Поиск

​РІК РОБОТИ DOZORRO: виявлено 3000 порушень, а судових вироків є тільки 3

Моніторинговий портал публічних закупівель DOZORRO (розпочав роботу 1 листопада 2016) підбив підсумки річного контролю тендерів.

Експерти Transparency International Україна (організація адмініструє роботу порталу) та ще 19 регіональних громадських організацій з моменту старту системи отримали біля 6000 відгуків на тендери в ProZorro. Юридична експертиза засвідчила - у 3000 тендерних процедурах є порушення різного ступеня. Загальна очікувана вартість закупівель, які мають ознаки порушень - понад 15 млрд. грн.

Після відповідних звернень до замовників, керівних органів, державних контролерів та правоохоронців у 671 випадку було успішне реагування з їхнього боку. Це або скасування процедури, або зміни до тендерної документації, або намір провести перевірку. Цілком зійшли з рук порушення в результаті бездіяльності згаданих суб’єктів закупівельного процесу у 111 випадку. Щодо решти виявлених порушень поки що не можна однозначно стверджувати чим завершиться реагування.

Серед “найпопулярніших” порушень можна відзначити наступні групи:

711 – можливе уникнення процедури торгів;

371 – дискримінаційні вимоги документації;

248 – необгрунтований вибір переможця;

178 – надмірні вимоги до учасників;

138 – змова між учасниками закупівлі;

125 – безпідставна дискваліфікація.

Моніторинг результатів роботи правоохоронних органів щодо виявлення та покарання порушень засвідчив наступний стан справ. В ручному режимі у Єдиному реєстрі судових рішень було знайдено дані щодо слідчих дій в 109 кримінальних провадженнях. Натомість, вироків було тільки 3. При чому, 2 з них стосуються не замовників, а учасників закупівель. Щодо адміністративної відповідальності за порушення в сфері закупівель ситуація наступна. Існують 25 постанов щодо адмінпорушень. Однак таких, які накладають на винних реальні санкції у вигляді штрафу - лише 5.

Експерти DOZORRO-спільноти констатують брак належного контролю за публічними закупівлями з боку держави. Можливості електронної системи PROZORRO не використовуються в повній мірі. Зокрема, попри можливість автоматично опрацьовувати дані, які можуть свідчити про порушення та попри відкритість інформації порушники залишаються безкарними. Це в свою чергу дискредитує саму реформу закупівель в Україні.

Команда DOZORRO на основі року роботи прийшла до висновку про необхідність посилення повноважень Державної аудиторської служби України. Відтак, підтримує законопроект 4738-д (розгляд у парламенті запланований на 9 листопада) , який запровадить поняття системи ризик-індикаторів та врегулює порядок проведення контролюючих заходів з боку ДАСУ. Також експерти ТІ Україна, задіяні в роботі DOZORRO, підтримують ідею врегулювання допорогових закупівель через норми закону “Про публічні закупівлі”. Результати опитування бізнесу свідчать, що оптимальним порогом для проведення в обов’язковому порядку закупівель через PROZORRO може бути сума 50 000 грн. Однак це питання ще потребує експертного обговорення.

Комментарии