Поиск

Пекучий біль, судоми: що загрожує людині у випадку укусу змією

В Україні почастішали укуси змій. Як зрозуміти чи загрожує небезпека під час зустрічі із плазуном.

Про те, як діяти у випадку укусу змії розповів журналістам УНН завідувач консультативно-інформаційного відділу “1583” Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф міста Києва Олександр Комашко.

“Укуси змій, кобри, гадюки, гюрзи, дуже небезпечні для життя. Серед перших симптомів: пекучий біль у місці укусу, головний біль, судоми, сонливість, почервоніння на місці укусу, загальна слабкість. Може також бути „ранка“ у місці укусу з ділянкою некрозу, або без нього”, — розповів лікар.

Він додав, що найперше, що варто зробити при укусі змії, це забезпечити нерухомість кінцівки, що допоможе сповільнити розповсюдження отрути по тілу, прикласти холод на місце укусу. Обов’язково треба викликати “швидку”, або доставити вкушеного до лікаря. Поки їде швидка, постраждалого варто покласти та підняти його голову, якщо немає запроторення, та підняти ноги, якщо є симптоми шоку: блідість, вологість шкіри, прискорене дихання та серцебиття.

“Будьте дуже уважні, та не залишайте постраждалого від укусу змії без нагляду. По можливості зафіксуйте дату та час укусу та вид змії, яка вкусила”, — додав лікар.

Найчастіше ж змії в Україні зустірчаються на півдні, зокрема, у Миколаївській й Херсонській областях. Степова гадюка водиться на півночі й Житомирщині - гадюка Нікольського, а в Карпатах є дуже багато представників гадюки звичайної.

"Страх перед цими плазунами, звісно, виправданий, але через це нерідко люди вбивають змій, які не є небезпечними, і навіть занесені до Червоної книги", - говорить герпетолог Ігор Беляков.

Він же радить навчитися відрізняти отруйну змію від звичайної. Зокрема, експерт радить звернути увагу на декілька ознак плазуна при зустрічі з ним.

"Голова гадюки має форму, подібну до трикутника і вона вкрита дрібними лусочками (у неотруйних плазунів голови гладкі). Над очима вони мають такі собі щитки, що нагадують брови, а зрачки - вертикальні (на кшталт кошачого), тоді як в інших змій вони круглі.Ще одна анатомічна цікавинка є в гадюки Нікольського. Під час укусу її зуб буквально розкладається, наче кишеньковий ножик, його кінчик тонший за голку шприця. В цей же час м'язи стискають залози з отрутою, які знаходяться на голові над очима, і вона по каналу потрапляє до кінчика зуба. Загалом же фахівці просять дотримуватись правил безпеки, під час прогулянки на природі, де можуть бути змії, проводьте по траві перед собою палицею. Адже плазуни, відчуваючи присутність людини, намагаються втекти, лише в крайньому разі, у випадку небезпеки, нападають", - пояснює Беляков. Лікарі та науковці радять знайти та вивчити якомога більше інформації про те, які змії водяться у вашій місцевості. Особливо треба звернути увагу на отруйних рептилій.

Зокрема, науковець Оксана Некрасова радить обирати такий одяг, який максимально закриває тіло, аби вберегтись від плазунів. Також важливо одягати широкі довгі штани та гумові чоботи. За можливості користуватися шкарпетками з овечої вовни, її запах відлякує змій.

Рятувальники кажуть, що змії особливо активні в дощові теплі дні та вночі.

Якщо все-таки трапилася змія, треба завмерти і дати їй можливість відповзти. Якщо плазун вигибатиметься вперед та шипітиме, спробуйте повільно й без різких рухів відійти подалі.

Про надзвичайні події та ДТП читайте в розділі #Соціалка на Соцпорталі. Також читайте:

Комментарии