Поиск

Одкровення від Тимофія: як автор трудової реформи заганяє себе у пастку

Як відомо, автор проекту закону про працю заперечив в Facebook можливість звільнення без причини.

Проте, незнання очевидних речей або схильність до маніпуляцій приводить його до неочікуваних висновків. Це стимулює більш скрупульозно подивитись на чинне законодавство, яке, впевнені, ще тривалий час діятиме в Україні на зло горе-реформатора. Доводити свою правоту чиновник вирішив у форматі Facebook, спираючись на свій, скажімо так, доволі специфічний досвід встановлення й розірвання трудових відносин.

тимофій мілованов трудовий кодекс

Як відомо, стаття 35 проекту Закону про працю передбачає звільнення з ініціативи роботодавця без причини. Обов’язковою є виплата вихідної допомоги. При цьому стаття 36 Проекту дозволяє звільнити працівника за винні дії без виплати вихідної допомоги. Міністр вирішив дещо творчо переосмислити сутність даних норм. Наведемо його цитати.

Тимофій Милованов:

«За чинним Кодексом, якщо роботодавець хоче, то він легко звільнює працівника і не несе жодної матеріальної відповідальності за своє рішення… Загалом 10 причин. Вихідна допомога у розмірі окладу видається тільки у виняткових випадках».

Чинне трудове законодавство:

Стверджуючи, що роботодавець «легко» може вставити за двері будь-кого, міністр наступає на горло власній пісні. І риториці прем’єра Олексія Гончарука, для якого розлучитись простіше, аніж звільнити. Правда у наступному: в Україні, як і в соціально-орієнтованих країнах ЄС, діє вичерпний перелік підстав для звільнення. Проте мінусом КЗпП є те, що вихідна допомога / термін попередження не збільшується з тривалістю відносин. Ви ж не думаєте, що реформу затіяли для посилення захисту працівника?

Наявність «аж» десяти причин для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця сама по собі не свідчить про порушення прав працівника. Застосування кожної з підстав вимагає наявності певних обставин і правового обгрунтування. Погодьтеся, куди гіршою буде ситуація, коли у законі залишиться лише одна підстава, зате аморфна – бажання роботодавця. Фактично, до цього і зводиться ідея Проекту. Хоча окрім згаданої підстави документ міститиме й інші.

Винятковий характер виплати вихідної допомоги зберігається. І в КЗпП, і в Проекті вихідну допомогу працівник отримуватиме лише у деяких випадках. Проте у перспективному законодавстві роботодавець не повинен пояснювати мотиви звільнення. Отже, сьогодні на додачу до матеріальних витрат роботодавець несе також організаційні витрати.

Додатково зазначимо, що проект урізає виплату вихідної допомоги у тих випадках, коли немає вини працівника. Зокрема, у разі поновлення на роботі працівника, який раніше виконував роботу (з 30 середньоденних зарплат до 20-ти), а також у разі звільнення з ініціативи працівника у відповідь на порушення законодавства роботодавцем (з 90 середньоденних зарплат до 50-ти).

Тимофій Милованов:

«Реорганізація стала універсальним механізмом для масових скорочень»

Чинне трудове законодавство:

Це є неправдою, адже роботодавцеві доводиться проводити ціну низку маніпуляцій. Обов’язки власника визначені у постанові Верховного Суду України від 06.11.1992 р. №9 про практику розгляду трудових спорів. Потрібно з’ясувати, чи дійсно мала місце реорганізація, чи була вона економічно-доцільною, чи супроводжувалась вона скороченням штату або чисельності працівників, чи запропоновано іншу роботу, чи дотримано правило про переважне право залишитись на роботі. Матір з дитиною віком до 3 років потрібно працевлаштовувати навіть у випадку ліквідації. І це ми не враховуємо нюанси, які пов’язані з наданням інформації профспілкам про майбутнє скорочення або про отримання дозволу профспілок на звільнення. Звичайно, за ринкових умов для роботодавця немає нічого неможливого, але свої рішення він має приймати украй виважено.

Тимофій Милованов:

«Ми пропонуємо роботодавцям бути передбачуваними та послідовними у стосунках з працівниками. Причинами для звільнення за ініціативою роботодавця можуть бути підстави, прописані в трудовому договорі, який підписує працівник і роботодавець під час оформлення трудових відносин!..»

Чинне трудове законодавство:

Тут міністр говорить про звільнення працівника за винні дії, тобто без виплати вихідної допомоги. Закріплення у трудовому договорі умов для звільнення – це ніяка не «передбачуваність», а додатковий важіль впливу на працюючого.

Стаття 36 дозволяє розірвати трудовий договір може бути розірвано з ініціативи роботодавця у зв’язку з порушенням працівником умов трудового договору понад два рази протягом 180 календарних днів. Вихідна допомога у цьому разі не передбачена. Відзначимо, що сьогодні можна звільнити працівника за систематичне порушення обов’язків, покладених трудовим договором і правилами внутрішнього трудового розпорядку. Враховуються ті порушення, що мали місце протягом року до звільнення. Поняття «умови» у Проекті є більш широким: сюди можна віднести й вимоги, що не охоплюються виконанням роботи. Наприклад, розголошення комерційної таємниці або критичні коментарі у соцмережах у вільний від роботи час. На перший погляд, Проект подібно КЗпП дозволяє звільнити лише у разі повторюваності порушення. Але ж пропоновані норми не передбачають оформлення стягнення за перше порушення (догани), що позбавляє права оскарження. До того ж Проект взагалі не передбачає витребування пояснень працівника й надання йому можливості захиститись від обвинувачень (ні перед доганою, ні перед звільненням).

Тимофій Милованов:

«У законопроекті «Про працю» пропонуємо зробити матеріальну компенсацію обов’язковою, а також заборонити фіктивні перетворення підприємств задля скорочення штату»

Чинне трудове законодавство:

Обов’язковою виплата компенсації буде фактично лише у випадку звільнення з найбільш несприятливої для працівника причини – бажання роботодавця (ст. 35). Реорганізація у Проекті не забороняється і згадується взагалі лише один раз (ч. 1 ст. 14). Хоча слід визнати: сенсу у реорганізації не буде жодного, оскільки роботодавець зможе звільнити будь-кого (включаючи молодих матерів чи працівників «небажаного» віку). Назвати це забороною фіктивних перетворень точно не можна. Реорганізація і сьогодні, підкреслимо, не є підставою для звільнення (підказка: друге речення частини 4 статті 36 КЗпП). У деяких країнах трудові відносини тривають навіть після ліквідації підприємства, якщо його майно переходять іншому підприємству, яке веде схожу діяльність.

Висновок: читайте книги й закони. А маніпуляції, навіть якщо вони підписані міністром – не читайте.

Артем Тідва, профспілковець, активіст ГО «Соціальний рух»

Комментарии