Основні світові події минулого тижня, - огляд

  1. Главная
  2. Архив
  3. Политика
  4. Основні світові події минулого тижня, - огляд
11:13, 13.03.17
Юрій Олійник, експерт УССД

Найкривавіша подія тижня – теракт в столиці Афганістану Кабулі, що забрав життя 30 людей. Але він не попав на перші шпальти світової преси, бо відбувся не в Парижі і не Нью-Йорку.

Слід звернути увагу не лише на лицемірство мас-медіа. Відповідальність за теракт взяла Ісламська Держава. На її територію наступають з усіх боків у Сирії, тому йдуть пошуки запасних аеродромів – у Лівії, Ємені, та Афганістані. Останній має старі традиції ісламізму талібів та Аль-Каїди, а також розташований біля контрольованих Росією республік Центральної Азії. А оскільки в ІДІЛ служать десятки тисяч вихідців з Росії та пострадянського простору, велика ймовірність посилення активності ісламістів в Узбекистані, Таджикистані та на Північному Кавказі.

У Гаазі почав засідання Міжнародний суд у позові України проти Російської Федерації. Головний аспект звинувачень – захоплення частини суверенної території та порушення прав людини. Перший раунд був лише ввідним – вочевидь, Суд триватиме місяцями або роками. Важливу роль грає дипломатична позиція Києва на Заході, оскільки судді переважно дослухаються до політичного порядку денного в Європі та Америці.

Найбільше дискредитує вітчизняну позицію небажання до кінця визнавати Росію агресором – попри війну, продовжується торгівля. Протягом останнього тижня на Донбасі посилюються обстріли. Зростає кількість загиблих – до двох військовослужбовців на добу (за офіційними даними). На цьому фоні продовжується цілеспрямована кампанія звинувачень проти учасників блокади. Водночас досі третина спожитого в Україні вугілля завезена з окупованої території так званих ОРДІЛО. Половинчаста політика відчутність рішучості відлякує потенційних союзників.

Тим часом у світі відбуваються різкі зміни. Підготовка до конституційного референдуму в Туреччині викликала обурення в ЄС, що призвело до дипломатичного скандалу між представниками Нідерландів та турецьким урядом. В Європі говорять про можливість призупинення європейської інтеграції Туреччини. Насправді референдум спрямований на обмеження можливостей армії впливати на політику, закріплення цивільної демократії. Але це лякає європейських, оскільки серед турків досить популярні ісламістські настрої. З іншого боку, Вашингтон попри потепління відносин з Анкарою особливу увагу приділяє підтримці курдів в Іраку та Сирії, що ставить Туреччину перед загрозою сепаратизму (зокрема проведена поліцейська акція проти курдських активістів на південному сході Туреччини).

На іншому краю Євразії у Республіці Корея проголосували за імпічмент президента, проти якого пройшли масові протести. Південнокорейська еліта знаходиться в агресивному оточенні (КНДР, Китай, територіальні морські суперечки з Японією), а США за Трампа невідомо як буде себе позиціонувати. Тому для стабільності держави важливо зберегти єднання влади і народу.

Продовжує провалюватись кермлівський проект євразійськох інтеграції. Президент Білорусі Аляксандр Лукашенко вступив у публічну перепалку з головю уряду РФ Дмітрієм Мєдвєдєвим щодо справделивості чинної ціни на російський газ. Лукашенко нагадав, що Росія в обмін на дешевий газ одержує дружнього партнера, утримує військові бази біля межі країн НАТО. Ця дискусія сигналізує, що Кремль потребує додаткових коштів і йому важко на старому рівні дотувати союзників.

Новости по теме

Популярные новости

Новости о войне

Последние новости