Поиск

Нові монети та банкноти: що саме скоро з'явиться в гаманцях українців

Нацбанк України завершує перехід на оновлений банкнотно-монетний ряд гривні, який містить надійніші від підробок банкноти, забезпечує зручність готівкових розрахунків та економію коштів для держави.

Нові монети та банкноти: що саме скоро з'явиться в гаманцях українців

Для цього в обіг буде введено монети номіналом 5 та 10 грн, які поступово замінять паперові банкноти.

Водночас буде запроваджено оновлені банкноти номіналом 50 та 200 грн з удосконаленою системою захисту. Цими нововведеннями НБУ завершить оптимізацію поточного номінального ряду гривні, яка тривала з 2014 року.

З деталями розібрався телеграм-канал "Блог Права".

Ключові дати:

  • 20.12.2019 – вводяться в обіг монети номіналом 5 грн та оновлені банкноти номіналом 50 грн;
  • 25.02.2020 – в обігу з'являться оновлені банкноти номіналом 200 грн;
  • у середині 2020 – в обіг буде введено монети номіналом 10 грн.

Чим відрізняється дизайн нових банкнот 50 і 200 грн?

В усьому світі центральні банки час від часу змінюють дизайн та систему захисних елементів банкнот, щоб вони залишалися надійними і захищеними.

Саме для забезпечення захищеності гривневих банкнот НБУ вирішив оновити дизайн банкноти номіналом 50 грн, який був незмінним із 2004 року, і банкноти номіналом 200 грн, яка залишалася без змін із 2007 року.

Дизайн оновлених банкнот наслідує банкноти нового покоління гривні номіналами 20, 100, 500 та 1000 грн.

Водночас обидві оновлені банкноти мають посилений захист: покращено рельєфність елементів друку, зокрема елементу для людей з вадами зору. Змінено й удосконалено ультрафіолетовий та інфрачервоний захист, серійний номер чорного кольору виконаний шрифтом зі змінною висотою знаків та розташований вертикально вздовж правого краю зворотного боку банкноти.

Крім того, на оновленій банкноті номіналом 200 грн, як і на банкнотах нового покоління номіналами 100, 500 і 1000 грн, використано два інноваційні захисні елементи. Один з них – це оптично-змінний елемент SPARK, який виконаний у вигляді стилізованого зображення водяної лілії та має поступово змінювати колір під час зміни кута нахилу банкноти. Інший – «віконна» захисна стрічка, яка містить зображення номіналу та графічного знаку гривні. Якщо змінювати кут нахилу банкноти, спостерігається кінетичний ефект – змінюється напрям руху її фонового зображення.

Чому монети є вигіднішими для держави, ніж банкноти?

Заміна банкнот номіналами 5 та 10 грн на монети пояснюється тим, що це дасть змогу державі заощадити близько 1 млрд гривень.

Адже тривалість життя монет є значно вищою, ніж тривалість життя банкнот дрібних номіналів. Монети перебувають в обігу близько 20-25 років. Натомість банкноти номіналами 5 та 10 гривень можуть перебувати в обігу незначний проміжок часу – у середньому один-два роки.

Як відбуватиметься зміна банкнотно-монетного ряду на практиці?

НБУ передбачив для громадян максимально зручний перехід від звичного банкнотно-монетного ряду до нового.

Громадянам не потрібно обмінювати банкноти номіналами 5, 10, 50 та 200 грн попереднього зразка на оновлені банкноти та обігові монети. Вони зможуть необмежений період часу розраховуватися одночасно і новими грошовими знаками, і попередніми банкнотами відповідних номіналів.

Банкноти номіналами 5 та 10 грн попередніх років випуску поступово у результаті природного зношення будуть замінюватися в обігу монетами та оновленими банкнотами.

Які банкноти та монети залишаться у підсумку в обігу?

Цього року в межах оптимізації банкнотно-монетного ряду НБУ з 1 жовтня вивів з обігу монети номіналом 1, 2 та 5 коп. та припинив поповнення готівки в обігу монетами номіналом 25 коп., а з 25 жовтня ввів у обіг банкноту номіналом 1 000 грн.

Номінальний ряд гривні скоротиться із 17 до 13 номіналів, доки в обігу перебуватимуть монети 25 коп. Оскільки ті монети номіналом 25 коп., що потраплятимуть у банки, не повертатимуться назад у обіг, поступово їх ставатиме дедалі менше. Зрештою номінальний ряд гривні сягне оптимального розміру – 12 номіналів. Усього в ньому залишиться 6 номіналів монет (10 та 50 коп., 1, 2, 5 та 10 грн) та 6 номіналів банкнот (20, 50, 100, 200, 500 та 1 000 грн).

Всі новини економіки України читайте в розділі #Банкова на Соцпорталі.

Комментарии