Поиск

Політикам підказали, з чого почати повернення Донбасу

Держава зобов’язана нести відповідальність за своїх громадян, які постраждали внаслідок війни та бюрократичної недбалості.

Про це вчора на прес-брифінгу, присвяченому виставці «Втрачаючи зв’язок. Життя на лінії зіткнення – 4 роки по тому», заявила Валерія Вершиніна, менеджерка програми «Радник з питань ВПО». За словами спікерки, в Україні сьогодні існують території, які фактично підконтрольні українським військовим, але формально належать до «непідконтрольних», що позбавляє їх мешканців соціального захисту та громадянських прав.

- Є люди, які для того, щоб потрапити до райцентру, змушені ходити по мінним полям, бо так швидше добратися до найближчої лікарні. Є діти, які змушені ходити до шкіл на непідконтрольну територію через те, що на звільненій школа дуже далеко. Це – громадяни України, які через бюрократичну недбалість опинилися на «непідконтрольній» території, - зазначила Валерія Вершиніна, менеджерка програми «Радник з питань ВПО».

Мова йде в першу чергу про селище Травневе на Донеччині, яке з 2014 року знаходилось в так званій «сірій зоні», але залишалось під контролем України. З незрозумілих причин в лютому 2018 року при внесені змін в розпорядження №1085 селище Травневе було переведене зі статусу підконтрольного Україні в статус населеного пункту «на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження». По факту чиновники відмовились від частини української території та громадян, які на ній проживають. Мешканці Травневого, а це переважно літні люди, через це втратили останню можливість на соціальну допомогу.

- Території, які значяться як непідконтрольні, мають певні обмеження. З таких територій не можна брати податки, їх мешканці не можуть отримати пенсію. Жодна організація в Україні, жодна урядова структура не несе відповідальність за ці території. Більше того, ці території підпадають під запроваджену товарну блокаду. На них так само як і на окуповані території поширюються обмеження на ввезення величезного переліку товарів, продуктів харчування і т. д., хоча ці території повністю контролюються українськими військовими, - наголосила експертка.

Правовий статус таких територій суттєво ускладнює систематичну гуманітарну роботу та надання допомоги її мешканцям. Це створює небезпечну для мешканців та громадян України ситуацію, коли через бюрократичну помилку люди втрачають шанси на виживання в умовах триваючого конфлікту. Для того, щоб привернути увагу суспільства на проблеми громадян, які опинилися в «сірій зоні», коаліція громадських організацій ініціювала проведення 24-27 квітня у Київській міській адміністрації інтерактивної виставки «Втрачаючи зв’язок. Життя на лінії зіткнення – 4 роки по тому».

Виставка складатиметься з двох частин. Перша – інтерактивне відео у форматі 360 градусів. Друга частина – ряд мінімалістичних фотографій, на яких покажуть продукти, які діюче законодавство (Резолюція 99, прийнята Кабміном, і Положення 39, прийняте Міністерством з тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб) забороняють перевозити через пункти пропуску.

Раніше народний депутат України, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив, що економічні санкції проти РФ можуть призвести до деокупації територій України, Грузії та Молдови.

Комментарии