудових прав. Є і заохочення - отримання ярлику Fair Trade дозволяє компаніям справедливо вимагати вищої оплати своїх товарів. Таким чином, конкуренція здійснюється завдяки якості продукту та робочих місць", - зазначає експерт.

За його словами, якщо раніше державні закупівлі концентрувались на екологічних питаннях, то з подачі таких держав, як Нідерланди, зростає вага соціальних аспектів.

"На муніципальному рівні місто Мальме (Швеція) започаткувало схему перевірки соціальних положень публічних закупівель, що починається з аналізу ризиків для визначення категорій продуктів, які більш схильні порушувати права працівників. Потім встановлюється обов'язкові правила поведінки для таких категорій компаній. І це стосується не тільки Європи. У Бразилії компанії буде заборонено виступати у якості роботодавця на території муніципалітету 10 років, якщо у якійсь компанії у ланцюгу постачання буде виявлено ознаки примусової праці", підкреслює Дудін.

Він наголошує, що Міжнародна фінансова корпорація (IFC) з 2008 року включає трудові стандарти (зокрема, розділ «Організації працівників») до кредитних договорів. Це дозволило підвищити рівень захисту працівників в Африці.

"Міжнародна організація праці у свою чергу зазначає, що ринок державних закупівель складає 13% у країнах ОЕСР, тож держава може задавати стандарти соціальних і трудових відносин", - каже експерт.

Він наголошує, що це допомогло б, при відповідному бажанні вітчизняних роботодавців, покращити ситуацію на ринку праці і в Україні.

Комментарии