Поиск

Що робити, якщо напала осіння хандра: лайфхаки

Перший крок - визнання проблеми

Багато хто наголошує, що з настанням холодів їм стає важче: температура повітря падає, сонячного світла стає менше, а з дому хочеться виходити рідше і тільки з дуже вагомих причин. Психологи та психотерапевти дають декілька порад, як пережити ці темні часи та не потонути у власних глибинах.

Не мерзніть

Ми багато всього робимо - тягнемо роботу, сім'ю і так далі, - а холод лише додає клопотів. Наприклад, потрібно дістати інший одяг - а ще весь час надягати його і знімати. Змінюються наші відносини зі сном - його ніби потрібно трохи більше. Потрібна інша їжа. Загалом, змінюється все. Але у мегаполісі цей факт заперечують до останнього - деякі люди навіть взимку продовжують заперечувати, що життя вимагає додаткових зусиль.

Виходить, що до всієї нашої навантаженості додається інша, непомітна. У цьому її головна складність. Коли відбувається щось, чого ми не помічаємо і не визнаємо, стрес автоматично підвищується.

Експерти рекомендують включити холод і зміну умов та у свій розклад. Зараз ми адаптуємося до зими, як ніби інсталюється якась програма. Запитайте себе, на скільки відсотків це сталося - і що ще потрібно, щоб вона інстальована? Наскільки ти вже адаптувався до зими? Що потрібно (або хто), щоб ти виконав решту шляху?

Не забивайте на додаткові заняття

Існує такий феномен: коли у нас зростає стрес (восени ми, наприклад, повинні весь час себе гріти), ми непомітно починаємо «скидати баласт». Відмовляємося від рутини: перестаємо ходити на спорт, починаємо рідше зустрічатися з друзями. Думаємо: «Зараз все виправиться, і я знову включу ці прекрасні речі в своє звичайне життя».

Тут ми робимо помилку: це ті самі речі, які дають ресурс і дозволяють відновитися, наповнюють життя сенсом, роблять його таким, як ми хочемо. Коли ми від них відмовляємося, ми непомітно віддаємо пріоритет чомусь іншому - наприклад, починаємо більше працювати або компульсивно залипати в інтернеті, - хоча думаємо, що зменшуємо навантаження.

Гуляйте, коли важко

Осінь нагадує нам, що ми все-таки істоти живі і залежні від природних циклів. Само по собі це визнання для багатьох дуже неприємне, принизливе якесь. Однак, тут діє правило - як тільки стає важко, встаємо і йдемо гуляти. У будь-яку погоду, хоча б колами навколо офісу, а краще - по вулицях, роздивляючись людей і вітрини, як в дитинстві. Мерзнути восени не шкідливо, шкідливо не рухатися або рухатися тільки від офісного крісла до сидіння машини.

Печіть печиво

Смішне правило - пекти печиво. Або щось інше, що буде смачно пахнути і створювати в будинку відчуття тепла, затишку і достатку. Хтось вважає за краще печені яблука з корицею, хтось какао або імбирні тістечка. Що б ви не робили, важливо, щоб воно було теплим і солодким, як ніби чиясь турбота нас огортає. І щоб вам подобався процес.

Робіть приємні дрібниці

Ще одне правило - раз в день робити для себе будь-яку приємну дрібницю. Можна частіше, але точно не рідше - НЕ лаючи себе, а ласкаво підтримуючи. Грибний супчик. Келих вина. Масаж. Час неробства з серіалом. Купити собі що-небудь гарне - і пухнасте.

Включайте музику

Не обов'язково радісну! Можна зібрати плейлист з музики, яка надихає. Нехай вона буде не радісною і легкою, а, можливо, навпаки - сумною і щемливою або похмурою. Головне, щоб від неї ставало краще, ніж до неї. Не потрібно намагатися штучно себе підстьобувати - пам'ятайте, що нам усім доведеться довгий забіг, до весни, і сили потрібно розтягнути на весь період.

Додайте максимум світла

Намагайтеся отримувати більше сонячного світла. Виходьте на вулицю в світлий час як мінімум на п'ятнадцять хвилин в день. Навіть в хмарну погоду сонячне світло все одно проникає через хмари і допомагає підтримати наш емоційний стан. Ще можна купити спеціальний лайтбокс, а допомогти легше прокидатися вранці може світловий будильник з імітацією світанку.

Полювати за світлом краще в першій половині дня. Приблизно за дві години перед сном потрібно знижувати інтенсивність освітлення - це сприяє виробленню мелатоніну і більш якісному сну. Блакитний спектр випромінювання, що виходить від монітора комп'ютера і смартфонів, порушує вироблення мелатоніну, тому краще відмовитися від гаджетів за дві години до сну - або хоча б поставити додаток, прибирати цей спектр випромінювання у вечірній час.

Складіть список задоволень

Складіть список речей, які приносять вам задоволення, і стежте, щоб робити щось з цього списку кожен день. Тут складно дати конкретну пораду: комусь подобається займатися домашнім затишком і іншим хюгге, кому-то ходити на концерти і тусуватися. Постарайтеся, щоб у вашому списку були речі різного калібру: то, що займає зовсім мало часу і зусиль (нанести маску на обличчя, наприклад), і щось більш ресурсоємних (зайнятися хобі, зустрітися з друзями). Нехай це будуть справи з різних сфер життя: краса і здоров'я, спілкування, їжа, спорт і активність, хобі, затишок, читання, кіно і музика, поїздки, природа і так далі. Слідкуйте, щоб активність була збалансованою і була присутня в різних сферах. Вносьте справи зі списку задоволень в щоденний розклад - це ваші психологічні «вітаміни» на холодну пору року.

Спілкуйтеся з близькими

Підтримуйте контакт з близькими. Обіймайтеся, тримайтеся за руки, разом варіть глінтвейн і валяйтеся на дивані під серіал, грайте з друзями в настільні ігри та знімайте відеоролики про всіх домашніх, включаючи кота, залишайте улюбленим записки на холодильнику і обмінюйтеся з дітьми безглуздими коміксами. Будь-якими можливими способами нагадуйте один одному, що ви поруч.

Необхідність підтримувати емоційні зв'язки з іншими людьми - одна з наших базових емоційних потреб. Від того, наскільки вона задоволена, залежить наше емоційне благополуччя. Нам просто життєво необхідно відчувати себе потрібними і «своїми», знати, що нас люблять і чекають. У похмурі дощові дні недолік теплих відносин може переживати особливо болісно, тому частий супутник осінньої хандри - почуття самотності і ізольованості.

На щастя, як дорослі самостійні люди, ми здатні знайти відповідне рішення, і не одне. Згадайте, з ким ви давно хочете побачитися - і весь час відкладаєте. Подумайте, з якими людьми вам приємно було б провести час і що ви прямо зараз можете зробити, щоб організувати таке спілкування. Сходіть з колегами на квіз - це весело і зближує. Напишіть подрузі: у неї зараз теж осінь і сльоту, вам точно потрібно випити чогось міцного разом і обговорити все. Зателефонуйте улюбленому дідові - він буде радий.

Бути в контакті з важливими для вас людьми - відмінний спосіб подбати про себе, особливо восени, коли так не вистачає тепла і світла.

Про секрети здоров'я і молодості читайте в розділі #LifeStyle на Соцпорталі

Комментарии