Поиск

Більшість німецьких пенсіонерів продовжують працювати. Комусь нудно вдома, в інших надто мала пенсія

У Німеччині проживає багато літніх людей. Близько 17,5 мільйона осіб, які переступили 65-річний рубіж. Це приблизно п'ята частина населення країни.

Зараз в ФРН середньостатистичний працівник за наймом при виході на заслужений відпочинок отримує пенсію в розмірі 48 відсотка від зарплати. За даними німецького фонду пенсійного страхування Deutsche Rentenversicherung, в середньому по країні людина, яка пропрацювала щонайменше 35 років і виплачувала протягом цього часу страхові пенсійні внески, при виході на пенсію по старості отримує 1219 євро на місяць.

Насправді ж, від регіону до регіону розміри пенсії різняться. Про це пише німецька DW.

Так, найвищі пенсії по старості (в середньому, +1467 євро в місяць) - у чоловіків, які проживають у федеральній землі Північний Рейн - Вестфалія, а найнижчі (в середньому, 961 євро) - у жінок, які проживають в Нижній Саксонії. Але це - середня сума. Згідно з даними міністерства праці і соціального захисту ФРН, в реальності майже кожна друга пенсія по старості становить менше 800 євро в місяць. Прожити на такі гроші в Німеччині складно, тому на пенсії люди нерідко шукають підробіток.

За даними Федерального статистичного відомства, в кінці 2017 року частка пенсіонерів, що підробляють у віці від 65 до 69 років склала в Німеччині 16,1 відсотка - більш ніж удвічі більше, ніж десять років тому.

Головним чином, літні люди зайняті в таких секторах економіки, як торгівля автомобілями та автосервіс (175 тисяч чоловік), охорона здоров'я та соціальні послуги (141 тисяча), обробна промисловість (127 тисяч), технічне обслуговування (115 тисяч), сектор послуг в економіці ( 93 тисячі), будівельна промисловість (75 тисяч), сфера педагогіки і освіти (66 тисяч).

Скільки можна заробляти?

Кожному, хто вийшов на пенсію по старості, в Німеччині підробляти дозволено, причому без обмежень. Однак при цьому працюючі пенсіонери зобов'язані платити податок на прибуток. Неоподатковуваний мінімум доходу на одну людину c 2019 року становить в ФРН 9168 євро. З додаткової зарплати відраховуються внески до фонду обов'язкового медичного страхування. Повністю від виплати податків і страхових внесків звільняються лише ті пенсіонери, які працюють за мінімальну заробітну плату 450 євро в місяць.

Як і всі платники податків, пенсіонери мають право включати в свою податкову декларацію витрати, пов'язані з отриманням доходу. Це можуть бути, наприклад, транспортні витрати на поїздки на роботу і з роботи, внески до фонду обов'язкового медичного страхування і страхування на випадок потреби в сторонньому догляді, страхування від відповідальності за заподіяння шкоди, церковний податок, пожертвування.

Правила для "дострокових" пенсіонерів

У Німеччині наступ пенсійного віку залежить від року народження людини. Той, хто народився до 1947 року, стає пенсіонером в 65 років. У людей, що народилися в період з 1947 по 1964 роки, до пенсійного віку 65 років додається ще місяць за кожен рік.

На пенсію можна піти достроково: у 63 роки. Трудовий стаж в цьому випадку повинен становити не менше 35 років. Чимало німців використовують таку законодавчу можливість. Правда на пенсію в повному розмірі можна претендувати в даному випадку тільки при наявності мінімум 45-річного трудового стажу. У будь-якому випадку, той, хто вийшов на пенсію раніше терміну, до досягнення встановленого законом пенсійного віку теж має право підробляти, але лише мінімальну заробітну плату: його заробіток не повинен перевищувати 450 євро в місяць.

Однак двічі на рік зарплата може бути вдвічі більше: такі додаткові виплати будуть враховуватися як відпускні (Urlaubsgeld) і різдвяна премія (Weihnachtsgeld). Верхній ліміт заробітку - 6300 євро.

З кого стягують пенсійний податок

З 2005 року в Німеччині існує так званий "пенсійний податок". Його розмір залежить від року виходу на пенсію. У того, хто вийшов на пенсію в 2005 році або раніше, частка пенсії, що обкладається податком, становить лише 50 відсотків. До 2020 року частка підлягає оподаткуванню суми зростає щороку на 2 відсотки, а потім буде підвищуватися щорічно на 1 відсоток.

Наприклад, якщо ви стали пенсіонером в 2018 році, оподаткуванню підлягає 76 відсотків вашої пенсії. У тих, хто вийде на пенсію в 2040 році і пізніше, пенсії будуть повністю обкладатися податком. Обов'язок подавати податкову декларацію відпадає лише в тому випадку, якщо сума доходів пенсіонера не перевищує основний неоподатковуваний мінімум (Grundfreibetrag). У 2019 це 9168 євро.

Підписуйтесь на наш Youtube-канал, щоб не пропустити цікаві та смішні відео.Ще цікавого. Всі приколи дня читайте в розділі #LifeStyle на Соцпорталі.

Комментарии