Поиск

Транш МВФ для України та курс гривні: важливі моменти в економіці в 2018 році

Яким був 2017 рік для української економіки, які головні тенденції в 2018 році, чи варто чекати падіння або зміцнення гривні. Про це "Апострофу" розповіли інвестиційний банкір Сергій Фурса, економічний експерт Борис Кушнірук і президент інвестиційної групи "Універ", економіст Тарас Козак.

Експерти назвали найважливіші рішення в українській економіці, помилки влади, які впливають на співпрацю з МВФ, а також розповіли про феномен 2017 року – криптовалюту Bitcoin.

Ми побачили реальний посилений ріст доходів населення. Це було продиктовано незначним зростанням економіки і зростанням мінімальної зарплати. Друга сторона – це Польща і ефект безвізового режиму, який змусив піднімати зарплати в недержавному секторі, конкуруючи за робочу силу. Досить широке коло фахівців почало виїжджати за кордон, це провокувало зростання зарплати на 50% і вище. А також це визначило великий рівень доходів населення і високий рівень інфляції в кінці 2017 року.

Оптимізм бізнесу зростає і в наступному році, він продовжуватиме помірно зростати. Цей оптимізм буде впиратися в політичну турбулентність, яка накриє Україну десь з літа 2018 року. Ця турбулентність буде вести до підвищення ризику інфляції і до популістських кроків, а це завжди негативно відображається на бізнесі. Очікувати різкого зростання економіки не варто.

Якщо говорити про державний бюджет на 2018 рік, то він абсолютно нормальний за винятком кількох антиреформаторських кроків. Перше – продовження мораторію на землю. Це для України вже є великою проблемою і економічним злочином. Плюс ініціатива "Купуй українське", яка є спробою знищити систему ProZorro. Також ми можемо побачити, що в бюджеті несподівано виникла підтримка імпорту на шкоду українському товаровиробнику.

Крім того, Україна, як і раніше, потребує підтримки з боку іноземних кредиторів і, перш за все, МВФ. У той же час ми бачимо, що буксує програма МВФ і якщо ми і отримаємо новий транш, то він надійде не раніше другого кварталу 2018 року. Там є багато ключових проблем, які в передвиборний рік дуже важко вирішити. З одного боку – це непопулярні для влади рішення, такі як приватизація, антикорупційний суд. З іншого боку, непопулярні з точки зору населення – зростання ціни на газ, тому що формула введена і потрібно за нею жити. Поки що уряд саботував це рішення.

З огляду на все це, якщо ми й отримаємо в 2018 році транш, то всього лише один. Ми відмовилися від земельної реформи, тому втратили можливість отримання чергового траншу.