Поиск

Нейробіологи США змогли відновити зір у сліпих

Нейробіологи змусили сліпих мишей прозріти за допомогою генної терапії. Активація важливого для зору гена дозволила не тільки не дати загинути поодиноким фоторецепторам, а й відновити вже відмерлі

Нейробіологи з Університету Південної Каліфорнії за допомогою генної терапії повернули сліпим мишам здатність бачити. Дослідження буде опубліковано в журналі JNeurosci, зараз з ним можна ознайомитися на сайті bioRxiv.

Зір тварин, в тому числі і людей, забезпечується злагодженою роботою складного механізму з безліччю різних клітин всередині очей і мозку. Скорочення кількості клітин призводить до погіршення зору або навіть до його повної втрати.

Існуюче лікування спрямоване на те, щоб зупинити падыння зору, проте до цих пір не було відомо, чи здатні відновлюватися пошкоджені клітини ока і утворюватися нові.

Дослідники вивели лінію генетично модифікованих мишей із захворюваннями сітківки, схожими з людськими. У мишей був «вимкнений» ген Cngb1, необхідний для нормальної роботи очей. Активація гена дозволила не тільки відновити палички, а й сприяла формуванню стійких зв'язків з нервами, що з'єднують очі і мозок. У результаті експерименту пошкоджені очі мишей успішно реагували на світло.

Дослідження проводилося на трьох мишах, тому говорити про прорив в лікуванні сліпоти ще рано, попереджають вчені. Проте, вони називають своє відкриття вельми багатообіцяючим і сподіваються, що воно надихне інших дослідників на більш масштабні експерименти в цій області.

«Сітківка дорослого ссавця виявляє дивовижну пластичність», - зазначають автори роботи.

Вони сподіваються, що нові дані дозволять розробити терапію для сліпих людей.

Способи повернути зір якщо не людям, то хоча б мишам вчені шукають давно. Так, американським і британським біологам це вдалося зробити за допомогою «зародків» паличковидних клітин сітківки, витягнутих з очей новонароджених гризунів. Зір повернувся до мишей вже за два місяці після операції.

А швейцарські фахівці повернули сліпим від народження мишам зір за допомогою запозиченого у водоростей гена, що кодує фоточутливі іонні канали - транспортні білки, що забезпечують рух іонів через мембрани клітин. Хоча «новий» зір у цьому випадку значно поступалося звичайному за якістю, його було досить, щоб добре орієнтуватися в просторі.

Хороших результатів добилася і команда з США, що зуміла пересадити дорослим мишам від новонароджених мишенят стовбурові клітини, що почали розвиватися в фоторецептори.

Про останні досягнення в світі науки і техніки читайте в розділі #Х-Files на Соцпорталі.

Комментарии