Поиск

Смертельна риба: чому в Україні фіксують нові випадки захворювання на ботулізм

Лише з початку 2018 року в Україні понад 70 осіб захворіли на ботулізм, при чому 5 випадків виявились смертельними.

В чому причина?

Ботулізм - важке харчове отруєння, викликане вживанням продуктів, що містять ботулотоксини. Хвороба вражає нервову систему людини. Спочатку нудота, потім блювота і головний біль. Симптоми хвороби спочатку схожі на звичайне отруєння. Вони виражаються в порушенні зору, виникненні двоїння в очах, може бути першіння в горлі, порушення ковтання, осиплість голосу, розповіли в прес-службі Асоціації рибалок України

- Відрізнити інфіковані ботулізмом продукти від якісних - практично неможливо – наголосили в Асоціації рибалок України. – Тому кращий спосіб захистити своє здоров'я - утримуватися від їжі, про якість якої вам нічого невідомо. У зоні ризику - копчена, в'ялена і солона риба, гриби домашнього консервування, а також домашня ковбаса, м'ясні і рибні консерви.

Лікарі радять при перших симптомах звертатися за медичною допомогою. Однак необхідною для лікування важких випадків захворювання сироватки в Україні немає вже три роки. Нелегально її можна купити в онлайн-аптеках, ціна за одну дозу від 200 гривень. А ціла упаковка обійдеться понад 2,5 тисячі гривень.

Така ситуація пов'язана з тим, що в 2014 році закінчилася дія сертифіката про державну реєстрацію «Сироватки проти ботуліністичної типів А, В, E кінської очищеної концентрованої рідкої», і до сих пір від заявника - юридичної або фізичної особи, яка відповідає за ефективність, якість та безпечність лікарського засобу не надходили документи для процедури перереєстрації цього лікарського засобу.

Лікарні забезпечені усіма лікарськими засобами для надання симптоматичного лікування. Але для того, щоб був позитивний результат лікування, необхідна сироватка проти ботулізму. Міністерство охорони здоров'я за повідомленнями сьогодні вживає заходів, щоб завести цю вакцину на Україну.

Найчастіше, розповідають експерти Асоціації рибалок України, зараженої ботулізмом є продукція, яку продають з рук. Але, інфікованими можуть бути і продукти у великих магазинах, супермаркетах або на ринках.

- Масштаб нелегального вилову риби наблизився до офіційного. За неофіційними даними тіньовий ринок рибної продукції оцінюється в 6 млрд. грн. - кажуть в Асоціації рибалок України
- Незаконно виловлена риба переробляється нелегально і реалізується в "тіні". При таких обставинах, ні про який контроль якості мови бути не може. Від покупки такої продукції ми з вами не застраховані навіть в супермаркетах. Адже при прийомі товару на реалізацію вони вимагають мінімальну кількість документів, які недобросовісний ділок може виписати прямо у себе «на коліні», - додається в повідомленні.

На сьогоднішній момент фактично повністю втрачений контроль над якістю продуктів харчування. І тому дуже багато при виборі товару залежить від нашого з вами досвіду і знань.

- Супермаркети сьогодні перетворилися в центри реалізації незаконно виловленої риби. І це сталося через те, що вони повністю закриті для перевіряючих структур - розповідають в Асоціації рибалок України. - Якщо на ринках можна перевірити продавців і їх товар, то щоб зробити перевірку в супермаркеті необхідно за два тижні подати запит до адміністрації з чітким зазначенням часу і що ви збираєтеся перевіряти. Після цього сама перевірка перетворюється на фарс.

При цьому супермаркети стали безвідходним виробництвом. Як приклад: в магазин надійшла жива риба, але плаваючи в акваріумі вона не знайшла свого покупця і заснула. Її викладають, як охолоджений продукт на лід. Але і тут її не купили. Тоді, щоб прибрати ознаки несвіжості їй відрізають голову, чистять і намагаються продати тушкою. Якщо і в такому вигляді її не продали, то тоді це явно протухле м'ясо відправляють в кулінарію, де його замаринують і підсмажать, або просто пустять на фарш.

Як вибирати рибу?

В Асоціації розповіли про елементарні правила при виборі свіжої риби: у риби повинні бути рожеві зябра, яскраві очі (якщо вони впали, а кришталики очей каламутні - це перші ознаки що риба було давно спіймана). Натисніть на тіло риби, ямка повинна тут же випростатися, якщо цього не відбувається і після натискання залишається западина, це говорить про те, що в м'ясі риби почалися незворотні процеси і краще пройти стороною повз цього продукту. Понюхайте рибу, вона повинна пахнути свіжістю, але якщо від неї неприємний запах, ні в якому разі не купуйте її. Рибний продукт дуже корисний для людського організму, але за умови, якщо він свіжий. Неякісний рибний продукт може бути смертельно небезпечний.

Фахівці застерігають: краще перестрахуватися і не купувати в'ялену або суху рибу, консерви та домашні ковбаси на стихійних ринках. Купуючи на них продукти харчування, ви граєте зі своїм здоров'ям в "російську рулетку".

Україна єдина країна в Європі, де покупець не може отримати достовірну інформацію про походження риби або рибного продукту. Тому тіньової рибний ринок з кожним роком стає все більше.

Асоціація рибалок України наголошує, що необхідно ввести Сертифікат Походження риби - державний документ, який буде говорити про легальність товару. Сьогодні Агентство рибного господарства України створило робочу групу з розробки законопроекту який регламентує введення Сертифікату Походження. Для того, щоб максимально уникнути корупційну складову Сертифікат буде виключно в електронному вигляді.

Окрім цього, на прилавках наших магазинів великий відсоток продукції "кустарного" виробництва. Особливо це стосується солоної або копченої риби.

Фахівці радять не соромитись перед покупкою копченої риби її понюхати. Якщо аромат копчення дуже різкий і хімічний, значить, рибу точно готували за допомогою рідкого диму. У правильно приготовленого свіжого продукту повинен бути присутнім легкий аромат копчення і приємний запах деревного диму. На жаль, рідкий дим не заборонений законом, і іноді його використовують навіть в поєднанні з натуральним копчення. Наприклад, спочатку рибу тримають над дровами, щоб надати їй трохи справжнього аромату, а потім "доготовляють" в рідких препаратах (або в зворотній послідовності).

Нагадаємо, у Києві знову зафіксували ботулізм: чоловік їв рибу з ринку.

Комментарии