Медреформа та материнство. Як зміна системи вплине на акушерство та педіатрію

  1. Главная
  2. Архив
  3. Киев
  4. Медреформа та материнство. Як зміна системи вплине на акушерство та педіатрію
09:52, 14.05.19
Гриневич Марія, Соцпортал

Вагітність, пологи та перші роки життя дитини майже завжди пов`язані з медичним обслуговуванням. Тож саме жінки першими відчувають зміни, які відбуваються в системі охорони здоров'я.

Соцпортал вирішив перевірити на прикладі столичної Оболоні, який шлях крізь районні консультації, пологові будинки та поліклініки проходять майбутні матері. Та чи став він легшим після активного впровадження медреформи.

Жіноча консультація

Пологовий будинок №4 в Оболонському районі працює і як жіноча консультація, і як перинатальний центр з УЗД, консультантами щодо безпліддя, відділенням після штучного запліднення та іншими вузькими спеціалістами. А також як пологовий будинок, де є інфекційні бокси.

Збудований він був у 1984 році. За останні роки провели ремонт фасаду та замінили вікна. Тож зовні він виглядає значно краще, ніж в минулому. Втім, є і кумедні контрасти. Так, в одному з кабінетів консультації не працює лампа, тож лікар проводить огляд, підсвічуючі мобільним телефоном.

Переважно саме в цей пологовий будинок, дізнавшись про вагітність, приходять жінки Оболонського району та стають на облік. Тут проходять основні аналізи та УЗД, а також лягають у стаціонар у разі ускладнень.

Як розповіла на умовах анонімності одна з лікарок, реформа поки не торкнулась даної ланки. Жіноча консультація навіть не підключена до електронної системи Helsy.me. Тож запис на прийом проходить по телефону.

“Готові декілька десятків протоколів про те, як зміниться наша робота. Однак їх досі не впровадили. Можливо, чекають, якою буде політична обстановка”, - припускає лікарка.

Частина аналізів у центрі були і залишаються безкоштовними. Але, наприклад, УЗД для всіх, окрім пацієнток стаціонару, є платним. За ці гроші, за словами персоналу, і проводиться ремонт. Можливість отримати певні ліки безкоштовно за електронним рецептом також поки відсутня.

Втім, у деяких київських консультаціях бувають ситуації, коли не працює лабораторія. І тоді навіть за елементарні аналізи, які при вагітності треба регулярно здавати кілька разів на місяць, доводиться платити приватним клінікам.

За словами Анни Сарапіон, яка народила у пологовому будинку №4 двох дітей, на обліку вона стояла в інших районах: перший разу - у Солом’янському районі, другий - у Шевченківському.

“І другий раз мені категорично не сподобалось, я платила за всі аналізи, тому що при поліклініці не працювала лабораторія і треба було йти в приватні. Однак я себе добре почувала і нечасто здавала“, - зазначила вона.

Пологовий будинок

Анна також розповіла про свій досвід двох пологів, які пройшли з різницею у два з половиною роки - періоду активного впровадження медреформи.

“Перший раз я народжувала у розпал ремонту та, мабуть, зміни керівництва. Тоді пологове відділення було у старому крилі, а другий раз його перенесли в стаціонар патології вагітності, бо ремонтували саме пологове. Тому я не відчувала всі плюси від нових ліжок чи крісел для пологів. Це, мабуть, зможуть оцінити породіллі вже наступного року. Для мене ж різниці між умовами в палатах не було - все доволі старе. Також питання до їжі. Ввечері не годують. Є тільки сніданок і обід і я не наїдалась взагалі. Але можна сказати, що якість їжі не найгірша”, - розповіла Анна.

Що ж до самих пологів, то вони, за її словами, проходили однаково як в перший, так і в другий раз.

“Я вибрала цей пологовий за порадою свого гінеколога. Спочатку хотіла в 5-му, однак наприкінці змінила свою думку. Моя лікарка казала, що тут працюють хороші спеціалісти, і мені нічого боятись. От я і не боялась. І перший раз мені попалась абсолютно професійна команда лікарів, я приїхала сама, була чергова бригада. І все пройшло добре. Другий раз я теж народжувала без будь яких домовленостей. І так пощастило, що була майже та сама бригадата та лікарка, яка перший раз приймала пологи. Я не платила і ніхто нічого не вимагав. Однак обидва рази був благодійний внесок, оскільки я не киянка. Перший раз близько тисячі гривень, другий - півтори. Щодо медикаментів, то перший раз мені написали неймовірно довгий список, і я радилась у материнських групах та зі своїм гінекологом, чи варто це купувати. Сумма була достатньо значною, десь півтори тисячі. А без пунктів, які виявились зайвими, вона стала вдвічі меншою. Другий раз теж дали список при підписанні обмінної карти. Але він був набагато менший і препарати теж коштував близько 700 грн. Думаю, зважаючи на ріст цін, якби я отримала його при перших пологах,то він би взагалі в гривень 400 обійшовся. Епідуральну анестезію мені не робили. Перший раз вже було пізно коли я захотіла, а другий раз разом з переймами я народила за дві години. Щодо медикаментів для дитини, то ми купували молодшому вітамін К. Також я догодовувала його сумішшю. І мені не сподобалось, що в пологовому будинку просували певну марку суміші. До того ж, її продавали мало не вдвічі дорожче. Це мене дуже обурило, адже зрозуміла, що мама не зможе далеко піти, хтось взагалі після кесарева лежить. Такою ситуацією користуються і це дуже гидко. Ще момент - в перший раз, коли мене виписували зі старшою донькою, була кімната для виписок. Жахлива на вигляд. І співробітники з педіатрії запропонували допомогти одягнути дитину, а потім передали її чоловікові та прямо заявили, що за це прийнято платити. Але за що? У відділенні вони до нас майже не заходили, треба було постійно кликати. Коли народжуєш вперше, то нічого не знаєш і ніхто нічого не пояснює. Другий раз було так само - лише перед випискою вони активізувались, почали бігати. Однак я одразу сказала, що жодна допомога мені не потрібна”,- розповіла Анна.

Також народження другої дитини у неї співпало з введенням бейбібоксів.

“Ідея з бейбібоксом мені дуже сподобалась. Коли я народжувала вдруге, вже було достатньо багато критики, але я залишилась задоволеною. Дуже сподобались підгузники, ми досі їх використовуємо. І сама коробка, ми зберігаємо в ній речі. До того ж, в неї справді зручно класти дитину, коли ти, наприклад, на кухні. Ковдра гарної якості, але дуже дивного кольору. Одяг стильний і гарний, але не дуже якісний, одразу відпали кнопки. І термометр майже одразу зламався. А брязкальце для дитини - це взагалі жах кислотних кольорів і, як на мене, воно не дуже безпечне. Ще в бейбібоксі був календар щеплень і брошура про вакцинацію. Йде пропаганда вакцинації і це, безсумнівно, добре”, - зазначає Анна.

Ще одна кампанія, яка співпала по часу з активною зміною системи охорони здоров’я - рух проти акушерського насилля. Починаючи з 2015 року організація “Природні права Україна” проводить опитування українських жінок щодо того, як проходили їх пологи, чи були застосовані непротокольні медичні втручання, чи відчували породілі психологічний тиск. За даними активісток, кожна 4 жінка стикнулась, наприклад, з практикою надавлювання на живіт (прийом Кристелера), яка заборонена як міжнародними нормами, так і прямо медичними протоколами в Україні (Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 24.03.2014 № 205). Тож вже декілька років учасниці проводять просвітницькі заходи для вагітних та матерів про їх права та норми ведення пологів.

Дитяча поліклініка

Центральна дитяча поліклініка Оболонського району знаходиться на вулиці Північній. Це наступний пункт системи охорони здоров’я, з яким на багато років будуть пов’язані мати та дитина. За останній час поліклініку теж відремонтували, але частину приміщення віддали під амбулаторію для дорослих.

У черзі до одного з кабінетів батьки схвально відгукуються про лікарку, до якої прийшли на прийом, однак головним недоліком вважають те, що вона не ходить на виклики додому.

“У сина пізно ввечері почалась нудота і заболіло горло, поїхали на Богатирську (міська дитяча лікарня №1 в Оболонському районі. Туди найчастіше відправляють дітей при ускладненнях чи зверненні в неробочий час по “швидкій” - ред.), а там чоловік 10 в черзі. Повернулись вже за північ, огляд тривав хвилину, призначили антибіотик. Хотіли зранку лікаря викликати, уточнити. Однак в реєстратурі сказали, що або в кабінет, або консультація по телефону”, - каже одна з жінок.

Про недоліки відсутності візитів педіатра додому також пишуть у батьківських спільнотах.

У Центральній оболонський поліклініці для дорослих також підтверджують, що від практики візитів лікаря додому відходять. І для частини вагітних жінок та мам з немовлятами, яким немає з ким залишити дитину, це створює додаткові труднощі.

“Втім, це європейська практика”, - зазначає педіатр оболонської дитячої поліклініки Тетяна Іванівна Зінчук.

За її словами, вона ходить на виклики до новонароджених. Інших же просить приходити до кабінету. Завдяки Helsy.me великі черги стали рідкістю. Тетяна Іванівна одна з трьох педіатрів поліклініки, які набрали і підписали декларації з 900 пацієнтами. Тож її зарплата становить 18 тис. грн, а медсестри - 9 тис. грн. Крім того, були закуплені хороші стетоскопи та прилади для огляду очей і вух.

“Такого аукціону небаченої щедрості від нашої держави ми не бачили взагалі ніколи”, - каже Тетяна Іванівна.

медична реформа педіатриТакож, з її словами, поліклініці видали новий прилад для кардіограм і направили персонал на навчання. Дослідження будуть безкоштовними, як і ряд аналізів. Однак їх кількість на рік буде чітко обмежена.

“Здоровій дитині під час профогляду - один раз на рік. Також, якщо я, наприклад, підозрюю апендицит чи інші серйозні ситуації. Все інше буде за гроші батьків”, - каже лікарка.

За її словами, у практиці також поки не стикалась з можливістю виписати електронний рецепт на безкоштовні ліки. Система “Доступні ліки” передбачає переважно препарати для коригування тиску, а також при астмі чи цукровому діабеті. Втім, Тетяна Іванівна наголошує, що зараз чи не вперше зміни в системі відчуваються.

“Однак, як саме її треба реформувати - не знаю. Я працювала в Ізраїлі, де страхова система і кожен з зарплати виділяє 10% на охорону здоров’я. У нас же більшість працюють “в тіні”. Я паралельно також працюю в приватній клініці, і там мені платять "мінімалку" і “конверт”. І я думаю, що буду змінювати клініку, бо тепер для мене, як для громадянки, це видається неправильним. Приватні страхові системи у нас також працюють погано. Вони не страхують ризики, ви просто отримуєте покращене обслуговування на первинному рівні”, - розповіла педіатр.

Також, за її словами, змінюється система швидкої допомоги, яка з однієї сторони, стала більш скоординованою, з іншої - малодосвідчені парамедики замінюють лікарів зі стажем.

“Незадоволені також вузькі спеціалісти, зміни до них ще не дійшли і в них залишається мінімальна зарплата. Для мене ж поки головний недолік - недороблена електронна система. Я, наприклад, закриваю прийом і натискаю відповідну кнопку - а вона неактивна. І що робити? У нас є спільний чат з 4 поліклініками району. І ми попереджаємо один одного про те, що в цей момент там не працює. Особливо дістається терапевтам, які через тимчасову несправність системи не можуть виписати пенсіонерам електронний рецепт”, - розповіла лікарка.

Ще одне гостре для України питання, яке мають вирішувати саме поліклініки, - щеплення. Більшість вакцин, особливо КПК (від кіру, паротиту та краснухи), є майже скрізь. Однак суперечливу “славу” отримала індійська вакцина проти дифтерії та правця через часті набряки місця уколу. І хоча вони здебільшого проходять без втручань, а ризики при зараженні інфекціями непорівнянно серйозніші, батькам часто радять самостійно придбати вакцину інших виробників. Ціна питання - близько тисячі гривень, вакцин необхідно 4. В той же час з середини 2019 року у приватних клініках і у лікарів-ФОП можна буде робити щеплення безкоштовно. Вони отримають вакцини, закуплені за бюджетні кошти.

Дитячі лікарні

Стаціонарного лікування дітей, як вторинної ланки, офіційно медреформа поки не торкнулась. Як розповіла мати двох доньок Катерина Карчевська, декілька місяців тому зі старшою дитиною вона мала неприємний інцидент.

“У доньки піднялась температура більше 40, вона почала втрачати свідомість. Аналіз крові в центральній дитячій поліклініці на Оболоні показав вірусну інфекцію, але горло було, як при ангіні. Такі симптоми вказують на інфекційним мононуклеоз. І з такою картиною нас відмовились приймати на Богатирській, бо немає потрібних боксів. Відправили у інфекційну лікарню на Лук’янівці. І вона, мабуть, була найгіршою, яку я бачила в житті. Це вже не кажучи про інфекції, які можна додатково “зловити”. Однак там переробили аналіз і виявилось, що у нас просто ангіна. Одразу після цього втекли додому ”, - каже Катерина.

Про свій недавній досвід перебування з дитиною до 2 років у міській лікарні №1 на Богатирській також розповідає Лілія Лозицька:

“Аналізи - безкоштовно. Ліки - частково. "Вентолін "(препарат для інгаляцій при бронхіті, - ред.) був у них, нам його не приписували. "Пульмікорт" дорожчий, в них не було, купували самі. Їх фізрочин був. "Но-шпа", ще щось, що температуру збиває було, в уколах. Антибіотик "Азимед" нам дали. Був сироп “Амброксол”. Нам не прописували. Постіль була. Палата тримісна - 3 дорослих ліжка і лише 1 дитяче. Як пояснили, що те дитяче - для дітей до року. А решта сплять з мамою на одному. Харчування для дитини трьохразове. І для батьків до року було, розраховано на годуючу маму. А після року не було. З того, що нам приписували, безкоштовним був лише фізрочин і антибіотик”, - розповіла Лілія.

За її словами, добровільний внесок у цій лікарні не вимагали.

“Лежали на Комарова (Міська дитяча лікарня №4, - ред.), там добровільні внески щоразу просили. Там лежали ми тричі, і кожного разу приходили в палату і "просили". З ліків там також був Амброксол, Азимед і те, що температуру збиває. В одному і другому закладі були мікрохвильова піч та електрочайник. На Комарова постіль також була. Палати 1 і 2 місні. Ліжка є в наявності дорослих та дітей. У 5 пологовому будинку є безкоштовні палати, які не забезпечують постільної білизною. В платній наче є”, - розповіла Лілія.

Різні підходи та витрати, за її словами, виявляються і в інших аспектах.

“Щодо оформлення в дитсадок, то різні заклади мають свою схему. Одні зобов'язують проходити всіх лікарів, інші - тільки здати кров та інші основні аналізи. Це я знаю точно. Спілкуюсь в мамській групі. Або, наприклад, щодо безкоштовного вітаміну Д для дитини. На Оболоні в одній поліклініці в різних лікарів знайомі одній дали, іншій ні. Хоча після нагадування про те, що дали Каті, виписали і Ларисі”, - розповіла Лілія.

Чого чекати матерям від медреформи

Свої власні правила, вимоги та різний рівень забезпечення кожного окремого медичного закладу - це загалом характерна риса української медицини. Нереформована радянська система в часи економічних криз, недофінансування і переходу до ринкових відносин трансформувалась в найрізноманітніші “самоокупні” варіанти від умовно безкоштовних, до відверто цинічних. Рівень медперсоналу, обладнання, “ціни” лікування у різних лікарнях залежить від волі випадку. І доля пацієнтів, відповідно, так само.

Видається, що команда Уляни Супрун за допомогою електронної звітності намагається внести єдиний стандарт по всій країні. Орієнтуючись при цьому на Британську модель, введену лейбористами в середині ХХ сторіччя. Завдання в неї були схожі - об`єднати та привести до єдиних норм всі приватні, муніципальні та благодійні медзаклади, а також зробити їх максимально доступними:

На первинному рівні сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів це вдається. Принаймні, на прикладі київської Оболоні. Однак наступні ланки, від яких часто залежить життя жінки та дитини, поки не реформовано. Так само, як і вузьких спеціалістів, в тому числі систему жіночих консультацій та пологових будинків.

Тож у дитячих поліклініках наразі матері можуть розраховувати на вмотивованого лікаря з підвищеною кваліфікацією, оновлене обладнання та зменшення черг. Втім, як показує приклад Катерини Карчевської, не без виключень. Інші сегменти поки на черзі. Раніше МОЗ озвучило медпослуги, які гарантовано будуть безкоштовними для вагітних та матерів. Серед них:

  • ведення вагітності та базові аналізи. У 2019 для цього має запрацювати програма “Безкоштовна діагностика”.
  • пологи, всі маніпуляції за показаннями та кесарів розтин. Платними будуть лише маніпуляції без прямих показань та післяродові палати з підвищеним комфортом.
  • всі медпослуги для дітей. Вести патронаж новонародженого до року зможе сімейний лікар батьків.

У повну силу медреформа має запрацювати у 2020 році. І тоді стане очевидним, чи вдасться лікарні з різними профілями та можливостями, а також зі значно вищим, ніж у поліклініках, рівнем відповідальності та витрат, привести до єдиного стандарту.

Більше про медичну реформу в Україні в розділі #Соціалка на Соцпорталі.

Новости по теме

Популярные новости

Новости о войне

Последние новости