Поиск

Латвія і Естонія відзначають 25-річчя виведення російських військ

Виведення військ РФ в 1994 році з Естонії та Латвії змінив хід історії цих країн і став історичним кроком для європейської безпеки, заявили в Талліні та Ризі

У Латвії та Естонії в суботу, 31 серпня, відзначають 25-річчя виведення російських військ з цих балтійський країн. Рівно 25 років тому останні підрозділи армії РФ покинули Естонію і Латвію. Увечері в цих країнах пройдуть святкові салюти. З Литви російські війська були виведені роком раніше.

"Історія і доля нашої нації могла б піти зовсім інакше, якби цього не сталося", - заявив глава МЗС Естонії Урмас Рейнсалу.

Естонський міністр оборони Юрі Луйк назвав цю подію "історичним кроком для естонської і європейської безпеки". Луйк, який очолював в серпні 1994 року МЗС Естонії, також наголосив на ролі тодішнього канцлера Німеччини Гельмута Коля (Helmut Kohl) в переговорах про виведення російських військ.

У свою чергу Гунтіс Улманіс, який в 1994 році був президентом Латвії, нагадав під час святкових заходів про складні і затяжних переговорах з Росією.

"Я ясно зрозумів, що ми зможемо зітхнути вільно лише тоді, коли військові підуть", - додав Улманіс.

Після виведення військ в країнах Балтії залишалися деякі російські військові фахівці. Вони обслуговували об'єкти, пов'язані з ракетними системами і атомними підводними човнами.

У 1989 році близько двох мільйонів жителів Латвії, Литви та Естонії вишикувалися в ланцюг довжиною в 670 кілометрів, вимагаючи незалежності від СРСР. Акція отримала назву "Балтійський шлях" і визнана ЮНЕСКО феноменом ненасильницького опору. Радянський Союз визнав державну незалежність Латвії, Литви та Естонії у вересні 1991 року.

Всі політичні новини України читайте в розділі #Банкова на Соцпорталі.

Комментарии