Поиск

Nobilitet 2019: Наука може стати ближчою до людей, або "який ти науковець?"

У Києві, вже третій рік поспіль, розказують за що дають Нобелівку. 7 грудня, напередодні Нобелівської премії у Стокгольмі відбудеться NOBILITET - київська пре-паті вручення Нобелівських нагород 2019. Протягом дня молоді українські науковці, інтелектуали, освітяни популярно розкажуть найважливіше про Нобелівку 2019 у форматі FAQ: кому, за що, і, головне, "щоби що"?

Соцпортал поспілкувався із засновницями ініціативи Nob https://www.nobilitet.com/ilitet - Ольгою Масловою та Валерією Лошмановою про те, чи жива українська наука і чи далеко від людей вона живе.

Як виникла ідея NOBILITET? Яким був шлях від ідеї до реалізації?

Ольга Маслова:

Спонтанно. У жовтні 2017-го оголосили лауреатів чергової Нобелівської премії. Ми в той час разом займались іншим проєктом, але на зустрічі згадали про цю подію і подумали, що про Нобелівку варто говорити. Спочатку вирішили, що це на поверхні, тобто має бути вже десь подібний проєкт, але виявилось, що ні. Тоді вирішили зробити все того ж року.Nobilitet 2019: Наука може стати ближчою до людей, або

Валерія Лошманова:

Нобелівку у Стокгольмі завжди вручають 10 грудня, а оскільки ми хотіли зробити івент напередодні – справжню препаті вручення Нобелівки, то нам довелося все робити дуже швидко. Адже до івенту залишалось лише 2 місяці, а в нас ще не було ані спікерів, ані назви проєкту, ані локації – ні-чо-го.

До того ж нас додатково стимулювало, що Ольга – експертка з циркадної ритміки, а саме за дослідження цієї теми того року була вручена премія в галузі фізіології та медицини.

Тоді було одночасно і драйвово, і лячно. Та ми все зробили, як і задумали – 9 грудня відбувся перший NOBILITET 2017. А за три місяці ми дізналися, що наш пілотний NOBILITET потрапив у топ-3 проєктів у сфері наукпопу, за якими варто стежити у 2018 році, за версією Die Kulturträger.

Це було дуже надихаючим і додало впевненості в тому, що треба продовжувати. До речі, і в цьому році ми утримуємо цей статус – трендових проєктів у сфері наукпопу.

Nobilitet 2019: Наука може стати ближчою до людей, або

Наука існує окремо, люди – окремо. Чому так? Коли ці паралельні прямі перетинаються?

Ольга Маслова:

Насправді, це не зовсім так. Наука як сфера професійної діяльності – специфічний напрям, який потребує низки якостей, що властиві не всім людям. Але так само можна сказати про будь-яку іншу діяльність. Не кожен може бути науковцем, не кожен – моряком або пожежником. Однак кожен має знати базові правила протипожежної безпеки, наприклад, і розуміти важливість роботи пожежника. Так само і з наукою. Не кожен має обробляти таку ж кількість наукових статей, ставити експерименти чи аналізувати результати, як це роблять науковці. Але кожному знадобиться розуміння основних принципів, на яких базується світ, і вміння зорієнтуватись у наукових досягненнях, завдяки яким наш світ є саме таким, яким він є.

Наука може стати ближчою до людей

Чи можна сказати, що пересічні громадяни ще живуть у двадцятому столітті? Про які важливі для кожного наукові відкриття останніх років більшість не здогадується?

Ольга Маслова:

Усі люди дуже різні, і рівень сприйняття інформації у всіх теж різний. Відповідно, і ступінь зацікавленості науковими відкриттями буде відрізнятись. Важко говорити про конкретні приклади, бо для різноманітних людей вони будуть неоднаковими. Хтось не цікавиться медичними досягненнями, хтось – фізикою, хтось – іще чимось. Одна із задач нашого проєкту – показати в тому числі тим, хто вже цікавиться якимсь одним напрямком науки, що в інших галузях теж є багато цікавого.

Наука може стати ближчою до людей

Українська наука: жива? мертва? жива всупереч?

Ольга Маслова:

Жива. Інколи, дійсно, всупереч.

Валерія Лошманова:

Кожний з нас живе у своїй бульбашці та часто не бачить нічого, що відбувається за межами власного «світу». Але якщо вийти зі своєї бульбашки, то можна побачити, що українська наука розвивається та не стоїть на місці. Наприклад, зараз ми в агенції Yellow Clutch Advertising проводимо конкурс наукових українських проєктів для PJSC Carlcberg Ukraine – Science Battle. І на нього подалось більше ніж півсотні українських наукоємних проєктів, які хочуть зробити наш світ кращим. Тому так, українська наука жива.

Як наблизити науку до людей?

Ольга Маслова:

Майже кожна людина в дитинстві – потенційний науковець. Ми ставимо безліч питань і намагаємось зрозуміти, як працює наше тіло і світ загалом. Щоб звернути увагу на науку, потрібно просто знову розбудити в людях ту дитячу зацікавленість, що була до того, як її заглушило небажання дорослих приділяти увагу повноцінним відповідям для «чомучок» і шкільна недолуга подача інформації.

Валерія Лошманова:

Наша мета – наблизити науку до людей, дати розуміння, що наука ближче, ніж нам здається, і що без неї ми б жили зовсім в іншому світі – без антибіотиків, айфонів і супутників у космосі. Однак Нобелівка – це не тільки про науку. Не варто забувати про соціально-гуманітарний блок – економіка, захист миру та література.

NOBILITET проходить втретє. Чи змінилося щось у порівнянні з першим заходом?

Ольга Маслова:

Ми намагаємось дотримуватись одного концепту. Але найприємніше, що з'явилось цього року, – лектори почали самі до нас звертатись із бажанням виступити, а за деякими темами навіть з'явилась конкуренція.

Валерія Лошманова:

Змінилась, вірніше сказати, зросла аудиторія заходу – у цьому році половина квитків на NOBILITET 2019 розлетілись уже протягом першого тижня анонсування івенту. А це значить, що в нас вже сформувалась постійна аудиторія – глядачі, які хочуть знати більше, хочуть бути на гребні хвилі розуміння, що діється у світі, не тільки на рівні ФБ-стрічки і ТВ-новин. І це дуже круто!

Про останні досягнення в світі науки і техніки читайте в розділі #Х-Files на Соцпорталі.

Комментарии