Поиск

Офшори по-українськи. Повний текст дослідження схем ухилення від податків вітчизняних корпорацій

Три мільярди доларів на рік втрачає українська економіка через механізми виведення прибутків при експорті.

стверджують стверджують автори дослідження «Переміщення прибутку при експорті залізної руди в Україні», яке було ініційоване незалежними профспілками Криворіжжя та проведене за підтримки фракції Європарламенту Європейських об’єднаних лівих та зелених Північної Європи (GUE/NGL). Співавторами дослідження є активісти «Соціального руху».

Міжнародна команда експертів виявила, що при експорті залізної руди ціни навмисне занижені в середньому на 20%. Завдяки цьому в 2015-2017 роках було не оподатковано та виведено з України прибутку на 520 млн доларів США на рік. На підставі інших досліджень, з експорту сільгосппродукції та сталі, заниження в цих галузях відбувається більше ніж на 20%. І, якщо допустити, що ціни в цих секторах занижені всього на 20%, то виведення прибутку становить 3 млрд доларів на рік. А це втрати бюджету через втрачені податки на 540 млн доларів. Для порівняння, макрофінансова допомога Євросоюзу в ці ж роки складала 460 млн доларів на рік.

Після успішної презентації в Брюсселі, де це резонансне дослідження викликало багато відгуків, команда міжнародних авторів вирішила презентувати розслідування в Україні, в Києві, та розповісти громадськості про найбільш розповсюджені механізми виведення грошей із України.

В Європі збентежені тим, що гроші їхніх платників податків йдуть на латання дірок українського бюджету, створених українськими олігархами. А не, наприклад, направляються на спільні наукові проекти, – коментує керівник дослідження Олександр Антонюк (DPhil Oxford).

Варто зазначити, що дане дослідження вже було успішно представлено на прес-конференції в Європарламенті минулого тижня. А найавторитетніший суспільно-політичний журнал континентальної Європи, «Der Spiegel», опублікував ексклюзивний матеріал про цю роботу.

Немає сумнівів і в тому, що Україна користується ослабленим контролем Євросоюзу, – цитує Шпігель одного з депутатів Європарламенту в ексклюзивній статті про дослідження.

Виходить, що через певні схеми та ухилення від податків українська казна щороку пустіє на 540 мільйонів євро. В той же час, працівникам експортних підприємств постійно відмовляють в підвищенні зарплатні та покращенні умов праці, які є небезпечними, аргументуючи це тим, що компанії не мають достатньо прибутку для цього. В результаті, маємо найнижчі зарплати у світі, та власників-мільярдерів, які спустошують український бюджет.

Отже, бачимо документальне підтвердження абсолютно цинічної, але, на жаль, звичної длясучасної України ситуації, коли олігархічні клани системно виводять величезні кошти в офшори і при цьому підло бідкаються, що грошей у країні на модернізацію, справедливу соціально-економічну політику та навіть на стипендії зовсім немає, – наголосив один із лідерів Партії «Республіка» Павло Вікнянський.

За результатами дослідження, громадські активісти та профспілки вимагають наступні заходи для припинення виведення прибутку з однієї з найбідніших країн Європи в багаті країни на кшталт Швейцарії:

• Зважаючи на великі розміри виведених прибутків, провести громадське обговорення змін до законодавства про трансфертне ціноутворення для усунення всіх формулювань, що дозволяють експорт за заниженими цінами.

• Розкриття інформації про податки у видобувній галузі (залізна руда), виплачених експортерами за межами України, в дусі директив ЄС (EU transparency and accounting directives).

• Розкриття інформації Державної фіскальної служби про контроль експортних операцій. Внесення при необхідності змін в законодавство про комерційну таємницю.

• Контроль всіх великих експортних операцій, незалежно від географії експорту та наявності зв’язку експортера з імпортером (прибуток може виводитися навіть через транспортні компанії).

• Повернення до списку «офшорів» Швейцарії, Люксембургу та детальний аналіз податкових ставок в інших країнах-імпортерах українських товарів.

– Як бачимо за результатами дослідження, прибутку досить. А отже податків має сплачуватися набагато більше. Тому чи насправді Україні потрібні кредити МВФ та непідйомні тарифи на газ?, – підсумував економіст, заступник директора Центру соціальних і трудових дослідень (ЦСТД) Захар Попович.

Співавторами дослідження, окрім членів «Соціального руху» Олександра Антонюка та Захара Поповича, виступили керівник секретаріату Незалежної комісії з реформування міжнародного корпоративного оподаткування (включає Джозефа Стіґліца та Тому Пікетті) та викладач Нотингемського університету (Велика Британія) Томмазо Фаччо і журналіст-розслідувач Грем Стек, автор резонансного викриття «вишок Бойка». У презентації дослідження також взяла участь представниця Незалежної профспілки гірників України Алла Латнер.

Повний текст дослідження українською за посиланням.

Детальніше про можливий вплив дослідження на українську владу в інтерв`ю Олександра Антонюка для «Економічної правди».

Комментарии