Поиск

На Київщині затвердили програму розвитку заповідної справи

Розпорядження № 209 про це 21 квітня підписав виконуючий обов’язки голови ОДА О.І. Савченко.

Програма«Київщина заповідна» на 2017-2020 роки передбачає виділення 20 млн грн. на створення нових заповідних територій і оформлення земельної документації для вже створених заказників і пам’яток природи.

Документ розроблений в розвиток Державної Стратегії регіонального розвитку України (Постанова Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №385), що зазначає необхідність збільшення частки природно-заповідного фонду в Київській області з 4% до 15% у 2020 році. Основою для розробки Програми стала ініціатива, започаткована ЕПЛ та Департаментом заповідної справи Мінприроди. Після навчального тренінгу для обласних департаментів екології та природних ресурсів, що відбувся у 2015 році у м.Заліщики, було прийнято рішення лобіювати розробку тематичних обласних програм з заповідної справи. Розроблено і спеціальний посібник.

Проте Програма підходить до питання збільшення заповідності на Київщині не формально. На початок 2016 року загальна площа ПЗФ області становила 112,9 тис. га, з яких 51,1 тис. га – об’єкти ПЗФ у Зоні відчуження. Загальна площа Київської області складає 2 813,1 тис.га, таким чином площа діючих об’єктів ПЗФ на початок 2016 року складала 4% від площі Київської області. Протягом 2016 року було прийняте рішення про перетворення Зони відчуження при ЧАЕС (окрім смуги 10 км навколо ЧАЕС) на Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник площею 226,96 тис.га, куди увійшли землі Чорнобильського спеціального заказника (48,87 тис.га), Іллінського заказника (2 тис.га) та інших 10 об’єктів ПЗФ Зони відчуження (загальною площею 0,22 тис.га). Таким чином територія об’єктів ПЗФ Київської області, після утворення цих об’єктів, склала 291,6 тис.га (10,4%), з яких 227 тис.га – Чорнобильський РЕБЗ (8,1%) і 64,6 тис.га – об’єкти ПЗФ поза Зоною відчуження (2,3% від площі Київської області),

У Білорусі, яка також зазнала радіаційного забруднення, на межі з Київщиною, ще у 1988 році утворений Поліський державний радіаційно-екологічний заповідник площею 261,6 тис.га, однак в білоруському законодавстві радіаційно-екологічний заповідник виділений, як окрема категорія земель і не обліковується разом з іншими природоохоронними територіями. Це пов’язано з тим, що ці території не є доступними для вільного відвідування туристами, науковцями та місцевим населенням, не можуть використовуватись в господарських цілях, тобто такі території не можуть повноцінно виконувати вимоги, передбачені для природно-заповідного фонду. В Україні відповідні норми ще не прийняті, проте, без сумнівів,становлення території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника відбуватиметься як особливої території, що передбачає врахування його площі окремою статтею.

Тим часом, природно-заповідний фонд Київщини (за межами Зони відчуження) критично малий і вкрай незбалансований відносно розподілу територій, що охороняються за типами зональних біотопів, представлених в області. Програма передбачила формування репрезентативної мережі ПЗФ.

Результатом реалізації Програми має стати створення додаткових територій і об’єктів ПЗФ, які значно збільшать площу ПЗФ області – до 443 тис.га (а без врахування площі Чорнобильского РЕБЗ до 216 тис.га), що дозволяє досягнути показника 15,7%, як і передбачає Державна Стратегія регіонального розвитку України на період до 2020 року.

Враховуючи, що за межами Чорнобильського РЕБЗ Київська область має лише 64,6 тис.га земель ПЗФ, то їх збільшення до 216 тис.га означає збільшення більш ніж втричі! Або +50 тис.га щорічно. Зазначений показник має включатись до системи контрольних показників у Програму соціально-економічного розвитку Київської області.

Найбільш репрезентативними об’єктами ПЗФ, розташованими у Київській області стануть запроектовані у Програмі «Київщина заповідна» об’єкти загальнодержавного значення – Національні природні парки: «Дівички», «Приірпіння-Чернечій ліс», «Подесіння» та регіональний ландшафтний парк – «Надстугнянський».

Основними завданнями Програми є збільшення площі ПЗФ області до 15,7%; виявлення територій, перспективних для створення об’єктів ПЗФ різного рангу з метою забезпечення максимального рівня репрезентативності; інвентаризація біорізноманіття існуючих і перспективних ПЗФ області та обґрунтування оптимальних режимів збереження біотичної репрезентативності на об’єктах природно-заповідного фонду.

Програма також включає Перелік цінних природних територій та об'єктів, перспективних для заповідання на території Київської області загальною площею близько 151 тис.га. Серед запроектованих об’єктів і великі національні парки: «Подесіння» (20000 га в межах Київської області), що має охопити всю долину р. Десна в Київській та Чернігівській областях, «Дівички» (38000 га), що має охопити болотні, лісові, заплавні комплекси та піщані арени на лівому березі Канівського водосховища, а також проектований національний парк «Приірпіння – Чернечий ліс» в межах лісів Боярської лісодослідної станції, та інші об’єкти.

Комментарии