Поиск

У Джарилгацькому нацпарку зупинили незаконний «День квадроцикліста»

16-18 червня в національному парку «Джарилгацький» силами служби охорони Парку та поліції вдалось не допустити проведення протизаконного заходу, фестивалю квадрациклісів. Міністр екології та природних ресурсів України Остап СЕМЕРАК особисто доручив зупинити джипінг в національних парках Херсонщини. Також Мінприроди України звернулось за підтримкою до національної поліції. Підтримка міністра є вкрай важливою для національних парків на місцях, керівництво яких змушене щодня протистояти нападкам як не господарників, то військових чи спортсменів.

Як стало відомо, 16-18 червня 2017 року в Херсонській області було заплановане проведення т.зв. «Дня квадрацикліста-2017», в рамках якого заплановані заїзди груп квадрациклістів на територію національних парків «Джарилгацький», «Олешківські піски» та Чорноморського біосферного заповідника. Детально програму дійства можна переглянути в інтернеті.

Незаконні заїзди джипів та квадроциклів до острова Джарилгач відбувались і в минулому, проте були зупинені службою державної охорони національного парку.

Природно-заповідний фонд відповідно до чинного законодавства знаходиться під охороною держави та є надбанням всього українського народу. Пошкодження територій ПЗФ тягне відповідальність, згідно ст. 252 Кримінального Кодексу України.

Відповідно до наказу Міністерства екології та природних ресурсів України № 80 від 16.03.2015 «Про додаткові заходи зі збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду України», пересування транспортних засобів (автомобілів, снігоходів, мото- та квадроциклів, човнів з двигунами внутрішнього згорання, інших засобів підвищеної прохідності, важкої техніки тощо) у заповідниках дозволено лише у випадках, коли це необхідно для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій або здійснення погодженої з адміністраціями діяльності – наприклад, виконання своїх обов’язків лісівниками чи проведення наукової діяльності. Також наказом заборонено проведення будь-яких ралі, перегонів і змагань заборонено повністю. Крім того, забороняється проведення заходів із залученням звуковідтворювальної техніки.

Маршрути і плани проведення заходу, запланованого на 16-18 червня не були погоджені ні з парками ні з Мінприроди. Достатньо прочитати програму заходу, щоб зрозуміти, що, наприклад, погодження на тест драйв квадроциклів на території парку ніхто б і не погодив. Тому організатори і не намагались погодити захід належним чином. Натомість організатори залучились підтримкою Херсонської обласної адміністрації, вважаючи, що так можна обійти заборони.

При цьому, наприклад, квадроциклісти планують перетнути всю протяжність Джарилгацького парку в час, коли на узбережжі гніздують рідкісні види куликів, а в високій траві степової частини мешкають степові гадюки, занесені до Червоної книги України, а також переховуються дитинчата копитних, що мешкають на острові. Проведення таких заходів на територіях природно-заповідного фонду без попереднього узгодження та контролю з боку Мінприроди та Державної служби охорони парку неможливе. Зокрема, неприпустимо проводити такі заходи у нинішню пору року.

Завдяки оперативній реакції керівництва Мінприроди України вдалось вберегти територію нацпарків від плюндрування колесами позашляховиків. Відсьогодні, зокрема, в місцях можливого потрапляння на о. Джарилгач позашляховиків, чергує державна служба охорони парку, разом з підрозділом поліції.

Комментарии