Поиск

Сергій Жадан та Ольга Михалюк про проект "роздІловІ": Він народився з морського повітря

З моменту виникнення проєкт постійно трансформується. Він починався як лабораторія — його учасники на різних локаціях створювали нові композиції й показували актуальний матеріал. В режимі work in progress проєкт існував кілька років. З часом #роздІловІ стали сценічним дійством, побувавши з виступами в різних місцях — від Маріуполя до Варшави, брали участь в найбільших українських фестивалях, зокрема, були показані на відкритті цьогорічного Книжкового Арсеналу.

Сергій Жадан та Ольга Михалюк про проект

Зараз проєкт знову повертається до формату лабораторії. Тексти, що увійшли в #роздІловІ, нещодавно повністю були перекладені англійською, німецькою, італійською, французькою, польською й чеською мовами. Тепер їх можна знайти на rozdilovi.org. Презентації сайту rozdilovi.org відбулисьв Римі, Празі, Берліні, Варшаві та Києві.

Про проєкт та про його майбутнє поспілкувались з Олею Михайлюк та Сергієм Жаданом.

Сергій Жадан та Ольга Михалюк про проект

- Як народився проєкт “роздІловІ”?

О.М. З повітря. Морського повітря, в якому вперше прозвучали ці вірші. Ідея народилася в Одесі, де ми зустрілися в березні 2012го. Незабаром я познайомила Сергія Жадана з Олексієм Ворсобою — надзвичайно талановитим музикантом і композитором з Мінська. З того моменту текст почав існувати з музикою, голос з акордеоном. Я вигадувала візуальні образи, які сполучалися, підкреслювали, конфліктували. Більше про взаємодію трьох складових на https://www.rozdilovi.org/ua/history

Сергій Жадан та Ольга Михалюк про проект

- Як учасники знайшли один одного?

О.М. Агенція АртПоле, яку я представляю, запросила свого часу Сергія Жадана до Одеси для участі в проєкті "5 п'ятниць". Це був дивовижний березень, в якому п'ятниць, дійсно, було п'ять. Він приїхав, ми багато спілкувалися. До друку тоді готувалася збірка "Вогнепальні й ножові". В текстах я наштовхнулася на такі рядки як, наприклад, "Синтаксис, який нас рятував, давно застарів" чи "Я вигадаю нові літери й навіть нові розділові знаки". І відчула, що це саме те, чого шукаю і я. Якусь нову, особливу мову. Тільки Сергій її шукав серед слів, я — серед ліній і крапель, Олексій — в музиці. Ми зараз навіть використовуємо хештег #чутизнаки. Потім я час від часу запрошувала до проєкту різних відеохудожників і музикантів. В останній версії крім Олексія Ворсоби з нами грає Томаш Сікора (Вроцлав), а візуальним наповненням займаюся я разом з Сергієм Пілявцем — відеохудожником з Івано-Франківська.

- Тексти, музика, візуалізація — в проєкті все це поглинає глядача одночасно, позбавляючи його грунту під ногами. Як себе в цей час відчувають учасники — адже ви занурюєтеся навіть глибше.

О.М. Для нас, мабуть, найголовнішим завданням це і було — втрапити в цей потік, зануритися. Який це все має сенс без нашого болю й розчарування? Яку це має вагу без нашої втіхи? За півтори години, здається, ми проживали всі стани, на які здатна людина. роздІловІ — дуже емоційний проєкт.

С.Ж. Мені іноді теж всього забагато. Іноді. Іноді нормально.

Сергій Жадан та Ольга Михалюк про проект

- В інтерв'ю ви казали, що кожний раз “роздІловІ” — інші. В чому іншість кожного виступу “роздІлових”? І чи бувало таке, що хто із вас просто не міг вийти до глядачів?

С.Ж. В настрої, в атмосфері. Коли ми говоримо, що це в нас такий “джазовий проєкт”, ми ж не просто так говоримо. Тут дуже багато залежить від настрою і на сцені, і в залі, себто від публіки. Є ще одна річ. Будь-яка публіка цікава, це щоразу щось таке, що дає привід для натхнення, або розчарування, але це завжди жива емоція. Але якщо говорити відверто, відчуваєш себе більш органічно, більш природньо, коли публіка умовно кажучи підготовлена, знає, куди прийшла, їй цікаво. Люди не просто принагідно чи випадково опинилися в залі, а коли це те, що називається “цільова аудиторія”. Безперечно, тоді і їм краще, і тобі краще.

О.М. Зараз, наприклад, ми вже не виходимо разом до глядачів. Натомість активізувалася візуальна складова проєкту, також динамічно розвивається сайт. Переклади текстів, що увійшли в роздІловІ, доступні тепер англійською, італійською, німецькою, польською та чеською. Незабаром додасться ще й французька версія. Перекладачі потужно попрацювали протягом останніх місяців. І все це має неабиякий потенціал. Сайт дає можливість самостійно генерувати листівки, обмінюватися ними в мережах. Працюємо також над великою інсталяцією на основі моїх малюнків, створених протягом останніх п'яти років під час сценічних виступів роздІлових (частина вже була представлена в Мистецькому Арсеналі). Готуємо відеопоезію різними мовами. Мріємо в недалекому майбутньому зібрати наших перекладачів з Італії, Франції, Чехії, Німеччини, Польщі в Україні й зробити записи різними мовами. В майбутньому все це мало би перетворитися на аудіо-візуальну інсталяцію, що могла би представляти Україну на різних виставках та бієнале в інших країнах.

Сергій Жадан та Ольга Михалюк про проект

Підписуйтесь на наш Youtube-канал, щоб не пропустити всі найкращі фестивалі та концерти в Києві.

Всі новини шоу бізнесу читайте в розділі #LifeStyle на Соцпорталі.

Комментарии