Поиск

Смерть перед зміною. Чому вчить ДТП у Кривому Розі?

17 квітня у місті Кривий Ріг сталась страшна ДТП – легковий автомобіль виїхав з другорядної дороги та не поступився маршрутці, повній людей. Від удару її викинуло на зустрічну смугу під автобус.

Станом на 25 квітня стало відомо про загибель вже 10 пасажирів маршрутки, більшість з яких були робітниками ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», що їхали на першу зміну. 67-річному водієві, який, за його словами, поспішав з сином на автовокзал, оголошено підозру. Він знаходиться під конвоєм в лікарні. Окрім порушення правил дорожнього руху причиною аварії також називають перегруженість маршрутки. Цей вид транспорту загалом викликає масу претензій та побоювань. На початку року масштабна ДТП за участі двох маршруток також сталась у Києві, тоді постраждали 12 людей.

ГО «Соціальний рух» висловлює щирі співчуття родинам загиблих. Саме такі трагічні події загострюють питання про цінність людського життя. Вважаємо за необхідне зібрати деяку інформацію про обставини та зробити висновки, які допоможуть запобігти подібним трагедіям.

Про те, як організовано перевозки робітників «Арселору», якою була реакція підприємства і як загалом підвищити безпеку пасажирських перевезень розповіли профспілкові активісти Києва і Кривого Рогу.

Микола Моряков, голова первинної організації Незалежної профспілки гірників України на «АрселорМіттал Кривий Ріг»:

– Ми домоглися організації перевезень працівників «Арселору» на підприємство, проте досі вимагаємо їх поліпшення і підвищення безпеки. Автобус заводу, який потрапив в ДТП, на щастя, тільки їхав за людьми і був порожнім. Інакше жертв могло бути значно більше.

Працівники були в маршрутці, тому що розвезення починається з певної точки – з Соцміста, далі – по цехам. До неї ще потрібно доїхати.

Родичам загиблих підприємство обіцяє виплатити компенсацію в розмірі 100 тис. грн.

У той же час у березні сім’ї 25-річного працівника, який загинув в конвертерному цеху при обвалі старого даху, виплатили всього 50 тис. Останнє рішення, можливо, було викликано резонансністю події

З іншого боку, незважаючи на всю увагу, кажуть, що водій «Мазди», якому вручили підозру, є колишнім міліціонером і йому будуть намагатися допомогти уникнути відповідальності відправивши на лікування.

Андрій Самко, голова ВПЗУ «Куренівського тролейбусно-експлутаційного депо» (Київ), член комісії Мінінфраструктури з питань безпеки транспорту:

– Такі аварії часто трапляються, коли один водій проїжджає на жовтий, а інший стоїть і дивиться на світлофор для пішоходів з секундами. Багато хто звертає увагу на них. Особливо ті, хто першими стоять, поспішають кудись, газують. Але після того, як він перемикається, є ще мілісекунди, коли включиться саме зелений сигнал для авто. І хтось закінчує маневр, а інший вже починає рух. Якби не було жовтого сигналу, а тільки миготливий зелений, то водії б знали, що цього зазору в пару секунд у них немає.

Що стосується ДТП і маршруток взагалі, то тут є певна закономірність. Ніхто не знає, скільки цей водій спав і чи спав він взагалі, тверезий він, який взагалі його стан. Йому ж вранці тиск ніхто не міряє, ніхто йому нічого не робить. До того ж технічний стан машин невідомий.

У «Київпастрансі» транспорт, в принципі, нормально обслуговується в даний момент, вчасно ремонтують. Однак є і те, що вже не варто ремонтувати: ЛАЗи згнили вже всі, за 10 років свій ресурс виробили, їх списують масово.

Причини ДТП – це все таки головним чином людський фактор, втома водія. А переробляють усі: і автобусники, і тролейбусники

Якщо говорити про пропозиції, як підвищити безпеку на дорогах, то перш за все я б згадав велосипедистів. Вони повинні їхати назустріч потоку. Навіть якщо це велосипедна доріжка, то вони повинні їхати назустріч людям, які будуть їх бачити. Що стосується смуги для громадського транспорту – штраф потрібно збільшити за те, що її займають.

За маршрутникам, не знаю, як у їх там ця система працює по наркологам, тиску, але я коли проходив, то був автоматичний апарат, ти засовуєш руку без участі лікаря. Зайшов, поміряв і отримав талончик. Є такі ж апарати для контролю алкоголю. Ти прийшов, дмухнув, отримав талончик. Якщо це впровадити в усі транспортні засоби, то був би толк. Але, наприклад, ніхто не буде контролювати, скільки водії годин пропрацювали. Бракує водіїв, тому на переробки дивляться крізь пальці.

ДТП в Кривому Розі відбулося за участю мікроавтобус-спринтер. У Києві їх заборонили

Був закон, що компанія, яка займається приватними перевезеннями, повинна, по-перше, мати свої машини, по-друге, частина з них повинна бути обладнана під потреби людей з інвалідністю. Головна проблема спринтерів у тому, що там обмежена оглядовість. Якщо пасажири стоять, то вважай, що ти на клумбі нічого не бачиш праворуч

Якщо все грамотно зробити, то маршрутки можуть бути безпечними. Якщо не буде конкуренції. Вони ж в одному напрямку йдуть по 3-4 маршруту. У Києві, наприклад, особливо на Троєщині, коли вони в одному місці з’їжджаються і потім до метро Чернігівської такі перегони починаються…

Що стосується людей з обмеженими можливостями. Придумали на тролейбусах і автобусах пандуси. Вони самі по собі дерев’яні, особливо в тролейбусах, щоб струмом не бився. Але вони з такою фанери, що гниють. І ними ніхто не користується. З мого досвіду можу сказати – не потрібен людині з інвалідністю пандус. Йому потрібен чіткий під’їзд до зупинки, щоб транспорт під’їхав впритул до бровки. Тоді і допомоги сторонньої не потрібно. Я якось бачив хлопця, навіть не встиг з кабіни вийти, щоб допомогти, він сам залетів… Я тоді під’їхав чітко під бровку. А пандуси гниють, розшаровуються, двері потім не можна закрити, продуває. Та й самим людям на візках не зручно. Тролейбусів з низькою посадкою багато, але мало нормальних зупинок. І під’їхати нормально через припарковані машини часто не можна.

Також по темі: ДТП з маршрутками чи транспортний колапс?

Комментарии